• Publicitate

New project: Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: New project: Canada

Mesajde Gator » 27 Dec 2017, 10:42

capsunar scrie:Hai ca deja ati baut prea mult din vinu ala ieftin de supt masa ca ala de la liqueur store e scump si o dati ca e pt mofturosi. :lol:
Daca voi afirmati ca omul trebuie sa nu aiba nici o pretentie de la viata santeti dusi rau cu pluta. Asta poate o fi valabil valabil la low class gen lucratori la matura sau la benzinarie da eu pe toti care ii stiu cu ceva scoala au avut aspiratii, idealuri si pretentii de la viata atat in Ro cat si in Ca.
Nu stiu ce logica twisted de 2 lei aveti da ca sa pleci din Ro trebuie in primul rand ca pretentiile celui care pleaca de la viata sa fie peste ce ii ofera Ro adica pe scurt sa creda ca in Ca o sa ii fie mai bine.
Daca in Ca nu trebuie sa ai pretentii insemna ca trebuie sa accepti sa fii mai jos ca in Ro pt un termen nedefinit, adica sa vii in Ca si sa accepti sa-ti fie mai rau.
Cel mi rau mi se pare in faptul ca cei care au pretentii de la viata sant demonizati si facuti mofturosi si specii de rumegatori. Ceva de genul asta nu poate sa vina decat de la un rumegator neadaptat.. :lol: . Macar atat trebuia sa priceapa, Ca promoveaza diversitatea opiniilor deci nici macar integrati nu sant.
Si bineinteles, cireasa de pe tort e ca desi lor le e mai naspa in Ca, ei declara ca au plecat din Ro din motive nemateriale gen Dragnea. Basca dupa 20 ani de Ca, tot la Tv Romania se uita. :lol:

Disclamer: Asta e opinia mea de mofturos, pretentios si neintegrat in Ca.

Trecind peste mitocania de limbaj, capsunare, nu te-ai putut abtine sa nu o comiti de sarbatori. Sint multe aberatii pe forumul asta, dar e rar un text cu atitea prostii puse intr-un singur loc. In avintul tau bahic, ai uitat diferenta dintre aspiratie si sclifoseala.
Dorinta de a fi mai bine e comuna tuturor celor care au emigrat, indiferent de definitia pe care a dat-o fiecare binelui. Pretentia ca binele pica de undeva pt ca ai fost mare scula in alta parte, pt ca ai crezut ca cineva (Canada in spetza) iti datoreaza si iti garanteaza succesul (succes definit invariabil in case, masini si mai ales vacante cit mai multe cu care sa spargi facebookul), in ultima instanta pt ca asa vrei tu - sclifoseala este.
Canada e plina de imigranti cu experiente de toate felurile, dupa cum l-a dus pe fiecare capul, credinta, rabdarea, norocul. Unii au reusit cite ceva, altii au esuat, altii au renuntat; la unii a durat putin sau deloc, la altii a durat mai mult. Ca sa fii frustrat ca tie nu ti-a mers in citeva luni de Canada asa cum ai crezut poate fi natural, don tavo, dar ca sa intri cu bocancii peste experientele altora - sclifoseala este. Ca sa te bucuri pt ca tie ti-a mers bine din prima poate fi de inteles, capsunare, ca sa desconsideri acele experiente - sclifoseala este.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 344 ori

Publicitate

Mesajde jean » 27 Dec 2017, 11:02

Sly scrie:
vele scrie:

De exemplu,daca ai studiat medicina si ai practicat-o cativa ani in Romania este o pretentie justificata sa vrei sa faci acelasi lucru in Canada sau sunt coarne?
Bunul simt mie imi spune ca e o pretentie justificata realitatea din teren....coarne. :lol:
Dar avand in vedere ca ai privilegiul sa pasesti pe pamantul fagaduintei,ar trebui sa compenseze faptul ca conduci un Uber sau impingi carucioare.

De unde a aparut chestia asta cu pretentia in relatarea lui nexus nu pot sa-mi dau seama. Sly, tu creezi un mit ca un medic din Romania nu poate fi medic in Canada. Medicul meu de familie este o romanca venita in acelasi an cu mine si fosta vecina de apartment aici (sa nu interpretati nimic, sunt prieten bun cu sotul ei :mrgreen: ). A facut 2 ani echivalarile pentru ca medicatia aici e diferita, procedurile sunt diferita, legislatia sub care lucreaza un doctor este diferita, termenii folositi sunt diferiti. Nu poti sa vii sa ceri a doua zi sa te puna doctor aici. Aia sunt gargauni in cap, nici macar coarne. Justificarea de care spui tu nu isi are deloc rostul la felul cum pui tu problema.
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 119 ori
I s-a multumit: 189 ori

Mesajde vele » 27 Dec 2017, 11:41

Sly scrie:
vele scrie:
Ai inteles gresit, capsunare, nimeni nu zice sa n-ai pretentii de la viata in Canada (ori in orice alt loc din lumea asta mare, printre altele), ci trebuie ca pretentiile pe care le ai sa fie justificate, adica... sa nu fie coarne, citeste definitia cornitelor :lol: din mesajul meu.

