• Publicitate

Canada, finally

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Canada, finally

Mesajde kinghand » 07 Dec 2017, 23:46

canin scrie:
kinghand scrie:Intre timp am primit o scrisoare de la guvern prin care primesc niste bani - GST credit - vreo 400 si ceva de dolari platiti trimestrial.
Am primit si primul cec de 140 de dolari, adica exact cat am platit pentru examenul de permis auto esuat, cum s-ar zice mi-am recuperat banii.
Hai ma ca nu-i asa rau guvernul Canadei cum l-am creionat eu :D.
Si informatia despre completarea si trimiterea formularului mi-a dat-o tipa de la agentia de imigrare, deci am exagerat cand am zis ca e incompetenta.
Dar cred ca asta e domeniul de competenta al guvernului - taxele :D. De dat iti mai dau, da' sa vezi cand iti iau! :)

Mai tineti minte probabil cum este relatia functionarime - cetatean in Romania :shock: la capitolul taxe ca sa puteti face o diferenta comparativa (daca platesti un impozit peste nivelul fixat de stat, statul nu-ti da niciodata diferenta inapoi, ori daca platesti o amenda pe care ulterior o contesti in instanta si castigi/anulezi amenda .... never nu primesti bani inapoi .... cel mult, daca functionarii nu se incurca, ti se compenseaza anul urmator cu ceea ce ai de dat/daca mori aleluia returnare la mostenitori ........ nu mai vorbesc de returnari de TVA, ori faza cu primitul unei amenzi, o platesti si dupa 5 ani te trezesti ca te executa silit pentru ca nu ai platit-o si te chinui sa-ti gasesti bonul/chitanta de plata care intre timp s-a albit, foaia fiind termosensibila .... ).

Da, deocamdata am primit, in orice caz aici trebuie sa fii atent cu taxele, am niste rude care trebuie sa plateasca vreo 15 mii de dolari din urma pentru ca n-au fost atenti si nu au facut taxele bine - nu e placut sa te trezesti cu o surpriza din asta, deci e bine sa tii in ordine veniturile (mai ales cand ai o activitate pe cont propriu, ca salariat cred ca e totusi mai simplu).
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
V-28.03.17
Canada 8.09.17
kinghand
Imi place aici si raman...

A multumit: 84 ori
I s-a multumit: 28 ori

Publicitate

Mesajde kinghand » 07 Dec 2017, 23:53

canin scrie:........ si te chinui sa-ti gasesti bonul/chitanta de plata care intre timp s-a albit, foaia fiind termosensibila .... ).

Da, noi zicem de Romania, dar sa vezi aici poveste cu bonurile, o sa-ti faci arhiva speciala pentru ele in casa... Fata de Canada, in Romania birocratia e o copilarie, e drept ca se compenseaza cumva prin faptul ca aici se pun la lucru mai multe resurse informatice - dar asta nu te scuteste de sertarul cu bonuri :D .
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
V-28.03.17
Canada 8.09.17
kinghand

A multumit: 84 ori
I s-a multumit: 28 ori

Mesajde canin » 08 Dec 2017, 03:12

kinghand scrie:
canin scrie:........ si te chinui sa-ti gasesti bonul/chitanta de plata care intre timp s-a albit, foaia fiind termosensibila .... ).

Da, noi zicem de Romania, dar sa vezi aici poveste cu bonurile, o sa-ti faci arhiva speciala pentru ele in casa... Fata de Canada, in Romania birocratia e o copilarie, e drept ca se compenseaza cumva prin faptul ca aici se pun la lucru mai multe resurse informatice - dar asta nu te scuteste de sertarul cu bonuri :D .

Sertar cu bonuri/facturi etc. am si eu in RO...nu este acest lucru problema (o evidenta a cheltuielilor/platilor presupune si hartii) ... neplacut este sa cauti tu sa faci dovada unei plati pe care ai facut-o statului si asta probabil din lipsa unei coordonari bune intre institutiile statului (ma refer inclusiv la modul de gestionare a bazelor de date, pasivitatea si indolenta in general a autoritatilor, victima fiind din aceasta cauza cetatenii etc. .... de aici varii probleme in societate, de exemplu ...multi primesc pensie dupa ce mor si asta ca nu exista o comunicare intre baza de date a politiei/evidenta populatiei cu cea a casei de pensii ....si exemple de genul sunt destule!).

Daca birocratia este bine pusa la punct si scopul final nu a fost decat unul de a institui anumite reguli/proceduri (chei de verificare/control) si nu oprelisti/frane .... eu zic ca este ok! Ai cunostinta de la inceput ca finalul exista totusi! Problema este atunci cand birocratia are scopul de a nauci un om si a-l face sa renunte la demers (simti tu ca in CA exista acest tip de birocratie? Sper ca nu!).
D1 4.11.15
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
AM 27.03.2017
IV 20.12.2017
V 2.01.2018
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 74 ori
I s-a multumit: 116 ori

Mesajde Gator » 08 Dec 2017, 03:14

Sly scrie:
Gator scrie:
Sly scrie:[quote="Gator"]
In Canada nu e acceptabil la serviciu, daca iesi in oras nu te impiedica nimeni. Un subiect mort

Sent from my iPhone using Tapatalk

Iesi tu la lunch cu colegii si bea o bere sau vin si spune-ne cum a functionat treaba.

Functioneaza f bine

Sa inteleg ca la lunch bei cate o bere cu colegii ?

Sent from my iPhone using Tapatalk[/quote]

S-a intimplat

Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 351 ori

Mesajde Gator » 08 Dec 2017, 03:15

kinghand scrie:

Ce bonuri?

Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 351 ori

Mesajde canin » 08 Dec 2017, 05:04

se refera probabil la bonurile fiscale, chitante/facturi ... ce primesti dupa ce achizitionezi/platesti ceva cash sau cu card (nu primesti asa ceva in Canada?)
D1 4.11.15
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
AM 27.03.2017
IV 20.12.2017
V 2.01.2018
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 74 ori
I s-a multumit: 116 ori