• Publicitate

Bune si rele dupa 2 ani de Canada

Aceasta rubrica ofera celor deja stabiliti in Canada posibilitatea de a publica un jurnal descriind experientele personale din aceasta tara. Pentru a evita comentariile nedorite, initiatorul discutiei poate restrictiona tehnic posibilitatea celorlalti de a raspunde mesajului initial, oferindu-i astfel dreptul de a fi singurul autor in propriul jurnal canadian. Atentie: lansarea de topice noi in cadrul acestei rubrici este rezervata celor care au ajuns deja in Canada.
Răspunde

Re: Bune si rele dupa 2 ani de Canada

Mesajde Sly » 22 Mar 2016, 21:40

cristinan scrie:Revenind la topicul nostru...viata in Canada dupa 10 ani este ''plata'' cum zic quebecosii. Aceeasi rutina zi de zi. Ar trebuii sa ma simt mai bine cand iesim la cate un BBQ ca amicii sau pe la cate o petrecere numai ca de la un timp totul mi se pare fals. Aceeasi vacanta anuala in sud in aceleasi tipuri de hoteluri comerciale cu gardul vopsit. Totul in jur mi se pare fals: oamenii, prietenii daca ii poti numi asa, locurile...As putea spune ca imi privesc viata ca un film acum...astemt sa vad ce se intampla in serialul urmator doa ca...nu se intampla nimic. Asa ajungi ca la un moment dat sa-ti doresti sa ti se intample chiar si ceva rau dar doar sa iesi din rutina. ma ingrozeste gandul ca peste 10-20 ani voi avea acelasi job, aceeasi casa, aceeasi rutina. Cei nou veniti poate nu o sa inteleaga aceste sentimente. Si eu am sperat candva la o rutina calduta doar ca atunci cand o ai...iti dai seama ca nu este ceva dezirabil. Cei mai nefericiti oameni sunt cei care au tot ceea ce si-au dorit...pentru ca apoi nu mai stiu ce sa isi doreasca, nu isi mai gasesc nici un scop.

Subscriu 100% la cele spuse de tine si ma intreb daca poate o fi varsta la care am ajuns care ne face sa ne simtim asa....poate asta inseamna "traiul bun" ...monotonia si lipsa noutatilor...un proverb chinezesc spunea "Fereste-ne de vremuri interesante"
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Publicitate

Mesajde Petrica Rusu » 23 Mar 2016, 00:11

Sly scrie:
cristinan scrie:Revenind la topicul nostru...viata in Canada dupa 10 ani este ''plata'' cum zic quebecosii. Aceeasi rutina zi de zi. Ar trebuii sa ma simt mai bine cand iesim la cate un BBQ ca amicii sau pe la cate o petrecere numai ca de la un timp totul mi se pare fals. Aceeasi vacanta anuala in sud in aceleasi tipuri de hoteluri comerciale cu gardul vopsit. Totul in jur mi se pare fals: oamenii, prietenii daca ii poti numi asa, locurile...As putea spune ca imi privesc viata ca un film acum...astemt sa vad ce se intampla in serialul urmator doa ca...nu se intampla nimic. Asa ajungi ca la un moment dat sa-ti doresti sa ti se intample chiar si ceva rau dar doar sa iesi din rutina. ma ingrozeste gandul ca peste 10-20 ani voi avea acelasi job, aceeasi casa, aceeasi rutina. Cei nou veniti poate nu o sa inteleaga aceste sentimente. Si eu am sperat candva la o rutina calduta doar ca atunci cand o ai...iti dai seama ca nu este ceva dezirabil. Cei mai nefericiti oameni sunt cei care au tot ceea ce si-au dorit...pentru ca apoi nu mai stiu ce sa isi doreasca, nu isi mai gasesc nici un scop.

Subscriu 100% la cele spuse de tine si ma intreb daca poate o fi varsta la care am ajuns care ne face sa ne simtim asa....poate asta inseamna "traiul bun" ...monotonia si lipsa noutatilor...un proverb chinezesc spunea "Fereste-ne de vremuri interesante"

Ma intreb Geomaticianul ce o face peste cativa ani, dupa ce viziteaza mai toate locatiile interesante.

Revenind la postul Cristinei, mie mi se pare optimist. In 10-20 de ani poti sa nici nu mai fi, sau sa nu mai ai acelasi job bun, sau, dupa caz, sa iesi la pensie :)
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde capsunar » 23 Mar 2016, 00:46

In general viata peste tot devine monotona cu varsta, nu cred ca are treaba cu Canada. Chestia cu falsitatea... aici depinde. Atat timp cat esti tu insuti si ii ignori pe ceilalti mai ales pe cei care ti se par mai falsi e ok. O alta arma impotriva monotoniei este non conformismul si variatia.
De ex in loc sa merg in fiecare an in alt loc in sud, prefer sa merg exact in acelas loc unde m-am simtit bine si stau numai cu burta la soare. Un trip in Europa nu e rau din cand in cand sant ceva optiuni. Un sport nou ajuta sau alt hobby sau un copil. Altii schimba nevestele / barbatii / amantele / religia.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde iulllian » 24 Mar 2016, 16:59

Petrica Rusu scrie:
Ma intreb Geomaticianul ce o face peste cativa ani, dupa ce viziteaza mai toate locatiile interesante.

iar murim de grija caprei vecinului... :(
Imagine
iulllian
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 46 ori

Mesajde Isostar » 29 Mar 2016, 08:42

capsunar scrie:In general viata peste tot devine monotona cu varsta, nu cred ca are treaba cu Canada. Chestia cu falsitatea... aici depinde. Atat timp cat esti tu insuti si ii ignori pe ceilalti mai ales pe cei care ti se par mai falsi e ok. O alta arma impotriva monotoniei este non conformismul si variatia.
De ex in loc sa merg in fiecare an in alt loc in sud, prefer sa merg exact in acelas loc unde m-am simtit bine si stau numai cu burta la soare. Un trip in Europa nu e rau din cand in cand sant ceva optiuni. Un sport nou ajuta sau alt hobby sau un copil. Altii schimba nevestele / barbatii / amantele / religia.

Asta cu vizita in Europa, cat se mai poate...

Oricum, sfatul cu variatia este bun. Mai un sport extrem, mai o motocicleta, mai un amant, mai o plimbare prin jungla amazoniana in loc de lenevit la plaja in Caraibe.
Ideea este ca se poate, daca se poate renunta la comoditate...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Mesajde xplaur » 29 Mar 2016, 08:54

cristinan scrie:este un ''esantillon'' destul de bogat daca includ toti cunoscutii si prietenii si sotii prietenilor. Experienta nu inseamna doar ce ai trait tu ci si ceea ce vezi in stanga sau dreapta....

Lucrul asta se cheama, in termeni populari, "din auzite", in consecinta, concluzia dumneavoastra este pur parere personala, care poate coincide, mai mult sau mai putin, realitatii!
cristinan scrie:Revenind la topicul nostru...viata in Canada dupa 10 ani este ''plata'' ...

Ce schimbari ati incercat sa faceti ca sa preveniti/ameliorati ceea ce e "plat"?
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Povestea MEA