De exemplu,daca ai studiat medicina si ai practicat-o cativa ani in Romania este o pretentie justificata sa vrei sa faci acelasi lucru in Canada sau sunt coarne?
Bunul simt mie imi spune ca e o pretentie justificata realitatea din teren....coarne. :lol:
Dar avand in vedere ca ai privilegiul sa pasesti pe pamantul fagaduintei,ar trebui sa compenseze faptul ca conduci un Uber sau impingi carucioare.

Citeste ce au raspuns canin si jean, nu cred ca mai e nevoie sa adaug nimic...
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde capsunar » 27 Dec 2017, 11:43

nexus5 scrie: Asa cum am spus, am avut mai mult acces fata un om oarecare la partea nevazuta a coruptiei, asa ca acest fapt mi-a intarit convingerea ca decizia pe care am luat-o este buna pentru mine. Dar nu este nevoie de acces la partea de sub apa a icebergului, este suficient sa ai ceva materie cenusie in tartacuta si sa gandesti singur, nu sa reproduci ceea ce auzi la TV ca sa realizezi ca Romania se scufunda.

Problema devine interesanta cand ajungi in Ca si ai si aici access la partea nevazuta a coruptiei. Ma refer la comisioane in special care se cer si se dau, e drept nu la muncitorul de rand. Basca mai descoperi ca nu e coruptie desi dupa ce stii tu e pt ca aici e legal ca e declarata la taxe. In momentul respectiv, Dragnea devine un mic copil fata de fiul lui tata care ia avionul personal al unui prieten "de afaceri" care la randul lui a profitat big time de pe urma guvernului.
Cand toti politicienii sant cam a fel pe lumea asta ( exceptie kim, assad si raul ) cred cea mai buna actiune e cea de detasare adica sa-ti pese de tine, jobul tau, situatia materiala a ta si a familiei tale.

Gator scrie:Trecind peste mitocania de limbaj, capsunare, nu te-ai putut abtine sa nu o comiti de sarbatori. Sint multe aberatii pe forumul asta, dar e rar un text cu atitea prostii puse intr-un singur loc. In avintul tau bahic, ai uitat diferenta dintre aspiratie si sclifoseala.
Dorinta de a fi mai bine e comuna tuturor celor care au emigrat, indiferent de definitia pe care a dat-o fiecare binelui. Pretentia ca binele pica de undeva pt ca ai fost mare scula in alta parte, pt ca ai crezut ca cineva (Canada in spetza) iti datoreaza si iti garanteaza succesul (succes definit invariabil in case, masini si mai ales vacante cit mai multe cu care sa spargi facebookul), in ultima instanta pt ca asa vrei tu - sclifoseala este.
Canada e plina de imigranti cu experiente de toate felurile, dupa cum l-a dus pe fiecare capul, credinta, rabdarea, norocul. Unii au reusit cite ceva, altii au esuat, altii au renuntat; la unii a durat putin sau deloc, la altii a durat mai mult. Ca sa fii frustrat ca tie nu ti-a mers in citeva luni de Canada asa cum ai crezut poate fi natural, don tavo, dar ca sa intri cu bocancii peste experientele altora - sclifoseala este. Ca sa te bucuri pt ca tie ti-a mers bine din prima poate fi de inteles, capsunare, ca sa desconsideri acele experiente - sclifoseala este.

Sincer mi s-a parut prea mare gogomania de sarbatori ca trebuie sa-ti tai aripile ca sa-ti creasca altele.
Chestia asta insemna plain and simple ca trebuie sa renunti la tot la absolut tot si sa o iei din nou de la zoera cu pretentii pe masura adica minime. Personal nu pot si nici nu am fost de acord ( chiar daca voi fi considerat mitocan sau nu ) sa renunt la tot ca sa o iau de la zero pt Canada.
Mitocania de limbaj care include rumegatoare sau incornorate se pare ca e ok daca e pt cauza :lol: da mitocanie sau nu se pare ca am avut dretate, am fost imediat corectat ( a se citi au dat-o la intors :lol: ) ca de fapt cica am inteles eu gresit si toata lumea de fapt are pretentii si aspiratii.. si ca de fapt ele sant exact cum am zis eu adica sa le fie mai bine ca in Ro si asta dupa definitia fiecaruia.
Ce iar nu se spune dar devine vizibil si asta ii doare pe multi e ca pt a le fi mai bine in Ca conteaza de unde pleaca din Ro si cand cineva se simte bine pe un job nasol implica ca o ducea rau in Ro. De aici vine si inversunare la multi care sustin ca au plecat pe alte motive ( binele copiilor si Dragnea sant cap de afis )

De asemeni performanta asta trebuie sa se intample intr-un timp rezonabil.. ani de zile insemna chin si ani din viata ratati. Faptul ca am atras atentia despre acele experiente nu insemna deloc ca le-am desconsiderat ba dimpotriva. Desconsiderat insemna sa le bagi sub pres, sa le treci cu vederea si sa afisezi numai un pozitivism complet nerealist.

De asemeni ca sa te citez pe tine, prostie mai mare ca asta cu pretentiile realiste nu am citit de mult basca ca vine de tine. Cand sant realiste si cand nu? Care e un termen realist?
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 411 ori

Mesajde capsunar » 27 Dec 2017, 11:54

jean scrie: Sly, tu creezi un mit ca un medic din Romania nu poate fi medic in Canada. Medicul meu de familie este o romanca venita in acelasi an cu mine si fosta vecina de apartment aici (sa nu interpretati nimic, sunt prieten bun cu sotul ei :mrgreen: ). A facut 2 ani echivalarile pentru ca medicatia aici e diferita, procedurile sunt diferita, legislatia sub care lucreaza un doctor este diferita, termenii folositi sunt diferiti. Nu poti sa vii sa ceri a doua zi sa te puna doctor aici. Aia sunt gargauni in cap, nici macar coarne. Justificarea de care spui tu nu isi are deloc rostul la felul cum pui tu problema.

Tot asa poti sa spui ca e un mit ca nu poti sa fi traznit, dar... pt fiecare care reuseste sant 9 care stau pe bara. A fost la CBC dar probabil tu te uiti pe posturile romanesti. Eu stiu unul care a resuit si 4 care nu ( asta dupa 10+ ani de Ca). In cazul descris de Sly, paharul nu e deloc plin.
De obicei cei care nu reusesc lasa capul jos se rusineaza si nu prea spun ca au fost medici la origine si aici abia a ajuns un vampir.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 411 ori

Mesajde Gator » 27 Dec 2017, 11:57

capsunar scrie:Sincer mi s-a parut prea mare gogomania de sarbatori ca trebuie sa-ti tai aripile ca sa-ti creasca altele.
Chestia asta insemna plain and simple ca trebuie sa renunti la tot la absolut tot si sa o iei din nou de la zoera cu pretentii pe masura adica minime. Personal nu pot si nici nu am fost de acord ( chiar daca voi fi considerat mitocan sau nu ) sa renunt la tot ca sa o iau de la zero pt Canada.
Mitocania de limbaj care include rumegatoare sau incornorate se pare ca e ok daca e pt cauza :lol: da mitocanie sau nu se pare ca am avut dretate, am fost imediat corectat ( a se citi au dat-o la intors :lol: ) ca de fapt cica am inteles eu gresit si toata lumea de fapt are pretentii si aspiratii.. si ca de fapt ele sant exact cum am zis eu adica sa le fie mai bine ca in Ro si asta dupa definitia fiecaruia.
Ce iar nu se spune dar devine vizibil si asta ii doare pe multi e ca pt a le fi mai bine in Ca conteaza de unde pleaca din Ro si cand cineva se simte bine pe un job nasol implica ca o ducea rau in Ro. De aici vine si inversunare la multi care sustin ca au plecat pe alte motive ( binele copiilor si Dragnea sant cap de afis )

De asemeni performanta asta trebuie sa se intample intr-un timp rezonabil.. ani de zile insemna chin si ani din viata ratati. Faptul ca am atras atentia despre acele experiente nu insemna deloc ca le-am desconsiderat ba dimpotriva. Desconsiderat insemna sa le bagi sub pres, sa le treci cu vederea si sa afisezi numai un pozitivism complet nerealist.

De asemeni ca sa te citez pe tine, prostie mai mare ca asta cu pretentiile realiste nu am citit de mult basca ca vine de tine. Cand sant realiste si cand nu? Care e un termen realist?

Fraze incurcate, mai simplifica si tu.

PS Eu nu pun termene.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 344 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA