• Publicitate

Nu are cine sa va astepte in Canada?

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Re: Nu are cine sa va astepte in Canada?

Mesajde Avatar35 » 20 Dec 2015, 18:38

xplaur scrie:Frustrați mai „ie” unii, frate! :D

x-plaur frate, mi-e si sila sa scriu....Acest crbm ca nou venit avea nevoie de un Tv...zic hai mai ca veneau sarbatorile si cum spunea ca are copil mic, oricum eu vroiam sa-mi cumpar plasma si i-l duc (desi avea masina minivan-am aflat dupa...un Pontiac Montana verde...)....Ploua....eu cu tv in brate il astept sa coboare la usa blocului....Vine intr-un tarziu, cu mers zeflemist.....el imi tinea usa si eu gafaiam cu tv ul in brate....(nici vorba sa se simta sa tina si el de tv)Dau sa plec.....zice : sigur merge???Hai sus sa vedem zice........Ajung sus(tot eu cu tv-ul in brate), era un baietel de vreo 3-4 anisori, dau bunaseara si dau sa plec...ma opreste si-mi spune: vreau sa vad ca merge......aaa...zic , ok....doar nu veneam din west island cu un tv care nu merge pana aici in CDN.....in fine, a vazut ca " nu face nici o dunga"....ca-mi zice : vezi celelelte tv-uri (mai avea vreo 3-4)...ala face o dunga, ala nu-i merge DVD-ul...etc i-am aratat ca merge bine si dau iar sa plec...Zice stai sa vad daca merge si DVD ul (incorporat in tv).....Ma abtin sa-i zic vreo doua ca era copilul si nevasta de fata....baga el si DVD, baiatul bucuros.....dau sa plec...imi zice iar " dar nu cumva se stinge din senin dupa o ora doua de functionare?" ...Cu ultimile forte de calmare abia îngaim...NU, nu se stinge nici daca-l lasi aprins 3 zile....Zau?, de ce-l dai atunici?....pai zic are oferta acum de sarbatori de plasma.....Mi-a multumit nevasta-sa si ma intrebat daca vreau un pahar de suc sau bere....I-am multumit dar am zis ca nu, ca ma grabesc......
Pentru pasarile nascute in captivitate, a zbura este o boala.
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 9 ori

Publicitate

Mesajde DonTavo » 09 Feb 2016, 07:32

x-plaur frate, mi-e si sila sa scriu....Acest crbm ca nou venit avea nevoie de un Tv...zic hai mai ca veneau sarbatorile si cum spunea ca are copil mic, oricum eu vroiam sa-mi cumpar plasma si i-l duc (desi avea masina minivan-am aflat dupa...un Pontiac Montana verde...)....Ploua....eu cu tv in brate il astept sa coboare la usa blocului....Vine intr-un tarziu, cu mers zeflemist.....el imi tinea usa si eu gafaiam cu tv ul in brate....(nici vorba sa se simta sa tina si el de tv)Dau sa plec.....zice : sigur merge???Hai sus sa vedem zice........Ajung sus(tot eu cu tv-ul in brate), era un baietel de vreo 3-4 anisori, dau bunaseara si dau sa plec...ma opreste si-mi spune: vreau sa vad ca merge......aaa...zic , ok....doar nu veneam din west island cu un tv care nu merge pana aici in CDN.....in fine, a vazut ca " nu face nici o dunga"....ca-mi zice : vezi celelelte tv-uri (mai avea vreo 3-4)...ala face o dunga, ala nu-i merge DVD-ul...etc i-am aratat ca merge bine si dau iar sa plec...Zice stai sa vad daca merge si DVD ul (incorporat in tv).....Ma abtin sa-i zic vreo doua ca era copilul si nevasta de fata....baga el si DVD, baiatul bucuros.....dau sa plec...imi zice iar " dar nu cumva se stinge din senin dupa o ora doua de functionare?" ...Cu ultimile forte de calmare abia îngaim...NU, nu se stinge nici daca-l lasi aprins 3 zile....Zau?, de ce-l dai atunici?....pai zic are oferta acum de sarbatori de plasma.....Mi-a multumit nevasta-sa si ma intrebat daca vreau un pahar de suc sau bere....I-am multumit dar am zis ca nu, ca ma grabesc......

o nelamurire am si eu: tu i-ai facut cadou TV si nici macar nu a venit el sa-l ia????
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo

A multumit: 64 ori
I s-a multumit: 30 ori

Mesajde ionutgex » 15 Mai 2016, 05:38

thief scrie:
crbn scrie:
jumpex scrie:Nu inteleg care este problema voastra....

It explic eu:

Varianta anunt:

"Predau bail X camere in locatia X care costa atat si care se termina la data de...

Conditiile sunt astea si ma mut pentru ca ..."

Varianta pacaleala:

"Caut nou veniti pe care nu ii asteapta nimeni in Canada pe care sa ii gazduiesc in minunatul meu apartament din lemn. Avand in vedere ca sunt mari sanse ca nou venitii sa fie un pic "handicapati informational" le voi lasa si apartamentul meu sa traiasca in el pana la expirarea contractului contra unei sume modice echivalenta cu cat platesc eu chiria pe o luna, niciun cent mai mult."

Sesizezi vreo diferenta?

Pai mai sint si alte variante.

Varianta marinimia superiora romanesaca:
"Bai pai de ai stii tu cum se bat quebecosii pe apartamentul asta puteam de mult sa-l dau pe 1000 de cad daca voiam da eu am zis ca nu, mai bine sa ajut niste romani"

Varianta m-am realizat si am de unde:
"Eu imi permit ba mai multe (cu una) camere nu ca voi, imi permit ba ca avem 2 salarii nu ca voi, lucreaza si sotia o duc eu dimineata cu masina pina la statia de autobuz (si de acolo merge cu indienii), stai ca in curind ne permitem si doua masini atunci sa vezi trai ..."

Varianta the man in charge:
"nici-o problema cu serviciul, putem discuta, se aranjeaza, doar tu sa stai la mine in bail, eu rezolv totul."

Varianta "La Bloc":
"si pe noi ne-au adus in bloc niste romani, pe care i-au adus in bloc tot alti romani"

Varianta dialectica:
"Tipic romanesc. Nu citesti cu atentie si imediat sari cu gura. Era clar ca e vorba de bail. Informeaza-te inainte sa vorbesti. Am scris clar "ofer gazduire"; asta inseamna ca cedez bail, stie toata lumea. Nu vad unde se afla problema."

Variata Beverly Hills:
"ba, la mine in zona is numa case de 500k cad, adica poate merge si pina la 1 milion. Da bah, ce stiti voi ... si apartamente d-alea unde nu-si permite nici-un roman numa aia bogatanii de canadieni (ce mi-e california, ce mi-e Canada, tot cu Ca incepe ..., avem si noi plaje la parc jean drapeau, nu? care-i diferenta, vara pun si palmieri de plastic). Da bai, asta-i zona in care locuiesc eu, doar m-am realizat (si v-am mai zis chestia asta mai devreme)"

Varianta culmea consolarii:
"Blocu-i de lemn, dar e cald iarna. Adica cam cum s-ar zice ca nu mi se mai scoala, dar atirna frumos"[/quot

vrajeala de Romanash fara viitor...banuiesc ca ai fost aplicantul secundar.... :))))
CSQ - 08.15
D2 - 10.15
IUC - 01.16
FM - 02.16
AM - 02.16
IV - 09.16
ionutgex

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 4 ori

Mesajde turcu2 » 15 Mai 2016, 18:10

MERGETI LA blocul lui lucian BUTE!
turcu2

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde picoca » 17 Mai 2016, 14:08

Da, cred ca are preturi bune, mai ales dupa ce au murit doua persoane si una a fost serios ranita cand i s-a daramat un balcon in decembrie. In plus e bine plasat, aproape de zona industriala, aproape de apa, parcuri. Eu merg la o patiserie in zona aia, de Lachine e vorba, ca poate are mai multe blocuri.
Oare ce nationalitate or fi fost ?
picoca

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 8 ori

Mesajde alex2016 » 17 Mai 2016, 17:25

AvATAR! imi place semnatura! cu pasarile cu boala!
:)

In rest interesanta, povestea dar TOTUSI, a putut sa faca asta ca te-a vazut mai disperat si a vazut ca poate simplu!
In mod normal cine mama dracului CARA EL TV-ul? la cel care il cumpara?

Vine omul si si-l ia! il vede ca merge la TINE acasa! si gata!

Si stiu din astia.....care intreaba dar de ce il dai?

stii ce trebuia sa il intrebi..: BA BAIETE? DAR TU DE CE IL CUMPERI? NU AI BANI DE PLASMA? ATUNCI TACI DIN GURA SI INGHITE!

Sunt muuuulti care au o firgura si kg de par ca sunt MATURI dar vai de MAMA LOR! vai de mama lor!
alex2016
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 0 data

Anterior

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni