• Publicitate

Asigurare de sanatate inainte de cea canadiana?

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Asigurare de sanatate inainte de cea canadiana?

Mesajde RaresAccounting » 12 Feb 2016, 10:08

Buna ziua,

M-ar interesa cine ce fel de asigurare de sanatate (health plan) si-a facut. M-ar interesa in speta planuri care au incluse medicamente prescrise. M-ar interesa o oferta buna. Multumesc.

Sent from my HTC One mini 2 using Tapatalk
RaresAccounting
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 50 ori
I s-a multumit: 5 ori

Publicitate

Re: Asigurare de sanatate

Mesajde Tuwilice » 21 Feb 2016, 16:48

Nu cred ca am inteles intrebarea, cum adica ce fel de asigurare iti faci cind ajungi?.Esti asigurat din clipa in care ai calcat pe pamint Canadian, trebuie sa aplici doar pentru card Maladie in Quebec, si pina obtii cardul daca ai nevoie de medicamente spitalizare etc, si este urgent platesti din buzunarul tau si cind ai cardul restitui chitantele societatii de asigurare si esti rambursat. La medicamente exista o anumita lista care este acoperita de medicamente.Dupa ce te angajezi la un job, daca compania e mare si are avantaje sociale pentru angajati poti sa ai o alta asigurare privata, de obicei angajatorul plateste jumatate si tu platesti cealalta jumatate pe luna si esti acoperit si dentar si extra ce nu acopera asigurarea de baza provinciala, Ex meu pe luna eu platesc 160 CAD, angajatorul plateste si el aceasi suma, si familia mea este acoperita si dentar si medical adica 2 adulti si 3 copii. Etc,,sint exemple foarte multe de dat.Ar trebui sa pui intrebarea mai detaliata.Sper ca raspunsul meu. te-a mai luminat. Sanatate maxima.
Tuwilice

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Mesajde sorro » 21 Feb 2016, 17:53

Tuwilice scrie:Nu cred ca am inteles intrebarea, cum adica ce fel de asigurare iti faci cind ajungi?.Esti asigurat din clipa in care ai calcat pe pamint Canadian, trebuie sa aplici doar pentru card Maladie in Quebec, si pina obtii cardul daca ai nevoie de medicamente spitalizare etc, si este urgent platesti din buzunarul tau si cind ai cardul restitui chitantele societatii de asigurare si esti rambursat. La medicamente exista o anumita lista care este acoperita de medicamente.Dupa ce te angajezi la un job, daca compania e mare si are avantaje sociale pentru angajati poti sa ai o alta asigurare privata, de obicei angajatorul plateste jumatate si tu platesti cealalta jumatate pe luna si esti acoperit si dentar si extra ce nu acopera asigurarea de baza provinciala, Ex meu pe luna eu platesc 160 CAD, angajatorul plateste si el aceasi suma, si familia mea este acoperita si dentar si medical adica 2 adulti si 3 copii. Etc,,sint exemple foarte multe de dat.Ar trebui sa pui intrebarea mai detaliata.Sper ca raspunsul meu. te-a mai luminat. Sanatate maxima.

Gresit, din mai multe motive:

1. Asigurarea de stat (RAMQ) nu decurge din momentul aterizarii, ci din momentul in care APLICI pentru ea.

2. In momentul in care aplici, intra in vigoare o perioada de max. 3 luni numita délai de carence, in care NU esti asigurat (cu exceptia unor situatii cu totul particulare).
Uite detalii aici: http://www.ramq.gouv.qc.ca/fr/professio ... rence.aspx

3. In acea perioada de 3 luni se recomanda sa-ti faci asigurare privata, altfel suporti din buzunar tot daca se intampla ceva... si nu e ieftin.

4. La angajare poti avea o asigurare PRIVATA. Chiar si aceasta, de cele mai multe ori este conditionata de o anumita perioada lucrata pana sa te califici. Spre exemplu, multi angajatori nu ofera asigurarea privata in perioada de proba.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde sorro » 21 Feb 2016, 17:57

RaresAccounting scrie:Buna ziua,

M-ar interesa cine ce fel de asigurare de sanatate (health plan) si-a facut. M-ar interesa in speta planuri care au incluse medicamente prescrise. M-ar interesa o oferta buna. Multumesc.

Sent from my HTC One mini 2 using Tapatalk

Eu am avut o asigurare facuta prin Heritage Travels: http://www.voyagesheritage.ca/assurance.php
A costat aprox $500 pt. 2 luni si 2 zile pt. o familie de 2 adulti + 2 copii. Din fericire, n-a fost nevoie sa o folosesc.

O alta varianta (adesea utilizata) este Blue Cross: http://www.bluecross.ca/en/index.html
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

Mesajde Cainozaur » 23 Feb 2016, 17:33

Am o curiozitate.
De ce si-ar lua cineva o asigurare medicala la sosirea in Canada pentru numai 2 luni si 2 zile?
Am mai intalnit pe cineva care a facut la fel si trebuie sa recunosc ca m-a uimit.
Poate este ceva ce-mi scapa, ceva ce n-am aflat inca?
Care ar fi ideea?
Cainozaur
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde sorro » 23 Feb 2016, 17:58

Cainozaur scrie:Am o curiozitate.
De ce si-ar lua cineva o asigurare medicala la sosirea in Canada pentru numai 2 luni si 2 zile?
Am mai intalnit pe cineva care a facut la fel si trebuie sa recunosc ca m-a uimit.
Poate este ceva ce-mi scapa, ceva ce n-am aflat inca?
Care ar fi ideea?

Avantaj pt. cine aterizeaza la sfarsit de luna... ;) Am aplicat pe 30 martie si pe 1 iunie a intrat in vigoare efectiv RAMQ.

La couverture du régime québécois débute généralement le premier jour du troisième mois suivant le mois de l'arrivée au Québec.
http://www.ramq.gouv.qc.ca/fr/citoyens/ ... ilite.aspx
sorro

Următorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni