• Publicitate

Este cineva pe aici care a plecat prin Via Canada?

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Re: Este cineva pe aici care a plecat prin Via Canada?

Mesajde RaresAccounting » 25 Sep 2016, 07:58

Salut, nu vreau sa ma bag si sper sa nu se supere nimeni...dar de ce folositi firma intermediara? Aruncati banii afara. Nu zic ca nu ajuta, dar totul se poate face si fara ajutorul tertilor. Noi am aplicat singur, cautand informatiile pe net, cerand ajutorul altora de pe bloguri. Acum cu Express Entry e altfel, dar toate formularele si informatiile le gasiti pe net. ViaCanada sau oricare alta firma nu are cum sa influenteze procesul. Nu aveti niciun avantaj fata de altii. Doar ca e mai convenabil, ca fac ei traducerile si trimit actele in numele vostru.

Sent from my HTC One mini 2 using Tapatalk
RaresAccounting
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 50 ori
I s-a multumit: 5 ori

Publicitate

Mesajde iulia16ana » 25 Sep 2016, 09:13

Buna tuturor,

Eu am facut primul dosar cu ViaCanada. Am inceput in 2014. Prima data am aplicat pentru partea federala. Dosarul s-a trimis prin Dec 2014, deci evident ca nu mai erau locuri disponibile pentru meseria noastra. Ne-a fost returnat dosarul si la sugestia celor de la ViaCanada am decis sa aplicam pe partea franceza. Pana aici a fost cica ok. Cu sumele platesti da intr-adevar. Acte traduse gresit. Nerespectarea termenelor si aproape ca ni se respingea aplicatia.
In data de 7 apr 2016 am primit "Intention de rejet", am aflat in 14 aprilie. Am trimis toate actele la ei, care nu stiu cum nu au fost in primul dosar. Ex. diploma de master a sotului, care era in dosar de la inceput. Poate o mica "omisiune" ca asa mai fac si eu un ban cinstit. Trimitem actele la ei, ne confirma ca au ajuns in 28 aprilie la "Autoritatile Canadiene"(citez cum ne-au comunicat ei). Dupa ce am vazut ca trec saptamanile si nimic am inceput sa caut peste tot cum sa aflu ce se intampla. Am sunat la Oficiul de Imigrare Quebec, actele noastre au ajuns in 14 iunie. Sa nu uit sa mentionez ca nici nu am primit primele 2 foi pe care le-au trimis de la imigrare, pe motiv ca ar fi fost si alte nume si ca e confidential. In data de 20 iunie ne-au fost emise CSQ-urile. Al sotul este corect la profesie, al meu nu, exclude exact ceea ce fac eu zi de zi. Am primit de la ei ceva document si acolo am vazut cum se traduce la specialitatea Calculatoare => "Construction d'ordinateurs" (Am terminat Calculatoare la Univ Tehnica). Plus multe alte greseli la termenii de specialitate. Asa ca in cele din urma nu pot profesa conform CSQ, meseria de dezvoltator software pentru ceea ce am invatat si ceea ce fac zilnic. Citez de pe CSQ - "Ingineur Informaticien (sauf inginieur et conceptrice en logiciel)". Suplimentul meu la diploma precizeaza clar ca asta imi este specializarea "software development and architecture".
Nu ma deranjeaza ca am platit, a fost optiunea mea. Ma deranjeaza lipsa de profesionalism, cele 8 saptamani de intarziere si atitudinea infencta ce o au.
Am reusit cu greu sa obtinem CSQ-urile de la ei. Am solicitat explicit sa ne fie trimise la Londra unde locuim momentan. Am facut tot dosarul 2 singuri si acum suntem in asteptarea IUC-ului. Nu vreau sa spun nimanui ce sa faca, dar acest incident m-a facut inca o data sa-mi dau seama ce inseamna atitudinea unor "antreprenori" romani, atitudine infecta si profesionalism 0. Probabil cu altii fac diferit dar ma indoiesc.

O duminica frumoasa!
D1: 04.11.15
CSQ:20.06.16
D2: 20.07.16
IUC:25.11.16
FM:24.01.16
AM:23.01.17
IV:22.02.17
iulia16ana
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 3 ori

Mesajde AndraK » 21 Oct 2016, 11:16

Buna ziua! Cunoaste cineva firma Pro Canada ( http://www.emigrareprocanada.ro/ ) din Cluj? Cat de serioasa este?
Am facut la ei un test online si a doua zi m-a sunat un domn Horatiu Pop sa imi spuna ca ma incadrez, adica sunt eligibila pt viza. Mi-a spus ca de anul asta s-au mai schimbat procedurile, ca nu mai trebuie sa ai o anumita suma la tine, ca este mai usor sa ajungi in Canada. Ei imi cer 450 CAD pt acte, cica 100 pt viza si inca 300 dar nu mai stiu pt ce. A ramas ca ma mai gandesc si il sun eu inapoi. M-am tot uitat pe net si pe forum , dar nu am gasit pareri despre aceasta firma. Se merita? Sau sunt sarlatani?
AndraK

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde kinghand » 21 Oct 2016, 14:01

eu am facut primul dosar cu ei

concluzia mea: nu merita nici cu ei nici cu altii, prea multi bani cheltuiti, iar rezultatul desi ok mi-a lasat un gust amar in gura... profesionalismul lasa de dorit... nu stiu de altii dar nu cred ca-s departe de ei.......

nu e greu sa-ti faci tu dosarul, singur!!!!
D1-4.11.2015
CSQ-19.05.16
D2-06.07.16
IUC-16.11.16
AM-11.01.17
V-28.03.17
Canada 8.09.17
kinghand
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 83 ori
I s-a multumit: 26 ori