• Publicitate

Este cineva pe aici care a plecat prin Via Canada?

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Este cineva pe aici care a plecat prin Via Canada?

Mesajde micana » 17 Iul 2010, 09:19

Salut,
Intentionez sa emigrez in Canada impreuna cu prietenul meu si am facut un test preliminar pe site-ul acestei firme, se pare ca am fost acceptati si trebuie sa platim o taxa de 550$( taxa procesare dosar) , se pare ca se ofera ajutor si in gasirea unui loc de munca, chiar si cazare.
Este cineva pe aici care a plecat prin aceasta firma?

http://www.emigrarecanada.ro/emigrare/Servicii.html

multumesc anticipat
micana
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde csoctav » 17 Iul 2010, 16:19

Nu va grabiti , studiati mai mult pe acest forum cat si pe link-urile catre site-ul oficial al guvernului Canadian. Mai bine sa pierdeti putin timp cu studiul decat banii, care in mod sigur ii puteti folosi altfel.
csoctav
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde florin_ro » 17 Iul 2010, 17:37

Vezi ca era pe aici care au tapuit-o astia de la firma asta de au rupt-o rau de tot. Pe oricine intrebi pe forumul asta despre intermedieri firme de imigrare in Canada o sa iti spuna: DON'T DO IT! De ce? Ai pe acest forum toti pasii si e usor, lumea e bine voitoare si te ajuta! asa s-a intamplat cu mine. Citeste primele subiecte de la emigrarea pe partea franceza pt emigrare in Qc, la fel si pe partea federala si.. apoi suntem aici daca ai intrebari!
Bafta! dar citeste intai!
Life will pay any price you ask of it!
florin_ro
Imi place aici si raman...

I s-a multumit: 1 data

Mesajde roxliana » 18 Iul 2010, 01:05

Din pacate pot sa-ti spun din proprie experienta ca sunt neseriosi. Dar ca sa fiu corecta partea in care zic ca te ajuta aici in Canada. Eu am trecut prin experienta, asa ca iti pot spune ce s-a intamplat. Si ca sa dau cezarului ce-i al cezarului, partea cu trecerea interviului, m-au consiliat ( si intre noi fie vorba, m-au ajutat, ca nu aveam timp la acea vreme sa ma informez, iar de Montreal .ro am aflat inainte de a pleca cu vreo doua saptamani). Este o doamna acolo, Aliki se numea care isi ia treaba foarte in serios, si stie ce face, tot respectul. Dar asta e tot, te ajuta sa iei viza. Partea a doua e ca te asteapta cineva la aeroport, iti inchiriaza un apartament, etc. Inchipuie-ti surpriza mea cand nu m-a asteptat nimeni la aeropiort si nu cunostaem pe nimeni in Ca, si.... am plecat singura. Te sfatuiesc sa nu arunci banii pe fereastra. Documenteaza-te si vino singur, fara firme, iar aici daca ai nevoie de orice fel de informatie, nu trebuie sa-ti petreci zile intregi pe internet, te invit la un gratar si iti dau cate informatii vrei ( si unde nu stiu, o sa incerc sa te indrum in directia buna). Contacteaza-ma fara jena. Sunt sigura ca poti face asta cu majoritatea veteranilor de pe forum. Succes.
roxliana
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde micana » 18 Iul 2010, 02:51

Multumesc frumos pentru raspunsuri Csoctav & Florin_ro
Ma apuc de studiat forumul cat mai amanuntit, iar in cazul in care apar nelamuriri probabil va voi deranja.:)

Multumesc inca odata

Ana
micana
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde florin_ro » 18 Iul 2010, 21:53

Micana, bafta...hai pe treaba ca i-auzi ce ne asteapta in Canada, gratare alea-alea...
RoxLiana, fie vorba intre noi la gratar m-as baga si eu, nu-i bai ; aduc eu berea, bancurile, voia buna si.........gratar sa fie!
Ai iai iai.....Canada I'm coming beib!
Acum incercand sa devin serios RoxLiana felicitari pt ca ai reusit sa te descurci; cunosc sentimentul si restul staff-ului in asemenea situatii. La gratar va povestesc pe unde am luat-o eu de unul singur cand am ajuns in America ....
Life will pay any price you ask of it!
florin_ro

I s-a multumit: 1 data

Următorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni