• Publicitate

Ieseni in Canada, Ieseni spre Canada - Topicul Iesenilor

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Ieseni in Canada, Ieseni spre Canada - Topicul Iesenilor

Mesajde mihaicretu1984 » 02 Sep 2013, 01:24

Salutare,

Uite si noi Iesenii avem un topic al nostru in care sa ne impartasim cunostintele despre tara care ne va fi noua "mama", Canada. Sa ne adunam cu mic, cu mare cei care sunt deja adoptati de mama noastra si cei care sunt pe drum catre noul inceput acolo in Canada :D.

Eu sunt din Iasi, am 29 de ani, sunt Inginer Automatist si sunt la inceput de drum - sper sa reusesc financiar sa depun dosarul in Decembrie anul asta (sunt la partea de traduceri si examene de limba).

Motivele pentru care plec (cu riscul de a ma repeta pentru unii dintre voi): nu sunt banii ci fara dar si poate civilizatia, cultura, siguranta zilei de maine si lifestyle-ul de acolo. Sunt total anti "tigan", anti manele, impotriva stilului de munca romanesc (timpul trece leafa merge), impotriva politicii care e un mare circ de hoti. Imi place tot ce e American (prin american a se intelege continentul Nord American): Harley Davidson, Ford Mustang, Frank Sinatra :), Jazz, Blues, Country, imi plac ratonii, imi place iarna la nebunie, cu semineul impodobit cu motocei, cu focul arzand in vatra si in inimile noastre, imi plac bacon&eggs, filmele americane, actori americani, casele americane (casa parintilor pe care o finalizam aici e stilul neo-ecletic aka american :) ), imi place festivalul de muzica Jazz de la Montreal, peisajele din New Brunswick etc etc....I love Canada, I love America! Vreau sa fiu orice acolo, truck driver, engineer, project manager, pizza delivery, orice..numai sa am un rol in societate si sa fiu fericit intr-o tara unde lumea este fericita, iti da buna ziua, iti transmite buna dispozitie si unde fiecare isi vede de treaba lui si nu-l doare de vecinul :). Am spus pe scurt cam care sunt motivele si ce vreau eu de la noua "mama" :).

Va astept si pe voi :D frati ieseni!
mihaicretu1984
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Salve!

Mesajde byancy » 02 Sep 2013, 05:57

ma alatur si eu , suntem si noi in faza de pregatire acum , si sper sa fie bine .mi-ar face placere sa ma intalnesc cu cineva care are aceleasi aspiratii ca noi si nu le considera bizare , si noi ne dorim foarte mult sa plecam ...
byancy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 6 ori

Re: Ieseni in Canada, Ieseni spre Canada - Topicul Iesenilor

Mesajde Gator » 02 Sep 2013, 14:10

mihaicretu1984 scrie:... Sunt total anti "tigan"

Rasismul e o bila neagra. Canada e plina de diverse nationalitati, unele cu apucaturi destul de asemanatoare cu a tiganilor.

anti manele

Gusturile nu se discuta. Poate te simti mai bine cu rapul? Macar manelele au o linie muzicala.

impotriva stilului de munca romanesc (timpul trece leafa merge)

La' ca vezi tu!

impotriva politicii care e un mare circ de hoti

Unde nu e?

Imi place tot ce e American (prin american a se intelege continentul Nord American): Harley Davidson, Ford Mustang, Frank Sinatra :), Jazz, Blues, Country

Toate de mai sus sint americane din USA. De altfel nu exista termen "American" care sa desemneze ceva din N. America, ci numai din USA. Canada e la coada culturala si industriala a Americii. Spunea cineva ca visul American nu e in Canada, cu atit mai putin in Montreal.

imi plac ratonii, imi place iarna la nebunie, cu semineul impodobit cu motocei, cu focul arzand in vatra si in inimile noastre, imi plac bacon&eggs, filmele americane, actori americani, casele americane (casa parintilor pe care o finalizam aici e stilul neo-ecletic aka american :)

Pai se pling cam multi ca sarbatorile de iarna nu au farmecul din Romania. Casele americane: la inghesuiala de case practicata in Canada imi vine greu sa gasesc vreo asemanare cu America, in afara stilului. A, stiai ca toate casele sint de lemn si carton? E important.

imi place festivalul de muzica Jazz de la Montreal, peisajele din New Brunswick etc etc....I love Canada...

Bine ca ai zis ceva de canadieni.

Vreau sa fiu orice acolo, truck driver, engineer, project manager, pizza delivery, orice..

Fii domle serios!

numai sa am un rol in societate si sa fiu fericit intr-o tara unde lumea este fericita, iti da buna ziua, iti transmite buna dispozitie si unde fiecare isi vede de treaba lui si nu-l doare de vecinul

Bun ca ai o motivatie, chiar si asa subtire. Iti urez success si traditionalul "brace for the impact".

Un fost iesean
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde mihaicretu1984 » 03 Sep 2013, 01:15

Gator scrie:Rasismul e o bila neagra. Canada e plina de diverse nationalitati, unele cu apucaturi destul de asemanatoare cu a tiganilor.

Nu sunt rasist! N-am nimic cu indienii, chinezii sau alte nationalitati. Am ce am cu tiganii astia jegosi care ne fura, ne violeaza femeile, ne talharesc, isi fac nevoile in strada, nu platesc taxe la stat si care ne-au facut de rusine in lumea intreaga! Daca tot esti atat de iubitor cu ei, si nu rasist cu mine, de ce nu te duci si-i scoti la o pizza ca presupun ca sunt si pe acolo pe unde esti tu?

anti manele
Gusturile nu se discuta. Poate te simti mai bine cu rapul? Macar manelele au o linie muzicala.

Manelele au o linie muzicala zici tu? Nu te supara dar presupun ca asculti manele, mananci mici, bei bere la 3 litri si ragai nu? Manelele au un trilu lilu si niste versuri care spun asa: dusmanii mei, am valoare, banii si femeile, sunt jmeker, am fata campioana, etc. Nu te supara dar CE CAUTI IN Canada? Eu unul nu vreau sa intalnesc, sau evit pe cat posibil astfel de exemplare! O muzica facuta sa transmita mesaje de joasa speta, de incultura, de incurajare a stilului nesimtit practicat in Romania nu e muzica ci gunoi! No offense!

impotriva stilului de munca romanesc (timpul trece leafa merge)

La' ca vezi tu!

Asta nu e argument. Eu am cunoscut diferente intre Moldova (unde stau) si Bucuresti/Calarasi unde am locuit mai bine de 2 ani din viata.

impotriva politicii care e un mare circ de hoti
Unde nu e?

Corect! Unde nu e? Peste tot sunt jocuri de culise, sunt aranjamente politice dar in tarile civilizate nu te fura pe fata, nu se fac investitii din banul public care sa tina 1 an, ca dupa aia se darama, nu se fac lucrari publice ca dupa 1 an sa se darame la loc ( ca nu era bine nici asa), nu te JECMANESC!

Imi place tot ce e American (prin american a se intelege continentul Nord American): Harley Davidson, Ford Mustang, Frank Sinatra :), Jazz, Blues, Country

Toate de mai sus sint americane din USA. De altfel nu exista termen "American" care sa desemneze ceva din N. America, ci numai din USA. Canada e la coada culturala si industriala a Americii. Spunea cineva ca visul American nu e in Canada, cu atit mai putin in Montreal.

Canada e coada culturala a Americii...da corect...presupun ca de festivalul de Jazz de la Montreal n-ai auzit...sau de Shania Twain...a-propos...stii ca e din Calgary nu? Canada n-are cultura domle! Ce mai! Noroc ca au venit manelistii si au ridicat un pic numarul de concerte live din pietele marilor orase!

imi plac ratonii, imi place iarna la nebunie, cu semineul impodobit cu motocei, cu focul arzand in vatra si in inimile noastre, imi plac bacon&eggs, filmele americane, actori americani, casele americane (casa parintilor pe care o finalizam aici e stilul neo-ecletic aka american :)

Pai se pling cam multi ca sarbatorile de iarna nu au farmecul din Romania. Casele americane: la inghesuiala de case practicata in Canada imi vine greu sa gasesc vreo asemanare cu America, in afara stilului. A, stiai ca toate casele sint de lemn si carton? E important.

Pai se plang, normal, n-au porc, tuica, manele, batutul nevestei! Case la inghesuiala iti iei daca n-ai bani! Aici in Romania nu sunt case la inghesuiala, sunt case cu 10.000 mp de teren nu? Amice mai mergi prin Romania sa vezi chilotii la uscat din gard in gard prin mai toate zonele rezidentiale ridicate pe banda rulanta! Case de carton zici? Tu stii macar care este cel mai bun material de constructii? Ai ridicat vreodata o casa? Iti spun eu LEMNUL e cel mai bun material! O casa de LEMN cu OSB si izolatii termice din hartie reciclata/carton e cea mai rezistenta la seism si cea mai eficienta energetic! Deci mergi cu Domnul! Fa-ti casa din BCA sau din chirpici ca vad ca esti total pe langa subiect!

imi place festivalul de muzica Jazz de la Montreal, peisajele din New Brunswick etc etc....I love Canada...
Bine ca ai zis ceva de canadieni.

Asta e in plus....

Vreau sa fiu orice acolo, truck driver, engineer, project manager, pizza delivery, orice..
Fii domle serios!

Normal...sunt 10.000.000 de romani care vor sa fie directori! Cum sa munceasca nea Vasile ca sofer?! Ai innebunit? Toti vor sa fie directori, ingineri sefi, avocati, etc....mai bine murim de foame decat sa muncim...stam pe somaj..mai facem un ciubuc...nu?

numai sa am un rol in societate si sa fiu fericit intr-o tara unde lumea este fericita, iti da buna ziua, iti transmite buna dispozitie si unde fiecare isi vede de treaba lui si nu-l doare de vecinul

Bun ca ai o motivatie, chiar si asa subtire. Iti urez success si traditionalul "brace for the impact".

Multumesc de "succes" si crede-ma ca am sa-l am. As for the impact, ti-as spune o vorba "americana" de data asta "shove it up your..." dar nu vreau sa fiu nesimtit.

Sfaturi: te sfatuiesc sa te intorci in Romania ca aici ti-e locul, si nu acolo! Presupun ca esti unul din multi altii care nu s-au adaptat vietii de acolo, esti tot timpul frustrat, nu poti sa te simti in largul tau, cu gratare, cu betii, cu manelisme, pardon "muzica" data la maxim cu chiuieli si batai din picior, cu dansul pinguinilor, cu filmulete in pielea goala, ochelari de soare si teancul de dolari in mana. Daca vrei facem cheta sa-ti platim avionul! Daca vrei sa postezi fa o adecvat, cu argumente solide, cu povestiri si relatari si nu cu "las ca vezi tu" sau cu pareri personale, pentru ca parerile tale personale nu ne intereseaza pe nimeni dintre noi, iar s-ar putea sa deranjezi sau sa dez-informezi anumite persoane noi, care vor sa emigreze, si care nu stiu inca informatii despre Canada.

Numai bine!
mihaicretu1984
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde Gator » 03 Sep 2013, 10:53

Iti inteleg ura fata de citeva aspecte romanesti, asta insa nu te indreptateste sa tragi concluzii despre altii si sa jignesti cu "vorbe americane" luate din filme. Scuze, m-a amuzat naivitatea abordarilor in care confunzi grav Hollywoodul si MTV-ul cu realitatea.

Tu stii macar care este cel mai bun material de constructii? Ai ridicat vreodata o casa? Iti spun eu LEMNUL e cel mai bun material! O casa de LEMN cu OSB si izolatii termice din hartie reciclata/carton e cea mai rezistenta la seism si cea mai eficienta energetic! Deci mergi cu Domnul! Fa-ti casa din BCA sau din chirpici ca vad ca esti total pe langa subiect!

E un comentariu excelent care ar trebui pus pe frontispiciul forumului. Asta pt ca una din plingerile noilor veniti este "casele din lemn si carton". Asta a fost sensul frazei mele, scuze ca n-am explicat.

dar nu vreau sa fiu nesimtit.

Inutil sa zici asta dupa tiradele alea gratuite.

Sfaturi: te sfatuiesc ...

Tot amuzanta si asta.

cu pareri personale, pentru ca parerile tale personale nu ne intereseaza pe nimeni dintre noi, iar s-ar putea sa deranjezi sau sa dez-informezi anumite persoane noi, care vor sa emigreze, si care nu stiu inca informatii despre Canada.

N-ai de unde sa stii ca nu intereseaza pe nimeni si nu cred ca am dezinformat cu ceva. Ba chiar esenta informatiei este foarte corecta: nu confundati emigrarea cu filmele americane.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Re: Salve!

Mesajde Alycom » 03 Sep 2013, 16:09

byancy scrie:ma alatur si eu , suntem si noi in faza de pregatire acum , si sper sa fie bine .mi-ar face placere sa ma intalnesc cu cineva care are aceleasi aspiratii ca noi si nu le considera bizare , si noi ne dorim foarte mult sa plecam ...

Cei care sunt aici pe forum nu cred ca emigrarea este bizara doar cei din afara lui sustin acest lucru!
Mult Succes!
Alycom
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Următorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni