• Publicitate

Canada, finally

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Canada, finally

Mesajde kinghand » 26 Noi 2017, 12:17

Gator scrie:[youtube][/youtube]
bhl8 scrie:... Poate scrii si despre alea 2 tramvaie care sunt in Calgary,.......

Eu astept cu nerabdare scrieri despre benzina proasta si casele din lemn. Fara astea doua nici un nou venit nu e incruntat destul.

Hahaha, da, benzina nu stiu daca e proasta sau nu, dar casele da, sunt cam zgomotoase! :)
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
V-28.03.17
Canada 8.09.17
kinghand
Imi place aici si raman...

A multumit: 84 ori
I s-a multumit: 28 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 26 Noi 2017, 12:29

bhl8 scrie:... Poate scrii si despre alea 2 tramvaie care sunt in Calgary,.......

Eu astept cu nerabdare scrieri despre benzina proasta si casele din lemn. Fara astea doua nici un nou venit nu e incruntat destul.

Din pacate cand zice omu de mochetele imputite care sant cam peste tot are dreptate. Daca zice si de casele de lemn care scartiie si pt asta se foloseste, ghici ce, tot mocheta care se impute.. o sa zici ca are ceva cu tine. :lol:

Apropo gatore, tu ai mocheta in casa? Eu nu.

@kinghand, mocheta este doar varful icebergului. Observatia ta e corecta, este rezultat al unui corporatism si consumerism cu o protectie minima a consumatorului. O sa mai vezi si multe altele dar acum trebuie sa-ti vezi de ale tale. Ce ofera Ca e o disperise mai mare a clasei medii ( acum pe cale de disparitie ). Ca sa iesi din saracie trebuie sa ajungi sa castigi peste media canadeza iar toti anii care o sa-i petreci ca sa atingi scopul asta poti sa-i declari sacrificati. Depinde numai de tine cum iti faci socotelile. Bafta.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 411 ori

Mesajde Gator » 26 Noi 2017, 12:32

kinghand scrie:E prea putina tehnologie aici, comparativ cu Europa, n-as fi crezut, pai de exemplu in supermarket cand iei alune varsate scrii pe un biletel numarul articolului cu creionul, in Romania n-am vazut asa ceva, te duci la cantarul electronic, cantaresti, eticheta iese o lipesti si la revedere... In fabrici multe se fac inca cu muschii, stiu ce zic ca doar acolo lucrez, podurile rulante, de exemplu, sunt mai rudimentare ca in Romania :D Cat despre standardele de siguranta, in teorie sunt excelente, in practica..

Care "fabrici"? In cite ai intrat in Ro si in cite in Ca?

[/quote]

In Ro am intrat in vreo doua, aici vorbesc de aia unde lucrez.[/quote]

Bine ca am lamurit, era sa cred ca Ro e pe culmile tehnologiei si nu stim, dupa cum nu stim nici de leduri (btw, prieteni din Roma intrebau daca am termopan; sau cum de am prize afara si nu-mi fura vecinii current!!!!!- asta da intrebare). Iti inchipui ce ar insemna in Ro sa scrii cu creionul ce articol cumperi ... Din curiozitate, cum stie "cintarul" romanesc ce articol ai?

PS Exemplul asta nu e problema de tehnologie (si in Ca poti sa alegi la booth ce articol e in punga), ci de soft (nu au introdus in soft diversitatea extrem de mare de la sectiunea bulk de unde iei alunele).
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 351 ori

Mesajde Sly » 26 Noi 2017, 12:39

Gator scrie:
Cam ce procent inseamna tot mai multi? Ca eu vad invers, cu mici exceptii punctuale (gen "erau mochete peste tot"). Si ce inseamna "impressed"?

.

Ha ha ha de când ai tu nevoie de procente Gatore?
Nu știu ce procent este însă aici pe forum căci la asta mă refeream observ acest fapt.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 462 ori

Mesajde kinghand » 26 Noi 2017, 12:55

Gator scrie:
kinghand scrie:E prea putina tehnologie aici, comparativ cu Europa, n-as fi crezut, pai de exemplu in supermarket cand iei alune varsate scrii pe un biletel numarul articolului cu creionul, in Romania n-am vazut asa ceva, te duci la cantarul electronic, cantaresti, eticheta iese o lipesti si la revedere... In fabrici multe se fac inca cu muschii, stiu ce zic ca doar acolo lucrez, podurile rulante, de exemplu, sunt mai rudimentare ca in Romania :D Cat despre standardele de siguranta, in teorie sunt excelente, in practica..

Care "fabrici"? In cite ai intrat in Ro si in cite in Ca?

In Ro am intrat in vreo doua, aici vorbesc de aia unde lucrez.

Bine ca am lamurit, era sa cred ca Ro e pe culmile tehnologiei si nu stim, dupa cum nu stim nici de leduri (btw, prieteni din Roma intrebau daca am termopan; sau cum de am prize afara si nu-mi fura vecinii current!!!!!- asta da intrebare). Iti inchipui ce ar insemna in Ro sa scrii cu creionul ce articol cumperi ... Din curiozitate, cum stie "cintarul" romanesc ce articol ai?

PS Exemplul asta nu e problema de tehnologie (si in Ca poti sa alegi la booth ce articol e in punga), ci de soft (nu au introdus in soft diversitatea extrem de mare de la sectiunea bulk de unde iei alunele).

Pai in Ro alegi codul electronic la cantar, pe touchscreen.
Nu-i problema de soft, nu exista cantarul (!), deci e problema de bani - decat sa puna cantar si softul respectiv mai bine te lasa pe tine sa scrii cu creionul.
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
V-28.03.17
Canada 8.09.17
kinghand

A multumit: 84 ori
I s-a multumit: 28 ori

Mesajde vele » 26 Noi 2017, 13:37

kinghand scrie:

Hahaha, da, benzina nu stiu daca e proasta sau nu, dar casele da, sunt cam zgomotoase! :)

De ani multisori folosesc benzina asta (proasta ori dasteapta, nu stiu, habar n-am), si harburile mele n-au ''stranutat'' niciodata ca nu le convine (spre deosebire de Ro, unde am cumparat de la un privat ce afisa ''Shell'' :shock: dar cred ca o amesteca nitel cu motorina, si m-a lasat masina in drum :lol: ... E adevarat si faptul ca nu am vreun avion cu pretentii de benzina extra-super speciala, trebuie sa recunosc :lol: nu sunt atat de implinit :twisted: !!!

P.S. In ceea ce priveste casele ''zgomotoase'', muta-te de la paduchii din blocurile de lemn la paduchii din blocurile de beton :lol: (condo / blocuri cu 5 etaje si plus); nu vei mai auzi zgomote, te asigur. Nu-ti garantez insa ca vei scapa si de mirosul de curry ori alt ingredient exotic al vecinului de palier indian (asa cum probabil te injura si el cand face sotia ta un peste prajit cu mujdei de usturoi, ori vreo oala de sarmale, ceapa prajita, etc.)!!!

Bafta la integrare, nu fii incruntat :D , nu trebuie sa cauti sa te ''impresioneze'' Canada cu nimic, pur si simplu da tot ce esti capabil, implica-te in chestii care te fac fericit, traieste la maxim, aloca-ti intotdeauna timp pentru tine si familia ta, chiar daca nu ai prea mult disponibil, si vei vedea ca viata e frumoasa; cum zicea cineva mai inainte, mai vorbim despre impresii dupa 3-4 ani!
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 21 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA