• Publicitate

New project: Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: New project: Canada

Mesajde Sly » 28 Dec 2017, 18:02

vele scrie:
Adaptabilitatea tine in primul rand de individ, iar mai apoi de inexistenta scolarizarii, ori a viselor de viitor...

Corect,cel mai bun exemplu este fostul nostru coleg,topo.
Fara nici o scoala,pentru el topografia a fost mana cereasca si Canada cea mai buna optiune sub soare,daca era vreun neurochirurg cred ca se gandea de doua ori pana sa devina topograf si chiar daca o facea pana la urma tot era nemultumit ca el dupa ce si-a tocit coatele ani si ani prin scoli ca sa devina neurochirurg e doar un topograf fie chiar si in paradis.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 28 Dec 2017, 18:13

In discutia asta cu "nu ti se datoreaza nimic",alea-alea as fi de acord daca sistemul de emigrare canadian ar fi o loterie cum este cel din US.
Acolo intr-adevar,nu ti se cere nimic si nu ti se ofera nimic altceva decat dreptul de a obtine un green card.
In conditiile in care sistemul canadian cere o multime de calificari si o multime de bani platiti atunci automat ar fi normal sa ofere ceva in schimb.
E adevarat ca pot sa existe o multime de botanisti care sa zica sarmana dar aia nu inseamna ca e normal.
Daca eu fac un anunt de recrutare (caci in general cam asta face Canada,recruteaza emigranti) in care spun ca am nevoie de ingineri iar dupa angajare le spun inginerilor pe care i-am recrutat ca de fapt trebuie sa refaca scoala la mine in firma si sa-mi plateasca mie niste taxe pentru asta caci de fapt nu e nevoie sa faca o noua scoala ci doar sa plateasca ca sa-i aprob eu ca ingineri pentru sc srl al meu iar intre timp pot sa impinga carucioare pe bani putini.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde Gator » 28 Dec 2017, 18:27

Sly scrie:In discutia asta cu "nu ti se datoreaza nimic",alea-alea as fi de acord daca sistemul de emigrare canadian ar fi o loterie cum este cel din US.
Acolo intr-adevar,nu ti se cere nimic si nu ti se ofera nimic altceva decat dreptul de a obtine un green card.
In conditiile in care sistemul canadian cere o multime de calificari si o multime de bani platiti atunci automat ar fi normal sa ofere ceva in schimb.
E adevarat ca pot sa existe o multime de botanisti care sa zica sarmana dar aia nu inseamna ca e normal.
Daca eu fac un anunt de recrutare (caci in general cam asta face Canada,recruteaza emigranti) in care spun ca am nevoie de ingineri iar dupa angajare le spun inginerilor pe care i-am recrutat ca de fapt trebuie sa refaca scoala la mine in firma si sa-mi plateasca mie niste taxe pentru asta caci de fapt nu e nevoie sa faca o noua scoala ci doar sa plateasca ca sa-i aprob eu ca ingineri pentru sc srl al meu iar intre timp pot sa impinga carucioare pe bani putini.

"Nu ti se datoreaza nimic" e un principiu general. Guvernul canadian vinde o speranta (se vede ca asta costa), nu vinde joburi. Statul ofera programe felurite de bridging, conversie, etc - sint destui care profita si de asta.

Daca faci cu inginerii ce zici, vezi mai sus - guvernul nu vinde joburi. Daca totusi insisti, unii vor pleca la alte joburi daca au unde (se pot face dealeri de masini), unii se vor intoarce de unde au venit, unii care tin mortis sa lucreze la srl-ul tau vor trece prin foc sa-i aprobi tu ca ingineri si sa salte - asta pt ca e un srl faimos din G7 unde oamenii sint zimbareti, politicosi, nu dau si nu primesc spaga, conduc civilizat, unde simt ca si copiii au un viitor frumos, vor sa scape de Dragnea et co. etc etc etc; unii or sa reuseasca, altii nu; unii or sa se bucure, altii o sa injure iarna lunga, casele din lemn sau mochetele din aeroport.

Intre timp toti astia vor sta pe forum si vor dezbate teorii inutile precum aia lansata de tine.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 344 ori

Mesajde Sly » 28 Dec 2017, 19:24

Gator scrie:Intre timp toti astia vor sta pe forum si vor dezbate teorii inutile precum aia lansata de tine.

Care este teoria lansata de mine?
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

Mesajde Gator » 28 Dec 2017, 20:00

Sly scrie:
Gator scrie:Intre timp toti astia vor sta pe forum si vor dezbate teorii inutile precum aia lansata de tine.

Care este teoria lansata de mine?

Loooooooooool

Sent from my iPhone using Tapatalk
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 344 ori

Mesajde nexus5 » 28 Dec 2017, 22:11

Nici in SUA nu este loterie pe bune, este asa, ca aia din Romania, mai aranjata. Si nici nu cred ca datoreaza ceva Canada vreunui emigrant, altceva decat fair-play, care schioapata.
Si stati linistiti, nu s-au adaptat nici refugiatii carora li s-a dat moca casa, bani de buzunar, cursuri si tot nu rup o boaba engleza dupa un an de pemparit din partea guvernului si al sponsorilor.

As spune ca este foarte important pt noi veniti sa aiba bani care sa-i ajute sa supravietuiasca cateva luni de zile. Asta iti da posibilitatea sa cauti un prim job mai bun. Daca nu ai bani, atunci sari pe primul job pe care-l gasesti si de regula astea sunt pe santier, pe la magazine carat marfa/mobila noaptea, etc. Un job mizer iti aduce un minim de bani, cat sa platesti chiria si sa pui ceva pe masa, dar te tine ocupat si nefericit. Ah, si mai sunt si apartamentele "impresionante" din GTA.. Cand ne-am mutat cu chirie, eu am venit si am vazut apartamentele disponibile si am ales pe care sa-l luam. Am facut poze si i le-am aratat sotiei. Mi-a fost sincer frica de reactia ei. Pentru cei din Romania, un apartament de inchiriat in Toronto, inseamna ca atunci cand te muti in el, il gasesti vopsit. Vopsit cu vopsea nu cu var lavabil. Si se vopseste tot, pereti, intrerupatoare, usi, cabinetii de la bucatarie, tot. Scapa electrocasnicele si parchetul. Si mirosul se duce cam intr-o saptamana. Daca te apuci sa cojesti vopseaua de pe vreo usa, iti dai seama cati chiriasi au stat in apartamentul respectiv de-a lungul timpului. Cand vii dintr-o casa unde ai asortat parchetul cu mobila si tamplaria termopan, e cam nasol.
Mobila de bucatarie este ceva de genul cum avea bunica, Dumnezeu s-o odihneasca. In spatele mobilei de bucatarie sunt spatii goale, care sunt magistralele gandacilor ce circula intre apartamente.
Am spus o data intendentei ca avem gandaci, ne-a trimis o firma, le-a dat cu agheasma, am muncit apoi cateva ore sa spalam bucataria de otrava si sa bagam vesela la loc. Apoi ne-am invatat minte, dam noi cu Regent saptamanal, acoperim scurgerile la chiuvete si cada pe timp de noapte, pus cheder la usa de la intrare si suntem ok. Mai ne strapunge cate unul apararea din an in paste.
Ferestrele sunt de ras, din aluminiu, cu o singura foaie de geam. Se deschid prin glisare. Iarna, geamul ingheata si pe interior. Cand caldura bate in geam, apa se scurge in rama de aluminu a ferestrei si acolo ingheata si nu mai poti deschide sau inchide geamul. Noroc ca feonul nu a fost scump si avem utilitatile incluse.
Cand stai cu chirie, nu ai voie sa ai masina de spalat in casa, trebuie sa speli in masinile puse la dispozitie de proprietar. Adica la comun, unii spala bocancii cu care vine de pe santier, altii ar trebui sa spele hainele bebelusului. Daca iti iei masina de spalat rufe si vase, trebuie sa le ascunzi cand vine intendentul in inspectie.
Am auzit de unii care au venit, au cheltuit o caruta de bani ca sa-si mobileze apartamentul de la A la Z cu mobila noua de la Ikea, dupa cateva luni s-au hotarat sa se intoarca in Romania, au vandut tot pe nimic si dupa un an in Romania s-au intors iarasi inapoi in Canada.
Trebuie sa priviti perioada in care stati cu chirie ca pe o perioada tranzitorie, obligatorie, daca nu sunteti milionari ca sa va cumparati o casa de cum pasiti pe pamant canadian. Aceasta perioada imi aduce aminte de perioada lucrata pe vase de croaziera, cand la intoarcerea din vacanta, o saptamana stateai in cabina de 4 persoane. Cabina aia era vesnic intunecata pentru ca nu toti lucram in acelasi schimb si intotdeauna cineva dormea. Stiam ca trebuie sa rabd o saptamana pana pleaca altii in vacanta, se elibereaza cateva cabine de 2 persoane si ca apoi totul va fi ok, voi aranja spatiul dupa cum cred de cuviinta, il voi mentine curat si ma voi simti "acasa" atunci cand vin de la munca.
Noi nu am cumparat mobilier nou, am cumparat de pe kijiji, am mai capatat de la altii, singurele noi sunt saltelele si spring box-urile gratuite luate printr-un program guvernamental. Am lasat-o pe nevasta-mea sa le aleaga, sa le asorteze si asta a inviorat-o la momentul respectiv.
Un alt sfat tot pentru noii veniti: aveti grija cu bijuteriile si banii cu care veniti pe unde ii dositi. Cunosc pe cineva care a ramas fara bani si bijuterii intr-un mod care ma face sa cred ca cei care au lucrat la renovarea apartamentului au avut camere montate si este posibil sa fi fost mana-n mana cu intendentul. Altfel nu-mi explic cum hotii au furat banii dintr-un rucsac, bagat intr-o geanta, bagata sub alte boarfe in debara, iar bijuteriile le-au luat din trusa de scule, fara sa scotoceasca. Chiriasii nici nu si-au dat seama ca au fost pradati, decat dupa ce au gasit pe masa cartela SIM dintr-un telefon ce a fost si el furat de hoti, iar copiii au negat ca s-au jucat cu telefonul.
Si faceti-va asigurari de sanatate inainte sa veniti, chiar daca nu ati fost bolnavi niciodata.
DCS: Dec 2011
Landed: Nov 2015
nexus5
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 11 ori
I s-a multumit: 12 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA