• Publicitate

NOU: Descopera Canada - prezentare provincii (video)

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Mesajde Tavi » 28 Ian 2010, 22:44

Inca unul din Vancouver (HD 1080p):

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4fu3MkvC3w0[/youtube]
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 351 ori
I s-a multumit: 285 ori

Publicitate

Mesajde cocopopescu » 13 Feb 2010, 12:05

c0smin scrie:
Phoenix_Bird scrie:@Cosmin : foarte dragut filmul.
Ce ne spui in rest despre Toronto, din punctul tau de vedere? Presupun ca este destinatia aleasa de tine.

Wrong: Destinatia aleasa de noi este Montreal, deoarece acolo avem cativa prieteni :wink: Ne-am informat destul de bine despre Montreal si inca ne mai informeam pana vom pleca ...

"Succesuri" :lol:

Salutari-tot un Cosmin. Nu-s decis intre Montreal si Gatineau... :cry: La vara o sa plec...Un sfat? :roll:

Thx!
cocopopescu
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde Cristescu Cristina » 09 Apr 2010, 11:51

is44puf scrie:Multumim , pentru toate aceste filmulete ,.... noi am ales Toronto. sper sa ajungem in 2011 ( acum trimitem DCS ul ) , avem cunostinte acolo..speram sa fie ok.... oricum va fi mai " bine" ca acasa de asta sunt convins :)
Numai in ro ai sa vezi atentionari de genul : NU CALCATI IARBA !!!! ----bafta tuturor la VIZE !!!

Si noi am ales Toronto..si sincera sa fiu sunt destul de multumita de alegerea facuta.
Cum mi se pare mie orasul dupa aproape 1 an jumatate de "acasa":

-E unul dintre cele mai mari orase ale Canadei,la fel de multicultural ca si Vancouverul(despre care am auzit lucruri frumoase si sper intr-o zi sa ajung sa-l vizitez).
Avantaje:
-f aproape de Niagara si de granita cu America, asa ca am avut mana libera sa mergem si pe la americani un dus si un intors in aceeasi zi pentru cumparaturi;
-o piata a muncii f variata si destul de stabila si cred ca e mai usor de gasit o oportunitate de angajare in Toronto decat in alte orase mai micute;
-relativ aproape de zona franceza(doar 450 de km distanta de Montreal ) si relativ aproape de capitala tarii(Ottawa);
-iesire la Lac(Ontario) si imprejur pe o raza de maxim 200 de km plaje si iesiri la alte Lacuri;
-curat si plin de parcuri, banci si zone verzi, asa cum cred ca sunt majoritatea oraselor canadiene mari;
- cele mai multe zone sunt destul de "safe" si pana acum m-am simtit destul de in siguranta pe strazi.
-multe autostrazi, desi aglomerat cei mai multi soferi sunt politicosi unii cu altii in trafic.

Dezavantaje:
-chirii mai mari si in plus asigurari la masini imense comparabil cu restul provinciilor(este singurul motiv pentru care ii invidiez pe cei din Quebec :lol: )
- poate parea la un moment dat un oras plictisitor( desi daca ar fi sa fac comparatia cu Montreal-pe care l-am vizitat doar, Montreal ar fi un soi de Brasov/Iasi ,iar Toronto un soi de Bucuresti mai intins), lipsit de personalitate arhitecturala.Dupa parerea mea Toronto este combinatia ciudata dintre New York(partea de downtown), cartiere rezidentiale cu case f scumpe si cu un oras de provincie din Romania;
- distante f mari intre punctele de interes si desi avem un sistem destul de bine dezvoltat de transport in comun, nu prea poti ajunge intotdeauna oriunde in zona GTA doar cu TTC-ul.

O cunostiinta mi-a zis inainte de a venit in Toronto ca aici e "ca la tara", dupa 1 an cred ca a avut dreptate, doar legat de ritmul de desfasurare a vietii cotidiene(nu stiu dc dar uneori mi se pare ca aici ziua are 26 de ore si nu 24, poate pt ca am trait prea mult in Bucuresti :lol: ) si legat de unele aspecte arhitectonice, unde sunt sigura ca nu se poate compara cu nici un oras renumit din Europa.
In rest...imi place si aici raman... :D Aahh si da, partea asta cu iarba m-a bulversat si pe mine.Imi era teama sa calc iarba cand am venit, pentru ca dupa aia sa mi se explice ca e cel mai natural lucru sa o iei pe "aratura". :lol:
Cristescu Cristina
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde monica21 » 24 Iul 2010, 20:15

Si noi tot prin Toronto. Si imi place, cel putin pana ne mai asezam si copiii termina cu scolile, pe aici cred ca ramanem.Mai pe urma parca as alege un Mississauga sau ceva de genu. E mai curat si mai nou.
Si apropo de State: ziceai ca ati fost la cumparaturi pe acolo, ati obtinut greu viza sau cum sta treaba cu mersul peste granita.?
monica21
Imi place aici si raman...

Mesajde aiki » 01 Oct 2010, 07:42

Felicitari pt. topic
super tare , te mai deconecteaza
DREAMS COME TRUE
aiki

Mesajde pomac » 15 Oct 2010, 03:47

Frumoase filmuletele de prezentare.
Vancouver e frumos.

Si eu urmeaza sa incep procesul de emigrare. Clar ca cel mai important aspect de luat in seama cand e de ales orasul in care va merge fiecare e daca are cunostinte in orasul respectiv.

Din ce am mai citit, foarte multi emigranti (daca nu cunosc pe nimeni) aleg centrele urbanistice mari datorita sanselor mai mari de a gasi de lucru.
pomac
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni