• Publicitate

Nu are cine sa va astepte in Canada?

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Re: Nu are cine sa va astepte in Canada?

Mesajde tuduritza » 22 Oct 2015, 02:40

As vrea ceva detali, ajungem pe 6 noiembrie! multumesc!
ME
tuduritza
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde jumpex » 22 Oct 2015, 07:54

Ce anume vreti sa stiti?
Numiti fiecare lucru in parte si va raspund cu placere.
20.12.2010 - DCS
05.08.2011- ACC
03.12.2012-CSQ
21.01.2013-D2
15.03.2013-FM
21.03.2013-AM
23.07.2014
jumpex
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 1 data

Mesajde xplaur » 22 Oct 2015, 13:50

Catalin Timisoara scrie:
xplaur scrie:Frumos gestul, doar sa ai grija la zicala care sune ca "nici o fapta buna nu ramane nepedepsita"!

Fapta celui care te-a ajutat pe tine a ramas sau nu nepedepsita?

Binînțeles că nu, români suntem, ce naiba! :bigsmurf:
xplaur
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 389 ori
I s-a multumit: 151 ori

Mesajde crbn » 22 Oct 2015, 19:44

jumpex scrie:Ce anume vreti sa stiti?

1. Blocul e de lemn?
2. Ce mijloace de transport in comun exista / cat de aproape sunt?
3. Ce scoli si magazine sunt prin zona?
4. Ce fel de nationalitati traiesc in bloc / zona?
5. De ce ar fi avantajoasa zona pentru un nou venit (din punctul tau de vedere)?
6. Voi de ce va mutati?

Pe mine ma deranjeaza postarea ta si felul in care prezinti situatia .... Jos palaria pentru bunele intentii de a ghida niste nou veniti dar nu stiu de ce am impresia ca in spatele acestor bune intentii sta doar o simpla cedare de bail. Spun asta pentru ca anuntul e adresat exclusiv celei mai vulnerabile categorii: romani/nou veniti/ nu are cine sa ii astepte in Canada. Faptul ca ii lasati sa stea in apartamentul vostru pana la expirarea bailului pentru numai 700$ pe luna imi aduce aminte de niste "prieteni" din Romania care stiau sa se foloseasca de un om astfel incat acesta sa le zica si multumesc.

Inainte sa vin in Canada citeam anunturi de inchiriat pe kijiji si urmaream zona pe Google ... pot sa spun ca, in necunostinta de cauza, niste ghetto-uri din CDN mi se pareau super zone :D Sper sa nu fie toata lumea la fel de naiva ca mine.

Nou-venitilor pe care nu ii asteapta nimeni in Canada le poate lipsi informatia ... Daca vreti intr-adevar sa ajutati romani aflati la inceput de drum oferiti-le 2 lucruri: informatie si libertate de decizie.
Altfel, riscati sa va bateti joc de viata lor.
I ♥ Romania
crbn
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde jumpex » 23 Oct 2015, 02:25

crbn scrie:Am inteles ...vreti pe cineva care sa preia bailul.

Blocul e de lemn? Indieni? Scoli? Transport? De ce va mutati? Astea sunt lucruri cu adevarat importante pentru cei care vin aici pe la sfarsitul lunii Noiembrie-Decembrie.

Da, sa preia bailul.
Indieni cred ca sunt vreo doua familii, blocul este din lemn ( foarte calduros, iarna trecuta aveam aprox.27 grade celsius in casa), scoala DDO este la vreo 800 metri distanta, statie de autobuz in fata blocului si tren la cateva minute cu autobuzul.
Motivul- ma mut intr-un apartament mai mare.
p.s. in bloc este lume buna nu drogati si alte specii si este foarte curat. Daca sunteti deja in Montreal puteti trece oricand sa vedeti despre ce este vorba.
20.12.2010 - DCS
05.08.2011- ACC
03.12.2012-CSQ
21.01.2013-D2
15.03.2013-FM
21.03.2013-AM
23.07.2014
jumpex
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde jumpex » 23 Oct 2015, 03:22

crbn scrie:
jumpex scrie:Ce anume vreti sa stiti?

1. Blocul e de lemn?
2. Ce mijloace de transport in comun exista / cat de aproape sunt?
3. Ce scoli si magazine sunt prin zona?
4. Ce fel de nationalitati traiesc in bloc / zona?
5. De ce ar fi avantajoasa zona pentru un nou venit (din punctul tau de vedere)?
6. Voi de ce va mutati?

Pe mine ma deranjeaza postarea ta si felul in care prezinti situatia .... Jos palaria pentru bunele intentii de a ghida niste nou veniti dar nu stiu de ce am impresia ca in spatele acestor bune intentii sta doar o simpla cedare de bail. Spun asta pentru ca anuntul e adresat exclusiv celei mai vulnerabile categorii: romani/nou veniti/ nu are cine sa ii astepte in Canada. Faptul ca ii lasati sa stea in apartamentul vostru pana la expirarea bailului pentru numai 700$ pe luna imi aduce aminte de niste "prieteni" din Romania care stiau sa se foloseasca de un om astfel incat acesta sa le zica si multumesc.

Inainte sa vin in Canada citeam anunturi de inchiriat pe kijiji si urmaream zona pe Google ... pot sa spun ca, in necunostinta de cauza, niste ghetto-uri din CDN mi se pareau super zone :D Sper sa nu fie toata lumea la fel de naiva ca mine.

Nou-venitilor pe care nu ii asteapta nimeni in Canada le poate lipsi informatia ... Daca vreti intr-adevar sa ajutati romani aflati la inceput de drum oferiti-le 2 lucruri: informatie si libertate de decizie.
Altfel, riscati sa va bateti joc de viata lor.

1. daca ai fi citit cu atentie ai fi vazut ca este vorba despre cedare de bail.
2. nu vad ce este rau in asta
3. pe stradutele din spatele blocului sunt case de 500 000- 1 000 000 $ , putin mai spre 40 sunt blocurile Jardin Royal unde foarte putini dintre noi si-ar permite sa locuiasca.
4. mi se pare o oprtunitate foarte buna pentru a ajuta pe un nou venit, este ajutor reciproc daca vrei. Decat sa dau apartamentul unui quebecos, prefer sa il dau unuia de-al meu.
20.12.2010 - DCS
05.08.2011- ACC
03.12.2012-CSQ
21.01.2013-D2
15.03.2013-FM
21.03.2013-AM
23.07.2014
jumpex
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...