• Publicitate

Canada, finally

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Canada, finally

Mesajde kinghand » 25 Noi 2017, 20:06

Sunt aproape 3 luni de cand am ajuns in Canada, o sa scriu si eu cateva randuri de la fata locului, daca tot am asteptat cam 3 ani sa ajung aici si am mai dat si examene de franceza si engleza, in acelasi scop :). Nu e extraordinar ce-o sa scriu aici, poate au mai scris si altii aceleasi chestii, dar nu ma costa nimic, 10 minute poate din timpul liber.

Am aterizat in Montreal pe 7 septembrie seara, eu si sotia. Impresiile destul de proaste, aeroportul arata rau, mai frumos e in Otopeni. Biletul a fost prin Londra, acolo aeroportul foarte bine organizat - retardat sa fii si tot gaseai poarta de imbarcare. In schimb in Montreal totul intunecat, welcome to Canada. La imigrari aceleasi becuri chioare, totul a decurs normal, cand sa luam bagajele nu aveai pe cine sa intrebi acolo, raspunsuri in doi peri - parca ei erau politicosi, canadienii! - in fine ne-am descurcat pe cont propriu, le-am gasit pana la urma, aruncate intr-o zona acolo, trecem peste... Am stat o noapte in aeroport, a doua zi dimineata aveam avion spre Calgary - impresia deplorabila a continuat in Montreal. Dimineata mi-am luat o cafea de acolo si imi amintesc si acum recipientele din care m-am autoservit cu lapte - scuzati-ma dar in Romania am vazut asa ceva doar pe la sate - foarte murdare si o senzatie de lipsa de igiena si amatorism - asa se serveste cafeaua in Canada. Si ti se tot spune ca in Romania igiena lasa de dorit... bai, ma lasi, sa vezi igiena aici in Canada... Sa mai pomenesc de toaletele din aeroport? Mai bine lasa.

In Calgary am ajuns foarte bine, aeroportul mai ok decat Montrealul, dar ne-au intampinat aceleasi mochete :) le vezi pretutindeni pe aici, inteleg in casa, dar care o fi sensul sa le pui in spatii publice, gen aeroporturi, mall-uri, dau o impresie de vechi, de prafuit, in fine, no comment iarasi....

Ne-am cazat la niste rude unde am stat aproape 2 luni pana am gasit chirie si job-uri. Ma grabesc sa trec la concluzii se pare, in orice caz pot spune un lucru sigur, Canada a reusit performanta uimitoare sa nu ma impresioneze cu nimic.... sau hai sa zicem doar cu un singur lucru: calitatea marfurilor in magazine, atat. Nu stiu, poate nu am eu ochi sa vad, or mai fi si alte lucruri, dar daca e doar atat, chiar si pentru 3 luni e foarte, foarte putin.

Cam la 3 saptamani am fost angajat, a trebuit sa imi cumpar o masina ca sa ma pot duce la lucru. Lucrez intr-o fabrica, asamblez piese, in Romania eram inginer. Nu ma afecteaza asta, stiam din tara ca asa va fi, ideea era sa imi gasesc de lucru de preferinta intr-un domeniu cu legatura fata de ce am facut in tara, asta am bifat-o.

Cam dupa o luna jumate am incheiat contractul si pentru chirie, apoi ne-am mutat de la rude. Acum ramane de vazut ce vom face pe viitor, sa vad ce cursuri sau echivalari as putea face aici. M-as orienta spre ceva pe termen scurt.. Alberta nu o duce prea bine acum, sper sa se mai indrepte situatie. Chiriile sunt acceptabile, dar restul mancarea plus alte taxe, gen permis de conducere te ard destul de tare la buzunar.

Asadar, sincer o spun, nu ma dau gata dupa Canada, e o tara trista cu multi saraci - ii vezi prin magazine dupa cum sunt imbracati, sa fim seriosi, in Brasov parca nu erau atatia - dar desi n-o am la suflet chiar asa de tare inteleg ca aici se pot face bani atata timp cat cunosti oamenii potriviti si intelegi un pic sistemul.

Ceea ce m-a mirat totusi e faptul ca ea ca tara nu e atat de dezvoltata cum se lauda, sunt chestii concrete unde Romania e peste Canada net, inclusiv la tehnologia care e acum in tara. Canada, parerea mea, daca ar fi in Europa ar fi mancata din pct de vedere al competitivitatii economice. Dar isi ajuta economia si bunastarea prin barierele comerciale, deci prin politic - nu e neaparat un lucru rau, bravo ei, dar uite ca in Romania economia merge si fara protectia asta.
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
V-28.03.17
Canada 8.09.17
kinghand
Imi place aici si raman...

A multumit: 83 ori
I s-a multumit: 26 ori

Publicitate

Re: Canada, finally

Mesajde Sly » 25 Noi 2017, 20:54

Welcome...home
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde bhl8 » 25 Noi 2017, 21:36

Salutare....te obisnuiesti tu! Poate scrii si despre alea 2 tramvaie care sunt in Calgary, despre pista aia olimpica, despre taiatul biletelor la sofer cand urci in autobuz , despre asteptarea civilizata in rand celor care circula cu transportul public (zici ca se da startul la o cursa) si mai multe , cu care o sa te obisnuiesti! Nu stiu ce imagine ai tu in cap cu Otopeniul, dar cred ca exagerezi cand il compari. Si tot la fel este si comparatia Calgary - Montreal. Cafeaua, probabil ti-ai luat ceva ieftin (nu cunosc, nu beau cafea, dar dupa cum relatezi si la ce restaurante sunt, iar nu merge) .Mochetele alea au fost puse special , ca sa le observi....daca tot prozati pe aici, ca tot vad si simt blogareala si pe aici, hai sa nu mai "exageram" si sa "omitem",
bhl8

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 11 ori

Mesajde kinghand » 25 Noi 2017, 22:13

bhl8 scrie:Salutare....te obisnuiesti tu! Poate scrii si despre alea 2 tramvaie care sunt in Calgary, despre pista aia olimpica, despre taiatul biletelor la sofer cand urci in autobuz , despre asteptarea civilizata in rand celor care circula cu transportul public (zici ca se da startul la o cursa) si mai multe , cu care o sa te obisnuiesti! Nu stiu ce imagine ai tu in cap cu Otopeniul, dar cred ca exagerezi cand il compari. Si tot la fel este si comparatia Calgary - Montreal. Cafeaua, probabil ti-ai luat ceva ieftin (nu cunosc, nu beau cafea, dar dupa cum relatezi si la ce restaurante sunt, iar nu merge) .Mochetele alea au fost puse special , ca sa le observi....daca tot prozati pe aici, ca tot vad si simt blogareala si pe aici, hai sa nu mai "exageram" si sa "omitem",

Astea-s impresiile mele, ok? Care e realitatea te rugam pe tine sa ne-o descrii, probabil locuiesti sus intrun zgarie nori si ai o perspectiva mai larga, obiectiva... - noi, astia pamantenii de'alde mine cadem in pacat si ne mai permitem si cate o impresie. Ce lux, dom'le...

Da, probabil cafeaua era ieftina, da, probabil erai acolo, invizibil, in ceafa mea si ai vazut... si da, probabil ar fi mai cu cap sa nu va mai dati cu parerea despre ce a facut si a vazut cu ochii lui unul si altul pentru ca probabil n-am nici 5 ani si (cel mai) probabil nu-s nici retard sa am nevoie de manual de utilizare cand cumpar o cafea... cafeaua era ieftina, ma lasi? Mai ieftina ca la Tim Hortons? vorba aia ditamai brandu' canadian... Sa pui laptele in doua ibrice pe o tejghea, in ditamai aeroportul, nu stiu zau cine e ieftin aici, cafeaua sau aeroportu'? :D
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
V-28.03.17
Canada 8.09.17
kinghand

Mesajde iulllian » 25 Noi 2017, 23:01

:)) imi aduc aminte cand am venit anu trecut in Canada. Eram noul venit si toti ma intrebau cum vad Canada. Raspunsul meu era unul balbait ca nu putea sa fie la inaltimea celor care stateau de 10 ani aici: OK, dar nu ma dat pe spate. Apoi imi aduc aminte cum unii romani ma intrebau daca in Romania se gasesc becuri led ca vor sa cumpere si sa trimita in tara. Ma intrebam daca acesti romani realizati aici au habar la ce nivel e Romania astazi. Intre timp m-am mai relaxat, nu mai dau atentie la aberatii, dar inca ma lasa rece jegul din cafenele si mirosul de iarba de la orice colt de strada.
A si mochetele da sunt peste tot, da cele mai tare sunt coverturile cu rapirea din serai pe care unii le pun in geam in loc de draperii.
Oricum Canada e jos palaria. :)
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 46 ori

Mesajde kinghand » 25 Noi 2017, 23:16

@iullian
da, multi cu state vechi pe aici sunt rupti de realitatea din Romania, deja am intalnit vreo cativa, ii las in pace cu imaginea lor daca asta ii face fericiti...

acuma si eu sunt destul de relaxat cu cele descrise mai sus :) dar sa vii sa spui ca (!) Canada este (more or less) the best place in the world asa cum ai zice buna ziua, n-are cum sa nu fie amuzant, prea e ca poezia aia invatata pe de rost la scoala in clasa intai... adica man, m-astept la niste chestii mai realiste de la niste oameni trecuti prin viata...
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
V-28.03.17
Canada 8.09.17
kinghand