• Publicitate

Noua viata in Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Noua viata in Canada

Mesajde Nautilus » 02 Feb 2008, 19:40

Mi-am promis ca la implinirea unui an in Canada o sa descriu pe site tot ceea ce am reusit sa facem (eu, sotia si fetita) in aceasta prima perioada. O sa incerc sa scriu la finalul fiecarui an de Canada, pana in momentul in care o sa realizam ceea ce ne-am propus…….daca o sa ajungem vreodata la acel moment !
Sa incep putin cu mine : am terminat Facultatea de Medicina la Iasi, am picat un examen de rezidentiat pe chirurgie (9,96 ) si am lucrat 3 ani ca medic de familie intr-un judet super-defavorizat din Romania. Sotia a terminat aceeasi facultate, a intrat in rezidentiat pe neurologie si doctorat pe medicina interna. Am ajuns in Canada pe 20 noiembrie 2006, ne-au asteptat prietenii la aeroport si vreau sa le multumesc pt tot ajutorul acordat! E nemaipomenit sa te trezesti dupa 14 ore de mers cu avionul, dupa ce treci de controalele din vama, ca te intampina cineva cunoscut cu zambetul pe buze !!! Aproape ca incepi sa te simti ca acasa ! Tot prietenii ne-au ajutat si cu cazarea, am stat aproape 10 zile la ei pana am reusit sa intram in apartamentul pe care alti prieteni il gasisera pt noi si unde locuim si in prezent…..nu pot decat sa le multumesc pt tot, mai ales ca inainte sa ajungem au reusit sa stranga si ceva mobila care ne-a prins extraordinar de bine in primele zile. Am primit si 2 saltele cu imprumut de la concierge, asa ca strictul necesar era asigurat ! Nu am carat cu noi in valize decat ceea ce era de mare necesitate pt ca stiam ca gasim aproape orice (am citit inainte de plecare aproape tot ce se putea citi pe realizat.com si ne-a prins fffff bine !). In primele zile ne-am chinuit cu actele si toate demersurile oficiale de inceput……tot prietenii ne-au ajutat sa ne dezmeticim !!! Am gasit tot prin prieteni o gradinita in engleza (privata) pt fetita, unde a mers o luna(am renuntat datorita costurilor si a faptului ca aproape terminasem banii de acasa si nu eram siguri ca gasim de lucru !!!), dupa care am gasit o gradinita in mediu familial in franceza (prin vecini !)……unde a mers pana ce educatoarea a cumparat casa si s-a mutat in alta zona mult mai departe de noi, asa ca din nou am cautat alta gradinita (tot vecinii au gasit si le multumesc de ajutor !!!), tot mediu familial si tot in franceza. Aici merge si acum, e aproape de noi si suntem multumiti ; am avut bafta ca fetita este ffff adaptabila si intelegatoare, in general fara probleme mari de sanatate si a fost totul OK in privinta ei ! Dealtfel, pentru ea oricum e usor, ea o sa fie intr-adevar asimilata de sistem !!!
Imi cer scuze pt stilul dezordonat dar am ffff multe de spus si ma si grabesc putin. Deci sa recapitulam : am facut actele si demersurile de inceput, am rezolvat cu cazarea si gradinita fetitei, urmeaza limba, munca si scoala !
Munca- aici am fost ffff deschisi la absolut tot ce puteam sa gasim. Inca din tara am hotarat ca o sa facem absolut orice pt a ne descurca. Vreau aici sa atrag atentia ca am o conditie fizica destul de buna si o energie de invidiat, un fel de om-baterie, am facut sport cam toata viata mea, am inceput cu gimnastica la 6 ani si am continuat cu judo, lupte libere, box, kick-box, karate full-contact, jiu-jitsu si am incheiat cu Kaisendo(close-combat), unde am si centura neagra, pe langa alte centuri, de toate culorile, de la verde la maron, in celelalte tipuri de arte martiale practicate, asa ca in ceea ce priveste munca fizica nu mi-a fost teama. Am vorbit cu toti prietenii pe care ii avem aici, cu cunoscutii, vecinii din bloc, concierge…..toata lumea…..la 3-4 saptamani dupa aterizare, prima veste : prietenii la care am stat m-au intrebat daca vreau sa lucrez in curatenie ! Lucrez si azi in curatenie si e ok, banii ne ajung pt ceea ce vrem sa facem mai departe ! Intre timp am mai primit si alte oferte de munca insa am ramas tot aici datorita programului-4 ore, 14$/h, 5 zil/sapt. Acest program mi-a permis sa merg la scoala, adica la francizare…….pt ca, am avut ffff mare nevoie de asa ceva ! Cu limba am stat naspa de tot….. nu am facut franceza deloc in scoala iar ce am prins in 3 luni inainte de interviu a fost valabil doar pt interviu. Noroc ca stiu engleza si in Montreal merge, dar oricum imi trebuia franceza pt ce urmeaza ! Sotia si-a gasit de lucru intr-o gradinita, iar in februarie a inceput francizarea la UQAM, nivelul 2. Ca sa termin cu munca……am ajuns sa lucrez 16-18 ore pe zi, pentru ca intre timp am facut francizare si am dus si ziare de la 4-7 dimineata ! A fost o perioada super, program monstruos : 4-7 dimineata ziare, 8.30-15.30 francizare, 16.00-22.00 curatenie, 22,30-4 dimineata, somn !!! In prezent am renuntat la ziare ca ma terminam……am suficienta energie dar nici chiar asa !
Limba- ce sa va spun, eu am fost un dezastru, franceza de interviu (am fost aplicant secundar), sotia a facut in scoala dar a mai uitat……..asa ca a trebuit sa ne apucam serios de invatat franceza ! Am inceput un partial la franceza pana ne-a sosit la timp plin, mie la Universite de Montreal si la sotie la UQAM, nivelul 2 la amandoi, ca intre timp am mai prins cate ceva la partial. Sotia a terminat toate cele 3 nivele oferite la UQAM, eu am trecut de nivelul 2 si am inceput nivelul 3, dar………..am abandonat ultimul nivel. V-am spus si mai inainte ca ajunsesem sa fiu plecat de acasa 16-18 ore/zi, ceea ce este totusi prea mult ! Am rezistat in ritmul asta 2 luni de zile, ajungeam si cadeam cu capul pe banca la scoala si 10-15 minute eram ca si mort ! Pauzele de masa le-am transformat in pauze de somn, mancat pe fuga, citit nic……nu mai aveam timp ! Asa ca am decis sa renunt la franceza la timp plin, mai ales ca la nivelul 3 se faceau tot felul de porcarii de integrare in munca si in societatea quebecoasa, dupa-masa cand oricum eram mort de somn si nu mai intelegeam nimic ! Am incercat sa explic profesoarei ca muncesc toata ziua si as mai avea nevoie din cand in cand de o pauza dupa-masa, dar mi s-a raspuns ca ori vin la scoala, ori la munca…… am stat putin si am mai calculat si am ajuns la concluzia ca deocamdata e mai profitabil la munca ! Asa ca am facut cerere de intrerupere la timp plin si am inceput din nou la partial, ultimul nivel, unde merg si in ziua de azi, termin in decembrie (sper)!
Scoala – aici ce pot sa zic, stiam cate ceva despre sistemul lor scolar, dar una e ce stii din tara si alta la fata locului. In tara eram hotarati sa venim aici, sa facem un curs de 4 luni pt infirmieri auxiliari, sa muncim si sa ne dam examenele la medicina pe rand…….la fata locului s-au schimbat planurile. Ma hotarasem dupa francizare sa incep un colegiu de asistenti medicali sau direct un bac de asistenti la Universite de Montreal, apoi am mai stat putin si am meditat…….si iar am schimbat planurile : ne-am inscris amandoi la chimie la timp plin, deocamdata un minor cu posibilitate de transformare in major sau bac……am zis ca e singura posibilitate sa cunoastem sistemul universitar din interior si sa incepem sa asimilam ceea ce avem nevoie, de la limbaj si pana la obiceiuri, etc. Nu vreau sa motivez de ce am facut aceasta alegere, pur si simplu asa am decis amandoi ca e mai bine in acest moment. Zis si facut, ne-am inscris pe net si…..ne-au chemat la TFI la 2 saptamani dupa inscriere, unde tr sa obtinem 605 puncte. Am zis ca nu am nimic de pierdut, merita incercat sa dau TFI-ul, chiar daca nu terminasem francizarea, macar stiu ce ma asteapta tura urmatoare ! Am tras tare o saptamana, adica m-a ajutat un prieten cu ziarele, si toata dimineata, pana la ora 16 cand tr sa merg la munca, am spart cu franceza! Si, surpriza-am trecut TFI-ul amandoi, eu 780 puncte, sotia 750, oricum arhisuficient pt amandoi. Sa va spun totusi un secret, am ceva inclinatii spre filologie, desi am facut liceu de mate-fizica, am fost la olimpiade la romana….asa ca am prins si franceza destul de repede, ma refer la partea de intelegere orala si intelegere scrisa, pe care se bazeaza si testul TFI. Cu scrisul sunt si in prezent un dezastru, iar pe quebecii puri inca nu ii inteleg de multe ori, mai mult deduc ce vor sa spuna………..oricum, vorba cuiva, astia pe aici vorbesc frangleza !!!! Deci sa recapitulez putin, inca muncesc in curatenie de la ora 16-22, fac francizare la partial, orele 9-12.00, la ziare am renuntat ca nu mai faceam fata (in afara de partea fizica unde nu prea am probleme, era si faptul ca ajunsesem sa imi vad familia dimineata pt 30 minute si seara inainte de culcare, ceea ce nu prea mergea !) si suntem amandoi studenti la chimie la Universite de Montreal, unde o sa incepem in ianuarie. Deocamdata atat cu scoala dar mai urmeaza, avem niste planuri si vedem ce o sa iasa…….speranta moare ultima ! Avem motivele noastre in privinta medicinei in Canada, nu spunem ca nu ne tenteaza, nu renuntam definitiv la idee, dar deocamdata avem alte planuri si nu ne place riscul……cei care se gandesc sa faca medicina in Canada stiu la ce ma refer !!!
Viata in Canada- suntem realisti, nu spunem ca am ajuns in rai, dar fata de Romania e ok. Nu insist pe descrieri, alimente, locuri de distractie, masini, curatenie, siguranta, etc…..s-au facut descrieri amanuntite pe site si cine vrea sa se dumireasca poate sa citeasca tot ceea ce s-a scris (cu rele si bune !) si o sa aiba o imagine destul de exacta a ceea ce inseamna Canada. Vreau sa atrag atentia ca aici e bine sa fii deschis, sa ai mai multe planuri si sa nu refuzi nimic din ceea ce ti se ofera, ma refer la oportunitati. E ok sa ascultati pe toti cei care va dau sfaturi, indiferent ca sunt bine-intentionate sau rau-intentionate si sa discerneti in noianul de informatii, pastrand ceea ce considerati ca e util pt voi si apoi sa faceti tot ceea ce e posibil pt a va atinge scopul propus. Aici e posibil sa faci cam orice, nimic nu iti este interzis, de tine depinde totul, de bariera pe care tu singur ti-ai impus-o. Am vazut oameni la facultate la 60 de ani si copii de 16 ani la munca in fabrica ! Depinde de fiecare ce anume doreste de la viata. Depinde si experienta de viata, depinde intr-adevar si varsta, tipul/caracterul fiecaruia, dar in general daca ai un scop si il urmaresti pana la capat, e aproape imposibil sa nu reusesti, indiferent de cate piedici ai in cale!
Cam asta ar fi experienta noastra de un an in Canada, cu bune si rele, ramanem deschisi la tot ceea ce e nou in jurul nostru, incercam sa invatam cat mai multe de la fiecare si sa ne facem in continuare planuri pe care sa incercam sa le urmam pas cu pas(fara a fi insa rigizi !!!). Mai avem foarte multe de facut in continuare, dar sper ca prin munca, rabdare, deschidere catre tot ceea ce e nou in jurul nostru, sa reusim pana la urma sa vedem « luminita de la capatul tunelului ».
Nu vreau in final decat sa le multumesc prietenilor (vechi si noi !!!) care au fost si sunt alaturi de noi, care ne-au ajutat cu tot ceea ce au putut, ne-au incurajat si au fost alaturi de noi in acest prim an din noua noastra viata !
Nu dau sfaturi nimanui sa faca ceea ce am facut noi sau ceea ce facem, pur si simplu am incercat sa relatez cat mai exact ceea ce am facut in primul an aici ! Aceasta este experienta noastra pur personala, asa am gandit noi si asa am procedat, in functie de variantele pe care le-am avut la un moment-dat, asa am considerat ca e cel mai bine pt noi la acel moment. Fiecare are sansa lui in viata, altii sunt mai norocosi sau mai ghinionisti, au sau nu au alte oportunitati, important e sa fii deschis la tot ceea ce te inconjoara si sa faci ceea ce consideri ca e mai bine pt tine !!!
O lupta nu este pierduta cand esti la pamant ci atunci cand te declari invins!
Nautilus
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 13 ori

Publicitate

Mesajde Nautilus » 02 Feb 2008, 19:53

Vreau sa actualizez putin, ce e scris e putin mai vechi, adica de la implinirea unui an in Canada, am stat mult pana m-am decis sa postez ceea ce scrisesem.....dar in fine, i-am dat unda verde! Am vrut sa postez deoarece zilele astea m-am lovit de niste afirmatii care nu mi-au placut si am ajuns la concluzia ca e bine ca lumea sa fie putin mai informata!
Depinde ce vrei sa faci aici, dar pt cei care vor sa faca studii sa stiti ca se poate, va puteti inscrie la Universitate, depuneti cereri peste tot pt ca e posibil. Ganditi-va ce anume v-a placut cat ati fost in scoala sau ce v-ar fi placut sa faceti si aveti curaj. Sau tupeu!!! Sunt foarte multi romani care fac studii aici la universitati dar e liniste totala pe tema asta! Lumea tace si face, tipic romanesc! Asa ca mergeti la scoala, pt ca fara studii aici sunt putine domenii unde puteti lucra cu pregatirea din tara! In privinta banilor, daca ambii soti sunt la scoala, amandoi pot primi pret si bursa daca venitul net pe adult este de pana la 13.000 CAD/an.
Maine dau TFI din nou pt ca am depus pt sesiunea de toamna cereri de admitere la Stomatologie, Farmacie, Medicina veterinara, etc si imi trebuie 850 de puncte! Daca nu sunt acceptat, nu-i nimic, continui cu bacul in chimie si insist anul viitor! Succes tuturor!
Nautilus

Mesajde mirelag » 02 Feb 2008, 20:52

Multa bafta!

Ai dreptate in ceea ce priveste scoala: este foarte indicat de facut cursuri in sistemul lor de invatamant.
Au tot felul de cursuri asa ca ai de unde alege!
mirelag
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde maryen » 02 Feb 2008, 23:40

Felicitari Nautilus si Bafta tie si familiei tale !

Si eu fac parte din categoria oamenilor care sunt deschisi si vor sa informeze pe cei care au inteNtia sa emigreze . Este foarte important sa fii informat si sa stii la ce sa te astepti cand ajungi aici. Eu in septembrie am facut 2 ani de cand sunt in Canada- Montreal si din fericire, pot spune ca sunt multumita de realizarile mele chiar daca mai am inca multe de rezolvat . Eu am fost Asistent medical in Romania si am stiut sa-mi organizez totul ca odata ajunsa aici sa pot aplica imediat pt echivalarea studiilor. In Ianuarie 2006 dupa 4 luni de cand am aterizat in Montreal am inceput scoala in engleza ,spre fericirea mea( desi nivelul de engleza era 8 la inteles , 4-5 scris). Am facut 5 luni de Colegiu nu intru in amanunte cat de greu mi-a fost ( bariera limbii) dar nu m-am lasat si am terminat cu bine dupa care am dat exam la Ordinul As. auxiliari ca sa imi iau diploma sa pot lucra ca Nurse assistent inainte de a-mi temina echivalarea pt Nurse. Am lucrat ca Nurse assistent 6 luni intre timp am mers si la scoala si am terminat cele 5 luni de Mental Health pe care Ordinul mi l-a cerut si din Mai 2007 lucrez ca CPNP ( abreviere pt. candidat la nurse in asteptarea exam de licenta). Nu intru in amanunte cat de grea este profesia de assistent aici si cat de obositoare este, cred dealtfel ca am posta la un moment dat informatii pt. cei care vor si poate am sa mai revin cu detalii cand o sa mai am timp. Acum ma pregatesc pt. exam de licenta care nu este deloc usor si in acelasi timp ma pregatesc sa ma mut in Vancouver sa-mi implinesc visul si deci sa dau si acolo un alt exam de licenta deoarece nu sunt recunoscute dintr-o provoncie in alta.
De ce am facut o scurta relatare? ca sa arat celor care vor sa inceapa ceva aici ca ...NIMIC NU ESTE USOR DAR NICI IMPOSIBIL .
Totul este posibil daca vrei intr-adevar ceva. Poate iti ia timp, energie, dar vine si timpul RASPLATEI cand te uiti in urma si nu regreti nimic cand poti fi multumit de tine si de alegerea facuta .

BAFTA TUTUROR SI MULTA RABDARE IN ACEASTA ,,NOUA VIATA,,

PE CURAND!

MARYEN.
maryen
maryen
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Schnappi » 03 Feb 2008, 00:41

mergi inainte pe drumul cu studiile chiar daca-i lung, Nautilus, e mult mai bine sa fie facute la inceput decat mai tarziu cum am decis eu, dar rezultatele sunt frumoase oricate sacrificii s-ar ivi; de acord ca multa lume isi vede de drum in tacere, dar daca intrebi mai dai de mine, de Maryen , de x si y care cu placere ar impartasi info si experiente utile; bafta multa si numai bine
Schnappi

Mesajde Nautilus » 03 Feb 2008, 13:31

Multumesc de urari si de incurajari!
Apropos de pasi marunti........Am mai aflat ceva de curand......cel mai bine ar fi sa faci inscrierea intr-un minor (indiferent de facultate), pt ca ai mai multe sanse de a fi acceptat in facultatea respectiva, iar apoi, dupa prima sesiune reusita te poti transfera in bac. Totul depinde de notele obtinute (sa ai peste C medie generala). Noi vrem sa ne transferam in bac dupa prima sesiune, in cazul in care nu suntem acceptati la celelalte facultati unde ne-am inscris pt toamna 2008. Stiu persoana respinsa in bac la chimie (cu medicina terminata in tara) si care tr sa faca an pregatitor (matematica, fizica, biologie si chimie in principal) si un alt caz la un bac in criminalistica, persoana fiind admisa in minor apoi. Nu generalizez pt ca admiterea depinde de multe......dar e bine de stiut! Succese tuturor!!!!!
Nautilus

Următorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA