• Publicitate

Costul vietzii in Zona Metropolitana Montreal

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Re: Costul vietzii in Zona Metropolitana Montreal

Mesajde mihaialex030405 » 27 Iul 2014, 22:09

cocodrilu scrie:De ce emploiquebec e cel mai putin de incredere site? Nu de alta,dar am fost "intoxicati" si la sesiunile de informare,interviu,SIEL,etc,cu site-ul asta...Apar joburi prost platite,putine sau de ce e considerat cel mai putin de incredere? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Asa se vede din Constanta, ca Emploiquebec e cel mai putin de incredere site ?

Nu te opreste nimeni sa-ti postezi CV-ul pe site-urile agentiilor "nervoase" de recrutare, daca te crezi capabil sa te bati din secunda zero cu absolventii de Mc.Gill sau Concordia... :D :D

Multa bafta !!
mihaialex030405
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde teodor40 » 28 Iul 2014, 08:23

Emploi Quebec este un site ce poate fi folosit pentru a gasi chiar si un loc de munca decent. Mi-am inceput cariera cu un job gasit pe acest site. Mi-am facut experienta canadiana in acel job. Exista resurse pentru cei care vorbesc limba franceza sau engleza dar trebuie, de obicei, sa fie primitori de ajutor social. Dar sunt si ceea ce se numeste Adult Education & Vacational services, iar cine vrea, de exemplu, sa faca o scoala in production equipment operatin poate sa se uite pe sit-ul www.rosemont-technology.qc.ca . Exista resurse care pot fi utilizate...doar sa stim ce vrea omul sa faca in Canada.
The Earth needs rebels!
teodor40
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 48 ori

Mesajde cocodrilu » 28 Iul 2014, 08:55

mihaialex030405 scrie:
cocodrilu scrie:De ce emploiquebec e cel mai putin de incredere site? Nu de alta,dar am fost "intoxicati" si la sesiunile de informare,interviu,SIEL,etc,cu site-ul asta...Apar joburi prost platite,putine sau de ce e considerat cel mai putin de incredere? Multumesc anticipat pentru raspuns.

Asa se vede din Constanta, ca Emploiquebec e cel mai putin de incredere site ?

Nu te opreste nimeni sa-ti postezi CV-ul pe site-urile agentiilor "nervoase" de recrutare, daca te crezi capabil sa te bati din secunda zero cu absolventii de Mc.Gill sau Concordia... :D :D

Multa bafta !!

Eu am pus o intrebare referitor la ce au spus antevorbitorii mei...Nu inteleg raspunsul ironic....Era doar o curiozitate de ce unii il percep ca fiind mai putin "reliable". Atata tot.
Montreal: 26.06.2015
cocodrilu
Imi place aici si raman...

A multumit: 147 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde capsunar » 28 Iul 2014, 09:52

cocodrilu scrie:
Eu am pus o intrebare referitor la ce au spus antevorbitorii mei...Nu inteleg raspunsul ironic....Era doar o curiozitate de ce unii il percep ca fiind mai putin "reliable". Atata tot.

Habar nu am cum e cu site-ul ala dar majoritatea joburilor calumea le gasesti prin recruiteri sau cu pile. Referitor la site-uri, ar fi bine sa te duci sa incerci sa vezi cat csta ca angajator sa dai anuntz. Cu cat pretul este mai mic (gratis) cu atat sant multe firme mai de 2 lei care dau anuntz. Cu cat firma este mai amarasteana cresc sansele sa dai peste o firma unde sa nu fii platit la timp sau deloc. Overtime neplatit exista din plin si in Ca. (cel putzin in IT)
De asemeni pregatirea, profesiile si asteptarile celor care posteaza aici sant foarte diferite.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde teodor40 » 28 Iul 2014, 09:55

Ok. Raspunsul ar fi: pentru ca pe site-ul Emploi Quebec sunt locuri de munca ce au un salar mai mic si de asemenea raportul aplicare - telefoane primite pentru interviu este disproportional. Adica, exista toate sansele ca la 100 de CV trimise sa nu ai nici un telefon sau invitatie pentru un interviu. Cu toate acestea raman la ideea ca orice job deschide calea spre altele mai bune. Deci eu l-as folosii chiar daca pentru 6 luni as avea un salar mai mic dar as acumula experienta necesara sa-mi fac calea spre locuri de munca mai bune.
The Earth needs rebels!
teodor40
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 48 ori

Mesajde cocodrilu » 28 Iul 2014, 11:03

Multumesc pentru raspunsuri.
Montreal: 26.06.2015
cocodrilu