• Publicitate

Noua viata in Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Noua viata in Canada

Mesajde capsunar » 14 Iul 2017, 08:19

Gator scrie:
capsunar scrie:Success in meserie eu consider ca insemna ca ti-a iesit ceva de pe mana, lucrari publicate, recunoasteri, lucrat pt firme top in joburi importante, construit o firma.
Dupa mine successul in viata e descris simplu de "togo" care a decis sa puna motoarele la ralanty si sa devina semi-retired dupa ce a bifat successul in meserie. Evident ca nu e incurajat de guvern pt ca nu e bine pt economie, guvernul vrea niste roboti prosti care sa munceasca si sa dea jumate din bani ca taxe pana crapa.

Cine o fi idiotul care a zis "Success is a journey, not a destination. The doing is often more important than the outcome." N-a citit forumul?

Asta suna a consolare spusa in cuvinte frumoase. O fi si jurney-ul inclus da success se considera ca are cel care ajunge la destinatie.

Uite un ex simplu: 4 echipe diferita cerceteaza da numai 1 ia premul Nobel. Una a avut success, 3 nu ca asa e in tennis.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 14 Iul 2017, 08:26

capsunar scrie: 4 echipe diferita cerceteaza da numai 1 ia premul Nobel. Una a avut success, 3 nu ca asa e in tennis.

Am zis eu bine ca toata lumea trebe sa vie la forum ... cugetarile capsunarului (asta de mai sus si alea dinainte, mai ales aia cu Porsche-ul e colosala) pot fi puse intr-o carte de personal development.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde togo » 14 Iul 2017, 12:00

geomaticianu scrie:
togo scrie:
geomaticianu scrie:Tu esti un "realizat" care se plange toata ziua...

...iar tu un ¨realizat''preafericit inglodat in datorii cu tarla in the middle of nowhere care se lauda toata ziua si jigneste pe cine nu canta aceleasi note muzicale cu tine.

Cand esti un parlit ca tine,esti zero barat,nu ai cum sa faci datorii ca nimeni nu iti da nimic.Lumea de astazi functioneaza pe acest sistem,important e sa ai o datorie controlata.Mortgageul meu lunar e mai mic decat chiria la cel mai naspa apartament din Québec pentru ca jumatate din bunuri sunt platite.

Uite cum arata tarlaua de 2 hectare in the middle of nowhere:

https://flic.kr/p/WvwPag

1.la drum asfaltat
2.transformatorul la drum
3.case permanente langa

deci mananci c...t ca de fiecare data in timp ce astepti socialul...

LOL....cum?datorie controlata ,hahahaha Topografu ajunge in Quebec sa dea sfaturi la unul ce a lucrat in finante in Canada 20 de ani ,well....
pe scurt ce ai tu se rezuma astfel ai tarla aiurea care nu aduce profit nici in 30 de ani ,acolo stau quebecosii vara care sunt nascuti acolo ,iar tu nu o sa fi acceptat acolo niciodata cred ca ala ce ti-a vandut pasunea e cel mai fericit ca a scapat de ea,apoi condoul care il ai nu e investitie iar acum va scadea pretul lor foarte mult iar tu o sa ramai cu banii bagati deageaba ca sa pricepi mai bine este exact cum ar fi sa cumperi un Logan cu pret de Ferrari .
Banca este fericita ca ea nu pierde ca tu ai deja jumatate din bani dati ,cand valoarea condoului va scadea banca este cu pretul initial luat ,insa tu ramai cu restul de bani de platit ce va fi profitul banci ,tu pierzi banii bagati,oricum pun pariu ca nu intelegi nimic oricum.
Mai bine invatai ceva de la Sly care a fost inteligent si a vandut condoul inainte de crush,asa ca in 20 de ani in finante am vazut foarte multi ca tine care au ajuns faliti.
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 74 ori
I s-a multumit: 28 ori

Mesajde capsunar » 14 Iul 2017, 12:26

geomaticianu scrie:https://flic.kr/p/WvwPag

1.la drum asfaltat
2.transformatorul la drum
3.case permanente langa
deci mananci c...t ca de fiecare data in timp ce astepti socialul...

Holly crap, chiar e in middle of no-where.. Cheltuiala ta o sa-ti aduca fericirea doar in 2 zile, una fost cand ai cumparat-o si cealalta o sa fie cand o sa o vinzi.
Daca ma uit un pic la dobanzile in crestere cred ca nu o sa fii prea fericit cand o sa o vinzi :lol:
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde geomaticianu » 14 Iul 2017, 12:34

E mai bine ca tine saracule cu useri multipli:sly,togo,capsunaru,isostar etc...Esti sarac lipit,stai pe social dar nu ai datorii.Felicitari,tine-o tot asa.Eu mai am 100 k mortgage la condo,caci la Québec preturile nu sunt umflate ca la Toronto sau Vancouver.In plus am un job din care imi vin banii,tie din social deabia iti ajunge sa-ti platesti internetul.Tu ai zero datorii,zero bunuri,vezi lumea pe Google.Esti simpatic
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Mesajde Sly » 14 Iul 2017, 12:58

Voi ce uitati cand il tot acuzati pe topo ca are tarla in "middle of nowhere" este ca el locuieste in QC care deja e in middle of nowhere comparat cu restul Canazii,pentru el ar fi aberant sa se raporteze la Yonge&Bloor,Rue Crescent sau Seymour,el se raporteaza la QC si ala e cam ca tarlaua.A pus omul poze si cu blocul unde sta si mare diferenta nu e fata de poza cu tarlaua...ceva mai multi copaci la tarla.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA