• Publicitate

New project: Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: New project: Canada

Mesajde capsunar » 26 Dec 2017, 17:41

vele scrie:Gatore si Nexus, ati gresit la fraza:
''Canada este o tara extraordinara, care iti taie aripile cu care vii din tara de origine pentru ca sa-ti creasca altele.''

Trebuie inlocuita cu:
''Canada este o tara extraordinara, care iti taie COARNELE cu care vii din tara de origine ca sa-ti creasca in locul lor aripi.''

Disclaimer 1: prin cornite se intelege mofturi, idei preconcepute si pretentii (sa mi se dea, ca am drepturi :twisted: ) fara baza reala, nu faptul de a gandi ca o specie de rumegatoare :lol: , ori faptul ca te inseala partenerul/partenera...

Dislaimer 2: Nu e o aluzie la nimeni, e doar opinia mea...

Hai ca deja ati baut prea mult din vinu ala ieftin de supt masa ca ala de la liqueur store e scump si o dati ca e pt mofturosi. :lol:
Daca voi afirmati ca omul trebuie sa nu aiba nici o pretentie de la viata santeti dusi rau cu pluta. Asta poate o fi valabil valabil la low class gen lucratori la matura sau la benzinarie da eu pe toti care ii stiu cu ceva scoala au avut aspiratii, idealuri si pretentii de la viata atat in Ro cat si in Ca.
Nu stiu ce logica twisted de 2 lei aveti da ca sa pleci din Ro trebuie in primul rand ca pretentiile celui care pleaca de la viata sa fie peste ce ii ofera Ro adica pe scurt sa creda ca in Ca o sa ii fie mai bine.
Daca in Ca nu trebuie sa ai pretentii insemna ca trebuie sa accepti sa fii mai jos ca in Ro pt un termen nedefinit, adica sa vii in Ca si sa accepti sa-ti fie mai rau.
Cel mi rau mi se pare in faptul ca cei care au pretentii de la viata sant demonizati si facuti mofturosi si specii de rumegatori. Ceva de genul asta nu poate sa vina decat de la un rumegator neadaptat.. :lol: . Macar atat trebuia sa priceapa, Ca promoveaza diversitatea opiniilor deci nici macar integrati nu sant.
Si bineinteles, cireasa de pe tort e ca desi lor le e mai naspa in Ca, ei declara ca au plecat din Ro din motive nemateriale gen Dragnea. Basca dupa 20 ani de Ca, tot la Tv Romania se uita. :lol:

Disclamer: Asta e opinia mea de mofturos, pretentios si neintegrat in Ca.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 411 ori

Publicitate

Mesajde vele » 26 Dec 2017, 19:49

capsunar scrie:
vele scrie:Gatore si Nexus, ati gresit la fraza:
''Canada este o tara extraordinara, care iti taie aripile cu care vii din tara de origine pentru ca sa-ti creasca altele.''

Trebuie inlocuita cu:
''Canada este o tara extraordinara, care iti taie COARNELE cu care vii din tara de origine ca sa-ti creasca in locul lor aripi.''

Disclaimer 1: prin cornite se intelege mofturi, idei preconcepute si pretentii (sa mi se dea, ca am drepturi :twisted: ) fara baza reala, nu faptul de a gandi ca o specie de rumegatoare :lol: , ori faptul ca te inseala partenerul/partenera...

Dislaimer 2: Nu e o aluzie la nimeni, e doar opinia mea...

Hai ca deja ati baut prea mult din vinu ala ieftin de supt masa ca ala de la liqueur store e scump si o dati ca e pt mofturosi. :lol:
Daca voi afirmati ca omul trebuie sa nu aiba nici o pretentie de la viata santeti dusi rau cu pluta. Asta poate o fi valabil valabil la low class gen lucratori la matura sau la benzinarie da eu pe toti care ii stiu cu ceva scoala au avut aspiratii, idealuri si pretentii de la viata atat in Ro cat si in Ca.
Nu stiu ce logica twisted de 2 lei aveti da ca sa pleci din Ro trebuie in primul rand ca pretentiile celui care pleaca de la viata sa fie peste ce ii ofera Ro adica pe scurt sa creda ca in Ca o sa ii fie mai bine.
Daca in Ca nu trebuie sa ai pretentii insemna ca trebuie sa accepti sa fii mai jos ca in Ro pt un termen nedefinit, adica sa vii in Ca si sa accepti sa-ti fie mai rau.
Cel mi rau mi se pare in faptul ca cei care au pretentii de la viata sant demonizati si facuti mofturosi si specii de rumegatori. Ceva de genul asta nu poate sa vina decat de la un rumegator neadaptat.. :lol: . Macar atat trebuia sa priceapa, Ca promoveaza diversitatea opiniilor deci nici macar integrati nu sant.
Si bineinteles, cireasa de pe tort e ca desi lor le e mai naspa in Ca, ei declara ca au plecat din Ro din motive nemateriale gen Dragnea. Basca dupa 20 ani de Ca, tot la Tv Romania se uita. :lol:

Disclamer: Asta e opinia mea de mofturos, pretentios si neintegrat in Ca.

Ai inteles gresit, capsunare, nimeni nu zice sa n-ai pretentii de la viata in Canada (ori in orice alt loc din lumea asta mare, printre altele), ci trebuie ca pretentiile pe care le ai sa fie justificate, adica... sa nu fie coarne, citeste definitia cornitelor :lol: din mesajul meu.

''ca sa pleci din Ro trebuie in primul rand ca pretentiile celui care pleaca de la viata sa fie peste ce ii ofera Ro adica pe scurt sa creda ca in Ca o sa ii fie mai bine.'' - perfect adevarat, insa nu-i suficient doar sa crezi si sa visezi, ci trebuie sa pui si osul la treaba, sa ai si noroc, sa sari pe ocazii, etc., reusita oriunde in lume este un amalgam de factori, de aceea ziceam de faza cu mofturi, idei preconcepute si pretentii... Daca ai reusit in noua viata canadiana, foarte bine, bucura-te, daca nu, asuma-ti responsabilitatea faptului si mai incearca odata, dupa ce evaluezi motivele esecului. Daca ajungi la concluzia ca ai evaluat gresit datele problemei de la inceput si nu se merita sa mai incerci, intrucat ce ai deja in Ro sau aiurea nu justifica efortul unui nou inceput, e la fel de perfect, nimeni nu te obliga sa insisti intr-o alegere gresita pentru tine; in cazul asta, pune-ti palaria pe ureche si vezi-ti de drumul tau (ce trebuia sa faci de la inceput, fara sa-ti pese de altii)...

''insemna ca trebuie sa accepti sa fii mai jos ca in Ro pt un termen nedefinit'' - cea mai mare gogomanie posibila, cine face asa ceva isi merita soarta; pe termen scurt, poate, da, trebuie sa fi constient ca asta te asteapta, insa trebuie sa dai din coate si sa depasesti aceasta conditie rapid, altfel vei ingrosa corul bocitoarelor si vei injura Canada cu orice ocazie ...

''Cel mi rau mi se pare in faptul ca cei care au pretentii de la viata (oare pretentiile alea sunt justificate de ceva in Canada, ori raman doar ceea ce sunt, adica ... vise si sperante?!!?!!) sant demonizati si facuti mofturosi si specii de rumegatori. Ceva de genul asta nu poate sa vina decat de la un rumegator neadaptat.. :lol: . Macar atat trebuia sa priceapa, Ca promoveaza diversitatea opiniilor deci nici macar integrati nu sant.
Si bineinteles, cireasa de pe tort e ca desi lor le e mai naspa in Ca, ei declara ca au plecat din Ro din motive nemateriale gen Dragnea. Basca dupa 20 ani de Ca, tot la Tv Romania se uita. :lol:''
- ca fapt divers, am extrem de mari indoieli ca ne cunoastem, iar cei care ma cunosc in real de pe aici stiu cam cat sunt de adaptat, ce declar cu privire la Ro, si la ce programe TV ma uit :lol:

Respect opinia ta, a lui Don Tavo sau a oricarui alt user, si ca si voi, am si eu dreptul la opinia mea, ce zici? Ca de la neintegrat la neintegrat :lol: ...

Bafta tuturor!!!
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde nexus5 » 26 Dec 2017, 20:29

Ai dat un alt inteles celor spuse de mine, dar nu-i bai, nu ma chinui sa conving pe nimeni sa vina in Canada sau sa stea in Romania.
Ofer doar realitatea vazuta prin ochii mei. Am un prieten care a zis, ok, vreau sa scap din mlastina asta, vin si eu in Canada, ce trebuie sa stiu? Dupa ce i-am spus, a zis, ok, nu este de mine, nu pot face asta acum, trebuia sa o fi facut-o acum multa vreme, raman aici.
Daca pentru tine un motiv gen Dragnea este nerelevant, este strict felul in care simti tu. Asa cum am spus, am avut mai mult acces fata un om oarecare la partea nevazuta a coruptiei, asa ca acest fapt mi-a intarit convingerea ca decizia pe care am luat-o este buna pentru mine. Dar nu este nevoie de acces la partea de sub apa a icebergului, este suficient sa ai ceva materie cenusie in tartacuta si sa gandesti singur, nu sa reproduci ceea ce auzi la TV ca sa realizezi ca Romania se scufunda.
Daca esti mai ok in Romania in astfel de conditii, fata de Canada, este iarasi ok pentru tine, dar nu si pentru mine. De aceea tu te simti bine acolo si eu nu. Iar daca am venit in Canada, asta nu inseamna ca am de gand sa raman maturator desi in Romania am fost director. Inseamna doar ca trebuie sa o iau de la zero. Cu cat esti mai batran, cu atat mai greu, cu atat mai mult cu cat nu da nimeni 2 bani pe tine ca ai fost mare scula de bascula in Romania si ai tzspe diplome de la "maretele" facultati romanesti, care nu sunt nici macar in top 500. Dar scopul meu este sa ajung cel putin la nivelul la care am fost Romania, daca este posibil. Daca nu, asta este, am venit pregatit psihic pentru asta, deoarece tinta mea nu este sa dovedesc ceva cuiva, ci sa ofer copiilor mei sansa de a se putea ridica prin forte proprii, invatand.
Este foarte probabil ca din punct de vedre ale asset-urilor, sa nu ajung niciodata la nivelul la care am fost in Romania. Sa nu uitam ca o casa costa cam 100.000 euro in Romania, iar in Toronto 1 milion. Deci, daca vand 3 case in Romania, tot nu pot sa cumpar o casa in Toronto, ci doar sa dau un good down payment.
Cu toate ca venitul nostru anual in Romania era undeva la 70-80.000 lei, fara rate la banci, nu am simtit ca in Canada am trait in saracie pentru perioada in care in casa ne intra un singur salariu si alocatiile copiilor, adica intre 3700 si 4000. Am fost intr-adevar stramtorati, si ne-am gandit de 2 ori inainte de a ne cumpara ceva ce nu era absolut necesar, dar nu am mancat junk. Dupa ce mi-a crescut salariul a fost mai bine. Cand a venit si al doilea salariu, am putut pune bani deoparte.
Sunt mai relaxat aici fata de Romania. Copiii mei sunt mai safe aici de cat in Romania. Am avut experiente de human interaction mai ok aici decat in Romania.
Nu spune nimeni ca tara asta este raiul pe pamant. Dar este mai buna decat Romania. Si aici sunt doctori prosti, ca si in Romania, dar macar nu trebuie sa ii infund de bani asa cum o faceam in Romania. Si daca nu sunt ok cu un doctor, ma duc la dr meu de familie si ii cer sa ma trimita la altcineva pentru second or third opinion. Moca, fara plicuri bagate in buzunarul halatelor. Am fost cu cel mic la Sick Kids Hospital si a fost incredibil modul in care am fost tratati, modul in care spitalul ala arata, etc.
Sunt si aici destule tampenii si chestii duse in extrem de dragul de a fi mai catolici decat papa, dar overall, sistemul functioneaza. Soselele se deszapezesc, aia cu lamele chiar dau zapada la o parte, nu trec doar pe deasupra ei ca sa poata vinde astfel motorina pe care ar fi trebuit sa o consume.
Aici nu il tragi pe politist de maneca si nici nu-l scuipi cand te opreste in trafic, decat daca vrei sa te curenteze putin si sa stai in arest pana te vede judecatorul. Sunt politicieni tembeli ca si in Romania din ce am reusit sa vad in 2 ani, nu stiu sa spun daca alternativa a fost/va fi mai ok. Sistemul legislativ este invechit, neadaptat realitatilor actuale. Canada este incalecata de 3 companii de telecomunicatii care au monopolul pietei. Cam cum era Romania in zorii telefoniei mobile, cand RomTelecom taia si spanzura. Din fericire se pare ca acest lucru se pare ca este pe sfarsite si aici. In Ontario, munca este pe primul plan. Nu se face nimeni ca munceste, nu in mediul privat.
Deci, Canada nu este tara perfecta ci doar o tara in care sistemul inca functioneaza si viata este cam de 4-5 ori mai ieftina fata de cea din Romania.
Asa ca daca nu te simti integrat @capsunar, nu-i bai, lumea este larga, du-te acolo unde te simti bine sau unde te simti acasa. Ti-o spun fara rautate. Nu castig nimic daca ramai in Canada sau in Romania.
Cineva mi-a spus ca nu voi fi fericit aici pana cand nu voi atinge nivelul la care am fost in tara de origine. Probabil ca are dreptate, dar in momentul in care am devenit mai bun in ceea ce fac si mai curtat de competitie si mai apreciat la locul de munca, nu pot spune ca ma simt neinplinit profesional. Imi lipsesc cele 4 saptamani de concediu din Romania, asta da. Dar voi ajunge si acolo. Important este sa fim sanatosi.
DCS: Dec 2011
Landed: Nov 2015
nexus5
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 11 ori
I s-a multumit: 12 ori

Mesajde thief » 27 Dec 2017, 05:13

nexus5 scrie:in momentul in care am devenit mai bun in ceea ce fac si mai curtat de competitie si mai apreciat la locul de munca, nu pot spune ca ma simt neinplinit profesional.

Ce job ai?
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 82 ori

Mesajde Sly » 27 Dec 2017, 06:54

vele scrie:
Ai inteles gresit, capsunare, nimeni nu zice sa n-ai pretentii de la viata in Canada (ori in orice alt loc din lumea asta mare, printre altele), ci trebuie ca pretentiile pe care le ai sa fie justificate, adica... sa nu fie coarne, citeste definitia cornitelor :lol: din mesajul meu.

De exemplu,daca ai studiat medicina si ai practicat-o cativa ani in Romania este o pretentie justificata sa vrei sa faci acelasi lucru in Canada sau sunt coarne?
Bunul simt mie imi spune ca e o pretentie justificata realitatea din teren....coarne. :lol:
Dar avand in vedere ca ai privilegiul sa pasesti pe pamantul fagaduintei,ar trebui sa compenseze faptul ca conduci un Uber sau impingi carucioare.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

Mesajde canin » 27 Dec 2017, 07:43

Atunci cand emigrezi se presupune ca te informezi in prealabil nu?!
Sly, daca ti se spune clar ca in Canada trebuie sa faci scoala de la "0" ori sa faci o diferenta/sa dai test de accedere in ordin etc ... ca sa profesezi ca medic (aceasta este reglementarea actuala ...nu este vorba de bunul simt aici!)..... asta insemna ca dupa aterizare .... nu poti sa ai o asemenea pretentie ... daca o ai insa, aceasta nu poate fidecat o pretentie nejustificata (LOL)!
D1 4.11.15
CSQ 16.08.16
D2 13.10.16
IUC 30.01.17
AM 27.03.2017
IV 20.12.2017
V 2.01.2018
canin
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 70 ori
I s-a multumit: 114 ori