• Publicitate

Canada, finally

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Canada, finally

Mesajde thief » 19 Dec 2017, 01:21

kinghand scrie:
Pai am avut un interviu aici exact pe modelul descris de tine. L-am contactat pe unul care lucra la o firma, m-am intalnit cu el si omul mi-a facut o recomdare, am fost la interviu dar jobul l-a luat altcineva pana la urma. Daca nu ma intalneam cu tipul respectiv nu obtineam interviul chiar daca as fi aplicat, ca n-am obtinut jobul, asta e alta poveste...

Asa-i, networkingul e la baza.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 82 ori

Publicitate

Mesajde thief » 19 Dec 2017, 01:22

capsunar scrie:
Tu vrei sa-l trimita inapoi? Nu e tocmai legal sa aduci alimente...

Dar in schimb e legal sa aduci ISIS fighters ...
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde thief » 19 Dec 2017, 01:47

popescu dragos scrie:PS : Sa aduci te rog niste shoric de porc cind vii , e singurul lucru pe care nu-l gasesc aici pentru Craciun ! :lol:

Ai uitat ca traiesti intr-o tara musulmana. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Si insusi faptul ca scrii aici pe forum despre craciun te expune la risc. Corect ar fi sa te exprimi : "Sa aduci te rog niste mincare traditionala cind vii , e singurul lucru pe care nu-l gasesc aici pentru sarbatorile de iarna !". De fapt, si asta se poate interpreta drept islamofobic, adica de ce ar trebui sa fie sarbatori de iarna? Ca doar nu scrie in coran ... Deci si mai corect: "Sa aduci te rog niste mincare traditionala cind vii , e singurul lucru pe care nu-l gasesc aici iarna !". ... Adica, hang on ... mincare traditionala? adica romaneasca? adica nu-i halal??? stai ca asa nu se poate .... in concluzie ar trebui sa scrii: "Cind vii, insh'allah, o sa-ti pregatim noi aici mincare halal". Asa da!
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde capsunar » 19 Dec 2017, 11:00

capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 411 ori

Mesajde Sly » 19 Dec 2017, 12:26

capsunar scrie:
thief scrie:Ai uitat ca traiesti intr-o tara musulmana. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
!

Nu chiar..
https://bc.ctvnews.ca/vancouver-6th-gra ... -1.3712552
https://www.theglobeandmail.com/life/ho ... le1357339/

Eu sunt ferm convins ca la scoala lui sorro nu se intampla asa,precis au brad de craciun cu semiluna in frunte si lumanarele de hanuka sa fie toti multumiti.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

Mesajde DonTavo » 19 Dec 2017, 15:18

popescu dragos scrie:
DonTavo scrie:ceva vesti?

Ninge ca-n povesti azi in Ottawa , afara doar -10 grade ! :mrgreen:
CIND VIN SA TE IAU DE LA AEROPORT , AICI IN Canada ? :D
PS : Sa aduci te rog niste shoric de porc cind vii , e singurul lucru pe care nu-l gasesc aici pentru Craciun ! :lol:

Hai s-auzim numai de bine , ca de restul sint satul.

Am zis ca nu mai calc in viata mea in Canada.... mie unul mi-a ajuns experienta. Sper ca tie sa iti iasa socotelile si sa o duci bine. M-as bucura sa te vad ca scrii pe aici ca ati prins amandoi job-uri bune, ca se adapteaza copilul si ca nu vrei sa te intorci in RO sau sa pleci undeva in UE ;)
Hai sa auzim de salarii de peste 60 k 8)
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 31 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA