• Publicitate

Asigurare de sanatate inainte de cea canadiana?

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Re: Asigurare de sanatate

Mesajde sorro » 25 Feb 2016, 09:25

Cainozaur scrie:Sorro, eu te intreb ce-ai gandit cand ai facut asigurarea, tu raspunzi ca ai cumparat o asigurare de 500cad/2 luni. Asta am vazut ca ai cumparat o asigurare foarte scumpa si poate s-o faca oricine.
Care a fost planul cand ai facut aceasta miscare? Poate fi vreo chestie pe care noi n-o stim.
Eu n-am facut nicio asigurare, cred ca ar fi fost ultimul lucru din viata mea pe care l-as fi facut la ticalosii aia de la asigurari.

Asta am stiut/gasit atunci in graba, proaspat aterizati de cateva ore. M-am bucurat ca o am pt. cazul in care se intampla ceva.
In timp, am aflat ca se putea si mai bine, spre exemplu comparand planuri de asigurare pe Kanetix (mai sunt probabil si alte site-uri similare).
Btw poate postezi si tu 1-2 pe care le stii, ca sa-i ajuti pe cei care aterizeaza acum si sunt interesati de subiect. ;)
Varianta de a nu face nicio asigurare timp de 2 luni n-a fost pe lista noastra, mai ales cu 2 copii mici langa noi.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Publicitate

Mesajde Discovery » 25 Feb 2016, 09:49

sorro scrie:
Discovery scrie:Sorro, noi primele 2-3 zile vom sta la niste cunostinte, iar din 1 vom avea apartamentul nostru deja. Intrebarea mea este urmatoarea: pot eu sa prezint contractul acest6a, care de facto intra in vigoare din 1, la RAMQ?

Daca ai un bail semnat, prezinta-l ca n-ai ce pierde. Daca ti-l accepta, foarte bine. Daca nu (pe motiv ca inca nu locuiesti acolo), roaga-ti cunostintele sa iti semneze o declaratie ca stai la ei pt. moment. Dupa cum am indicat mai sus, la mine declaratia respectiva a fost suficienta. Mult succes, integrare usoara si nu te sfii sa pui intrebari daca le ai! :)

Merci mult Sorro :) o sa incercam cu bailul, daca nu merge, utilizam varianta cu declaratia, deoarece suntem cu copil de 1 an si am dori sa cistigam o luna :)

Apropo, pt cei care deja sunt cu ochii mai deschisi ca noi astia care abia urmeaza sa aterizam, ce variante de asigurari pt primele 2 luni ne-ati putea recomanda?
DCS-7.3.3
ACC-9.5.3
Mj-19.8.4
CSQP-3.10.4
D2-12.1.5
IUC-28.4.5
FM-12.6.5
AM-19.6.5
IV-5.8.5
V-12.8.5
Discovery
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 58 ori
I s-a multumit: 64 ori

Mesajde Cainozaur » 25 Feb 2016, 09:59

Eu n-am luat nicio asigurare de sanatate, cunosc bine performantele de sanatate ale familiei, asa ca am considerat ca nu este nevoie.
Chiar daca n-ai fi avut asigurare de sanatate nu te-ar fi lasat canadezii sa mori pe acolo, cu toate ca sistemul de sanatate canadian este cam la pamant.
Eu am avut niste problele de sanatate de la clima rece de acolo, un an si 6 luni n-am putut sa gasesc o metoda de a ma vindeca cu toate ca am fost la medic de multe ori. Medic de familie l-am avut pe dr Vasilescu de la Fairview Mall, care de fapt el mi-a inrautatit situatia forte tare. In Romanica am rezolvat problema foarte usor, acum nu mai am nimic.
Nu va recomand de dr Vasilescu daca sunteti prin Toronto, este deosebit de slabut ca medic. Mi-a mai zis asta tot un roman dar am zis ca...eh, exagereaza amicul meu.
Chiar asa a fost, am patimit tare de tot de pe urma lui dr. Vasilescu.Cand Vasilescu a fost depasit de catre situatie m-a trimis la alta nulitate de doctor.
Ideeea este ca daca-ti faci asigurare medicala nu inseamna ca si poti rezolva ceva.
Cainozaur
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde bobel » 25 Feb 2016, 10:34

Salut. Suntem si noi foarte interesati de subiect!
Asigurarile facute in Romania nu sunt bune? De ex ne-am interesat la cityinsurance, prin care fac asigurari multe companii de turism si costa f putin (60 cad) 2 persoane pt 3 luni. Ne-am gandit ca nu pare realist, la termeni si conditii scrie ca se aplica doar pentru turism nu si in cazul in care esti rezident.
Ramane sa verificam si noi site-urile date de Sorro pentru care ii multumim.
Va rog, daca mai aveti idei, postati ca ne ajuta orice informatie :)
bobel

A multumit: 10 ori
I s-a multumit: 23 ori

Mesajde sorro » 25 Feb 2016, 10:42

bobel scrie:Salut. Suntem si noi foarte interesati de subiect!
Asigurarile facute in Romania nu sunt bune? De ex ne-am interesat la cityinsurance, prin care fac asigurari multe companii de turism si costa f putin (60 cad) 2 persoane pt 3 luni. Ne-am gandit ca nu pare realist, la termeni si conditii scrie ca se aplica doar pentru turism nu si in cazul in care esti rezident.
Ramane sa verificam si noi site-urile date de Sorro pentru care ii multumim.
Va rog, daca mai aveti idei, postati ca ne ajuta orice informatie :)

Asigurarile facute in Romania au marele avantaj ca sunt intr-adevar (mult) mai ieftine decat cele similare de aici.

In schimb, eu vad insa 2 dezavantaje (pt. mine primul a fost principalul deal-breaker):

1. De regula, daca se intampla ceva, trebuie sa platesti tu cheltuielile medicale si apoi sa le recuperezi de la compania de asigurare din Romania. Tu fiind in Canada, e dificil de facut asta + costurile de avansat pot fi oricum relativ mari. Insa poti desigur intreba la companiile din Romania daca exista si varianta in care se obliga sa se socoteasca ei direct cu medicul/spitalul de aici in caz de incident. Poate s-au mai schimbat lucrurile si ofertele...

2. Pentru persoanele in varsta (76+ parca), nu poti face asigurare in Romania pt. calatorie in Canada. Era parca o companie care facea (Tiriac?), dar asigura doar $5000/persoana, ceea ce e mai nimic. Eu m-am lovit de chestia asta cand mi-am adus mama + soacra aici in vizita. Desigur, asta nu are nicio relevanta pt. persoane mai tinere.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 697 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde capsunar » 25 Feb 2016, 10:54

Cainozaur scrie:Sorro, eu te intreb ce-ai gandit cand ai facut asigurarea, tu raspunzi ca ai cumparat o asigurare de 500cad/2 luni. Asta am vazut ca ai cumparat o asigurare foarte scumpa si poate s-o faca oricine.
Care a fost planul cand ai facut aceasta miscare? Poate fi vreo chestie pe care noi n-o stim.
Eu n-am facut nicio asigurare, cred ca ar fi fost ultimul lucru din viata mea pe care l-as fi facut la ticalosii aia de la asigurari.

Fiecare isi face socotelile lui in functie de ce capacitate de risc are si ce bani are.
Eu nu am cumparat nici o asigurare, asigurarea mea erau niste antibiotice, faptul ca nu fusesem la spital deloc in 30 ani, am fost cuminte am incercat sa nu-mi rup nimic, asta in conditiile in care aveam si copil de 3 ani cu mine. Sant si cateva clinici gratis pt amarasteni, daca ajungeam la spital probabil as fi dat faliment.. oricum nu aveau ce sa-mi ia.
Daca insa vii cu peste 100K la tine, si se intampla ceva de ajungi in spital risti si banii astia, mai apare efectul de "integrare" / turma unii se gandesc ca asa fac canadezii deci trebuie sa faca si ei, cum spuneam disponibilitatea la risk difera.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni