• Publicitate

O zi la Consulatul Romaniei la Montreal

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Re: O zi la Consulatul Romaniei la Montreal

Mesajde cian » 09 Noi 2017, 07:43

Mda, ma gandesc ca luni trebuie sa merg si eu la ei sa mi autentific o hartie ( ca ma insor din nou,lolll) si strang din ....dintzi sa nu se fi trezit aia invers si sa fie prost dispusa...
Ultima data am fost acum cativa ani si confirm partial ce spune Geo, ma refer la atitudine, acrite alea, plictisite, etc . Pot sa compar cu fetele de la Consulatul Cubanez si e o mare diferenta,cubanezele au o rabdare imensa si nu pentru ca sunt strain ca doar am vazut cum sunt tratati cubanezii care merg acolo, cu aceeasi rabdare, amabilitate etc. Intrebari aiurea, repetate de nshpe mii de ori intr o zi, cubanezele raman calme si amabile
In fine INCA vorba (din pacate) lui Nea Iancu...:"pleaca ai nostri, vin ai nostri''
Ma tenteaza sa merg la Ottawa sa mi rezolv problema sau chiar in Havana la ambasada mai mult decat aci in Montreal mai ales ca vice consul e tot aia de acum cativa ani. Dar trebuie sa recunosc ca in ciuda atitudinii mi au rezolvat problema (nu era mare lucru) si ma gandesc ca din fericire nu am nevoie sa merg pe acolo zilnic asa ca o data la cativa ani pot face un efort
cian
Moderator 'Romani in Cuba'
Moderator 'Romani in Cuba'

A multumit: 67 ori
I s-a multumit: 98 ori

Publicitate

Mesajde Gator » 09 Noi 2017, 11:04

EdwardS scrie:Mi-am reinnoit anul trecut pasaportul la Consulatul Romaniei de la Vancouver si am fost tratat foarte bine, nu am ce sa reprosez. M-am prezentat la ora la care eram programat cu toate documentele, n-au fost nici un fel de probleme.

Eu n-am fost decit la Chicago de vreo 3-4 ori, mi s-a rezolvat fara tam-tam. Fiica-mea a fost si la Vanc si la Mont pt passaport romanesc, a fost tratata mai bine la Vanc, ambele consulate i-au rezolvat problema as scheduled. Fiica-mea nu avea experienta intilnirilor cu autoritatile romane, si in ciuda faptului ca i s-a rezolvat treaba, are o impresie proasta despre atitudinea lor in general (ton, gestica, privire - o senzatie care te pune in defensiva) - cu mai multe minusuri la Montreal decit la Vancouver. Intre timp a capatat ceva experienta cu niste banci prin Ro ... a zis ceva asemanator cu Geo despre controlul psiho.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 50 ori
I s-a multumit: 322 ori

Mesajde capsunar » 09 Noi 2017, 11:16

Gator scrie:Intre timp a capatat ceva experienta cu niste banci prin Ro ... a zis ceva asemanator cu Geo despre controlul psiho.

Stai ca nu mai inteleg nimic.. tu canadez inrait o lasi pe copchila ta sa se expuna prin Ro? Acolo o abuzeaza aia cu fliueraturi etc.. naspa.
Poti sa detaliezi la experienta cu bancile? Nu de alta da sa nu se inteleaga ca a fugit de tine in Ro :lol: :lol:
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 402 ori

Mesajde Gator » 09 Noi 2017, 11:31

capsunar scrie:
Gator scrie:Intre timp a capatat ceva experienta cu niste banci prin Ro ... a zis ceva asemanator cu Geo despre controlul psiho.

Stai ca nu mai inteleg nimic.. tu canadez inrait o lasi pe copchila ta sa se expuna prin Ro? Acolo o abuzeaza aia cu fliueraturi etc.. naspa.
Poti sa detaliezi la experienta cu bancile? Nu de alta da sa nu se inteleaga ca a fugit de tine in Ro :lol: :lol:

Are 27 de ani, poate sa fuga unde doreste. Actualmente e "fugita" in Spania. N-a zis de fluieraturi in Ro, dar e deranjata de agresivitatea verbala si fizica si lipsa de respect (zice ea de vitzei pretins macho) a tinerilor romani.

La banca: mutre acre, ton rastit, un complex alambicat de reguli cu privire la ce faci prin conturile tale. La final, bani blocati in cont - trebuie sa mearga personal sa-i scoata, pt ca nu si-a inchipuit ca n-are privilegiu on-line din cauza ca n-a dat un fee; prin telefon nici macar eu n-am reusit sa ma inteleg civilizat cu "duamna", iar vorbitul cu o cunostinta din domeniu m-a lasat si mai incurcat.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 50 ori
I s-a multumit: 322 ori

Mesajde Thrac92 » 09 Noi 2017, 14:09

Tovarasi!

Sistemul de relatii cu publicul este deja in mare masura electronizat (programare, corespondenta, informatii).
Inainte de a merge la consulat faceti-va temele si intrebati prin sistem de ce hartii aveti nevoie si ce doriti.
Veti primi in cateva zile raspunsul frumos in email. Puteti face scanare si upload la anumite documente de acasa.
Daca va programati prin system nu cred ca veti avea problem la consulat.
Thrac92
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 14 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni