• Publicitate

Nu are cine sa va astepte in Canada?

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Re: Nu are cine sa va astepte in Canada?

Mesajde picoca » 05 Dec 2015, 19:51

Merci de raspuns.
Cand am luat o cesiune de bail care mai avea trei luni a fost cu multi ani in urma, nu-mi mai amintesc. Parca am gasit apartamentul pe un alt forum romanesc si tot acolo am gasit apoi si noi veniti. E drept ca erau romani veniti din irlanda si gandeau putin altfel.
Aia a fost o faza.
Dupa alti anisori dai cu mutatul la casa. Contractul meu era de la 1 februarie ca asa am aterizat si casa era la 1 iulie. Am vorbit frumos si am stat fara contract pana la 1 iulie. Asta era in 2009. Cand fu vremea de mutat n-a fost sa fie si nu ne-am mai mutat. Pe la 1 septembrie mi-au zis baietii ca stau de atatea luni fara contract si a trebuit sa fac un nou bail pe 1 an de la 1 septembrie. In februarie am cumparat alta casa si m-am trezit in situatia ta. Cu mutatul si cautatul am platit o luna degeaba. Blocul era mai mare si gerat de o societate unde era directoare chiar o romanca. Cu toate ca era februarie nu a vrut sa ne ajute pe motiv ca are apartamentele ei de inchiriat si nu o intereseaza al nostru. Ale ei erau de la 1 iunie si al meu era liber de la 1 martie, dar asta fu o invatare de minte sa nu te bazezi prea mult pe conationali.
Asa ca m-am dus frumusel la administrator si i-am zis pe sleau ca ii dau jumatate de chirie daca imi gaseste chirias. Imediat a percutat si intr-o saptamana a gasit. N-a facut vreun efort, doar a zis da cand i-a sunat telefonul si a intrebat careva de ceva disponibil atunci.
Asa ca asta e, daca nu gasesti ceva rapid, si crede-ma ca forumurile nu mai sunt asa de efervescente ca acum 10 ani, aplica metoda stramoseasca.
picoca
Imi place aici si raman...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

Publicitate

Mesajde jumpex » 06 Dec 2015, 10:50

picoca scrie:Merci de raspuns.
Cand am luat o cesiune de bail care mai avea trei luni a fost cu multi ani in urma, nu-mi mai amintesc. Parca am gasit apartamentul pe un alt forum romanesc si tot acolo am gasit apoi si noi veniti. E drept ca erau romani veniti din irlanda si gandeau putin altfel.
Aia a fost o faza.
Dupa alti anisori dai cu mutatul la casa. Contractul meu era de la 1 februarie ca asa am aterizat si casa era la 1 iulie. Am vorbit frumos si am stat fara contract pana la 1 iulie. Asta era in 2009. Cand fu vremea de mutat n-a fost sa fie si nu ne-am mai mutat. Pe la 1 septembrie mi-au zis baietii ca stau de atatea luni fara contract si a trebuit sa fac un nou bail pe 1 an de la 1 septembrie. In februarie am cumparat alta casa si m-am trezit in situatia ta. Cu mutatul si cautatul am platit o luna degeaba. Blocul era mai mare si gerat de o societate unde era directoare chiar o romanca. Cu toate ca era februarie nu a vrut sa ne ajute pe motiv ca are apartamentele ei de inchiriat si nu o intereseaza al nostru. Ale ei erau de la 1 iunie si al meu era liber de la 1 martie, dar asta fu o invatare de minte sa nu te bazezi prea mult pe conationali.
Asa ca m-am dus frumusel la administrator si i-am zis pe sleau ca ii dau jumatate de chirie daca imi gaseste chirias. Imediat a percutat si intr-o saptamana a gasit. N-a facut vreun efort, doar a zis da cand i-a sunat telefonul si a intrebat careva de ceva disponibil atunci.
Asa ca asta e, daca nu gasesti ceva rapid, si crede-ma ca forumurile nu mai sunt asa de efervescente ca acum 10 ani, aplica metoda stramoseasca.

Nu este cazul, administratorul este roman si ma ajuta cu toata placerea (dupa toata istoria si balacareala de pe forum) doar ca trebuie gasit pe cineva care, macar la prima vedere, sa para de incredere.
Multam' oricum de sfat. :)
20.12.2010 - DCS
05.08.2011- ACC
03.12.2012-CSQ
21.01.2013-D2
15.03.2013-FM
21.03.2013-AM
23.07.2014
jumpex
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

I s-a multumit: 1 data

Mesajde capsunar » 06 Dec 2015, 17:12

Am si eu o intrebare..
Care este suma de bani care ar trebui platita in Qc pt early termination ?
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde harfang » 06 Dec 2015, 18:20

capsunar scrie:Am si eu o intrebare..

Nu se plateste nici o suma official, trebuie sa gasesti tu locatari sa-ti preia bailul in curs pina se termina. Ceea ce e nasol, evident, avant in vedere tracasul enorm. E un stil f. Incorsetant de locatie in Que, esti legat de glie , metoda care evident protejeaza proprietarii in primul rand si nu locatarii. E o metoda primitiva.
Ce a facut picoca e neoficial, pe sub mana.
harfang

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 13 ori

Mesajde picoca » 06 Dec 2015, 18:25

Nu stiu, poate diferi de la un administrator la altul sau societate de administrare. Cand am plecat eu bagasera o smecherie cu platit 3 luni. Asta poate fi in avantajul alora care aveau mai mult de 3 luni, plecau si se dadeau pierduti, plus ca in 3 luni isi poate gasi alt chirias. Chestia e ca si chiriile se mareau in fiecare an, asa ca de multe ori si o preluare de bail poate sa fie avantajoasa. Parca se scosese si chestia asta, ca daca preluai un bail mic si mai vechi nu puteau sa-ti mareasca chiria cu mai mult de 3%.

Alta chestie, cand am venit am platit din prima si ultimele doua luni din contract. Asta e , esti nou , nu ai istoric sau referinte, nu stai in bloc de romani. Ai plecat nu mai vezi banii. Chestia asta cu depozitul cred ca inca se mai practica. Am avut depozit si la Bell si aia chiar mi-au dat inapoi banii cu ceva dobanda, dupa 2-3 ani (parca numai 100$).
picoca

I s-a multumit: 8 ori

Mesajde harfang » 06 Dec 2015, 21:33

harfang scrie:
capsunar scrie:Am si eu o intrebare..

Nu se plateste nici o suma official, trebuie sa gasesti tu locatari sa-ti preia bailul in curs pina se termina. Ceea ce e nasol, evident, avant in vedere tracasul enorm. E un stil f. Incorsetant de locatie in Que, esti legat de glie , metoda care evident protejeaza proprietarii in primul rand si nu locatarii. E o metoda primitiva.
Ce a facut picoca e neoficial, pe sub mana.

De aia ii vezi pe toti din Que calare pe forumuri sau Kijiji cautand sa gaseasca pe altii care sa le preia bailul. Foarte abuziva metoda, nu inteleg cum quebecosii astia , altfel cu gura mare, indura genul asta de abuz fara sa cracneasca si cauta ca prostii pina le vine rau ba daca nu gasesc platesc si doua chirii in aceiasi timp, sa nu -si stricte istoria de crédit.
Dar se pare ca n-au gura mare unde si cind trebuie .
harfang

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 13 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni