• Publicitate

Bune si rele dupa 2 ani de Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Bune si rele dupa 2 ani de Canada

Mesajde Gator » 29 Mar 2016, 19:57

cristinan scrie:Revenind la topicul nostru...viata in Canada dupa 10 ani este ''plata'' cum zic quebecosii. Aceeasi rutina zi de zi. Ar trebuii sa ma simt mai bine cand iesim la cate un BBQ ca amicii sau pe la cate o petrecere numai ca de la un timp totul mi se pare fals. Aceeasi vacanta anuala in sud in aceleasi tipuri de hoteluri comerciale cu gardul vopsit. Totul in jur mi se pare fals: oamenii, prietenii daca ii poti numi asa, locurile...As putea spune ca imi privesc viata ca un film acum...astemt sa vad ce se intampla in serialul urmator doa ca...nu se intampla nimic. Asa ajungi ca la un moment dat sa-ti doresti sa ti se intample chiar si ceva rau dar doar sa iesi din rutina. ma ingrozeste gandul ca peste 10-20 ani voi avea acelasi job, aceeasi casa, aceeasi rutina. Cei nou veniti poate nu o sa inteleaga aceste sentimente. Si eu am sperat candva la o rutina calduta doar ca atunci cand o ai...iti dai seama ca nu este ceva dezirabil. Cei mai nefericiti oameni sunt cei care au tot ceea ce si-au dorit...pentru ca apoi nu mai stiu ce sa isi doreasca, nu isi mai gasesc nici un scop.

Tu vorbesti serios? N-am avut niciodata mai mult excitement ca acum...
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Publicitate

Anterior

Înapoi la Canada - Povestea MEA