• Publicitate

Bune si rele dupa 2 ani de Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Bune si rele dupa 2 ani de Canada

Mesajde xplaur » 22 Mar 2016, 09:59

Sly scrie:
thief scrie:Sa fim din nou obiectivi. Singurul motiv, si unicul, pt care cineva, indiferent ca-i nordic sau sudic, isi cumpara dacia, e ca-i ieftina. Adica cea mai ieftina. Nimic altceva nu justifica.

Si Honda Civic din ce motiv isi cumpara,sa faca fite?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Un Logan in Romania e mai de fite decat un Civic in America! :P
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Publicitate

Mesajde xplaur » 22 Mar 2016, 10:03

cristinan scrie:...Din experienta mea, barbatii romani sunt ....

Sa intelg ca ai testat un esantion important si divers, de vreme ce poti veni cu asemena concluzii transante! :bigsmurf:
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 383 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde capsunar » 22 Mar 2016, 10:12

cristinan scrie:Unde mai punem la socoteala ca mai sunt si lasi: au tendinta de a fugi '' spre noi orizonturi'' atunci cand dau de greu. E greu sa-ti faci o familie cu un astfel de om mai ales cand in mintea lui familie inseamna rude de sange (mama, tata, sora, etc) si eventual la capatul listei apari si tu, nefericita sotie.

Stai asa ca unii din cei mai optimisti de aici (sorro & geomatics) au explicat ca mobilitatea e o calitate. Tu zici ca e lasitate?
Deja sant confuz.

Pe de alta parte daca mergi cu respectivul departe de sora si mama dupa ceva timp uchii care nu se vad se uita si sa fii mai importanta ca sora /mama etc.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde cristinan » 22 Mar 2016, 21:17

este un ''esantillon'' destul de bogat daca includ toti cunoscutii si prietenii si sotii prietenilor. Experienta nu inseamna doar ce ai trait tu ci si ceea ce vezi in stanga sau dreapta.
Cat despre lasitate...ii putem spune mai frumos individualism. Ceva de genul daga este greu in familie mai bine plec ca ma descurc mai bine singur ...ma doare in cot de ce se intampla cu ceilalti...''eu'' sa fiu bine, copilul pisica, etc...treaba lor. Ei bine pentru mine asta este lasitate. Nu zic ca eu sau femeile in general am fi perfecte...fiecare are ''bubele'' lui dar in general suntem, sau eu cel putin ma consider mult mai altruista.
cristina
cristinan
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 13 ori

Mesajde cristinan » 22 Mar 2016, 21:18

scuze pentru greselile de ortografie...
cristina
cristinan
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde cristinan » 22 Mar 2016, 21:32

Revenind la topicul nostru...viata in Canada dupa 10 ani este ''plata'' cum zic quebecosii. Aceeasi rutina zi de zi. Ar trebuii sa ma simt mai bine cand iesim la cate un BBQ ca amicii sau pe la cate o petrecere numai ca de la un timp totul mi se pare fals. Aceeasi vacanta anuala in sud in aceleasi tipuri de hoteluri comerciale cu gardul vopsit. Totul in jur mi se pare fals: oamenii, prietenii daca ii poti numi asa, locurile...As putea spune ca imi privesc viata ca un film acum...astemt sa vad ce se intampla in serialul urmator doa ca...nu se intampla nimic. Asa ajungi ca la un moment dat sa-ti doresti sa ti se intample chiar si ceva rau dar doar sa iesi din rutina. ma ingrozeste gandul ca peste 10-20 ani voi avea acelasi job, aceeasi casa, aceeasi rutina. Cei nou veniti poate nu o sa inteleaga aceste sentimente. Si eu am sperat candva la o rutina calduta doar ca atunci cand o ai...iti dai seama ca nu este ceva dezirabil. Cei mai nefericiti oameni sunt cei care au tot ceea ce si-au dorit...pentru ca apoi nu mai stiu ce sa isi doreasca, nu isi mai gasesc nici un scop.
cristina
cristinan
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA