• Publicitate

New project: Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: New project: Canada

Mesajde Sly » 30 Dec 2017, 17:27

vele scrie:
Sly scrie:
vele scrie:''ti se cer anumite calificari si implicit daca ti se cer te astepti ca ele sa-ti si foloseasca''[/i] - in anuminte conditii, care sunt explicate foarte clar pe site-urile ordinelor profesionale/universitati, POTI folosi acele calificari/studii, etc...

Pai spune undevape site-ul guvernului ca profesiile cerute de ei sunt valabile doar daca ordinul respectiv aproba?

Yes, sir, oui, monsieur, daca stii suficienta engleza ori franceza, pe site-ul oficial scrie clar ce si cum poti lucra intr-o profesie reglementata de un ordin profesional:

https://www.Canada.ca/fr/immigration-re ... ences.html (Occuper une profession réglementée au Canada)

https://www.Canada.ca/en/immigration-re ... sment.html (Working in a regulated job in Canada)

Cine isi ia insa dorintele drept realitate, si crede ca e mai presus de lege, ca pentru el se aplica niste criterii speciale, in care e suficient sa zica ''sunt X si am lucrat ca Y'' si toate portile i se deschid ca prin minune, ei bine, risca s-o ia in barba original!!!

N-am timp sa iau la puricat insa poate pui tu un link unde spune ca medicii trebuie sa faca scoala de la zero.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

Publicitate

Mesajde sorro » 30 Dec 2017, 17:33

@vele -- Ai 100% dreptate în ceea ce spui.

Iar pentru toți cei care mai au dubii, iată direct de pe site-ul oficial al guvernului provincial (Quebec) declarația pe care sunt obligați să o semneze în procesul de emigrare prin CSQ toți cei care au meserii reglementate.

http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... JA-dyn.pdf

I, the undersigned, ______________________________ , a __________________ by profession or training, hereby declare that I have taken note of the requirements for obtaining the permit or the certification that will authorize me to practise my profession or trade in Québec. Fact sheets providing information on those requirements can be found on the following website: http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... index.html.

I understand that:
• obtaining a Québec Selection Certificate (CSQ) does not in any way guarantee that I will be authorized to practise my profession or trade in Québec;
• in order to practise my profession or trade in Québec, or to use a reserved professional title, I must obtain a permit or certification from the regulatory body that governs the practice of my profession or trade in Québec;
• in order to obtain this permit or certification, I must submit to the requirements established by this body, and that I may not meet these requirements or may only partially meet them;
• the degree earned in my country or in another country, or the permit or certification issued in my country or in another country or in another Canadian province or territory, does not automatically give me the right to practise my profession or trade in Québec;
• I may have difficulty obtaining access to bridge training in order to meet the standards established by this regulatory body in order to eventually obtain the right to practise my profession or trade in Québec;
• in order to practise a profession governed by a professional order in Québec, I must have an appropriate level of knowledge of the French language, pursuant to Article 35 of the Charter of the French Language;
• as soon as possible, I must contact the regulatory body that governs the practice of my profession or trade in Québec if I intend to practise my profession or trade in Québec.

Signed in ______________________________________________________________________ on _______________________________________

This declaration must be signed by individuals practicing or trained to practice a profession or trade which corresponds in Quebec to one of the following regulated profession or trade:
• Professions governed by a professional order (if you are physician, consult and sign the Declaration by a graduate of a medical school outside of Canada and the United States);
• Regulated trades in the construction industry (governed by the Commission de la construction du Québec);
• Vocational qualifications regulated by Emploi-Québec (“regulated trades outside the construction industry”);
• Professions in financial sector (governed by the Autorité des marchés financier).

Please refer to the list of professions and trades appearing on the back to check if you need to sign this declaration.

Name of the candidate

City _____________ Date ___________

Ce e exact neclar în declarația asta? Unde promite guvernul ceva doar pentru că ”te acceptă ca emigrant”?

Așadar, după cum a spus și vele și am spus și eu în trecut: cine semnează fără să citească, plătește. Restul e comentariu.

p.s. Lisa profesiilor reglementate în Quebec: http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... order.html
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 745 ori
I s-a multumit: 496 ori

Mesajde Gator » 30 Dec 2017, 20:16

Sly scrie:N-am timp sa iau la puricat insa poate pui tu un link unde spune ca medicii trebuie sa faca scoala de la zero.

N-am timp de puricat dar n-am intilnit un singur medic sa nu fi stiut de examene (valabil si pt US) - scoala nu e de la 0, esti prost informat. Ce n-au stiut e ca locurile la foreign trained e limitat - aici e tzeapa
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 55 ori
I s-a multumit: 344 ori

Mesajde vele » 30 Dec 2017, 21:56

...

N-am timp sa iau la puricat insa poate pui tu un link unde spune ca medicii trebuie sa faca scoala de la zero.

Nu e nevoie sa analizezi nimic in detaliu, e un simplu paragraf care dureaza exact 30 de secunde ca sa-l citesti, si in care spune clar ca pentru a lucra intr-o meserie reglementata trebuie sa faci parte din ordinul respectiv. Detalii despre CUM poti sa faci parte din ordinul respectiv le gasesti pe pagina web a fiecarui ordin in parte. Cine nu stie sa citeasca, sau nu intelege, e problema lui...

P.S. Dar stiu ca acum tu doar vrei sa ma necajesti, nebunatic mic :twisted: doar-doar voi face spume si voi zice cum dreaq Sly nu intelege ce spun eu, ia sa-i mai dau niste link-uri, poate pricepe, si sa caut cai verzi pe pereti, pentru a-mi demonstra teoriile :lol: !!! Hai, mai, tovarasi, gata, la culcare, ne-am aratat destul cat suntem fiecare de destepti, si cat de multe stim, acum, ne pregatim de Revel!!! Distractie placuta tuturor!!!
vele
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde MMIERDNA » 31 Dec 2017, 04:33

Dar traiul bun cum il definiti? Eu cred ca trebuie vazut din urmatoarea persepctiva: procentul cheltuielilor din venitul net. Daca priviti lucrurile prin acest filtru ajungeti la concluzia ca Romania este una dintrele cele mai scumpe tari din UE sau din lume. Sa va spun de ce.

Da, chiria pentru un apartament cu 2 camere(deci 1 bedroom) este, sa zicem, in medie, 400 de CAD. In Canada sa zicem ca este 1000+( 1000 e mai mare decat 400, deci Romania e mai ieftina, nu?). Nu chiar. Important este cat % reprezinta acesti bani din venitul net. Va spun ca in Romania acei 400 de CAD reprezenta si 100% din venitul unei persoane sau chiar a unei familii. Si in cazul in care reprezinta 50% nu e bine, mai ales daca ai copii. De aceea va spun, Romania e una dintre cele mai scumpe tari din UE, cel putin.

Asta chiria. Daca vorbim si de mancare si alte produse, ajungi la sfarsitul lunii sa nu ai bani si sa te imprumuti sau sa ai bani cat sa te tina pana la salariu si nu economisesti nimic. Aici este o nemultumire generala despre faptul ca preturile sunt cam aceleasi cu cele din UE, dar veniturile mai mici cu mai mult de jumate. Asta transforma Romania, repet, intr-una din cele mai scumpe tari.

Am simtit-o pe pielea mea cand ma fost in Amsterdam si am adat 1 euro pe Cola la jumate. Apoi in Romania am dat 3 lei. Si ma uitam ca in Amsterdam dupa ce am cumparat Cola aia am din 10 euro am rams cu 9 euro, iar in Romania din 10 lei am ramas cu 7 lei. Cu alte cuvinte Cola aia din Olanda reprezenta 10% din cati bani aveam in mana, pe cand in Romania aceeasi Cola reprezenta 30% din cati bani aveam in mana.

Oamenii gresesc cand fac conversia intre bani.

Sper ca s-a inteles ceva din ce am spus.
MMIERDNA
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde thief » 31 Dec 2017, 05:40

MMIERDNA scrie:Cu alte cuvinte Cola aia din Olanda reprezenta 10% din cati bani aveam in mana, pe cand in Romania aceeasi Cola reprezenta 30% din cati bani aveam in mana.

Oamenii gresesc cand fac conversia intre bani.

Sper ca s-a inteles ceva din ce am spus.

Eu inteleg ca in Romania daca aveai 100 de lei in mina Cola aia ar fi reprezentat 3% ; pe cind in Olanda aceeasi Cola reprezenta 10% din citi bani aveai in mina.

Deci se intelege ca cu cit tii mai multi bani in mina, cu atit tara devine mai ieftina.

Ca sa nu mai vorbim cit de ieftin ar fi fost in Romania daca cumparai Cola tinind in mina o bancnota de 500 sau 1000.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 82 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA