• Publicitate

Asigurare de sanatate inainte de cea canadiana?

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Re: Asigurare de sanatate

Mesajde Isostar » 26 Feb 2016, 11:50

RaresAccounting scrie:Buna ziua,
M-ar interesa cine ce fel de asigurare de sanatate (health plan) si-a facut. M-ar interesa in speta planuri care au incluse medicamente prescrise. M-ar interesa o oferta buna. Multumesc.

Poti sa incerci si Desjardin, Manulife (asta pe langa cele recomandate deja).
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 244 ori
I s-a multumit: 432 ori

Publicitate

Mesajde Thrac92 » 02 Mar 2016, 10:22

Asigurarea medicala merita pentru turist dar nu pentru emigrant.
Un emigrant primeste health card repede, 1-2-3 spatamani, depinde cat de repede aplica dupa ce aterizeaza.
La turist e bine sa aiba asigurare, in caz de urgenta ca sa nu dea faliment cu facturile de sanatate de aici.
Stiu un caz cand ambii parinti turisti fiind au facut: stroke (atac cerebral) si mama/bunica a fost diagnosticata cu cancer la creier (operata imediat partial cu success in Canada).
Aveau asigurare dar de urgenta (rupt picioare, etc). Asigurarea de urgenta nu acopera boli cornice.
Facturile de spital de la boli cornice pentru un turist aici sunt foarte scumpe (zeci, sute de mii de CAD). Whatch out for that.
Daca aveti boli cornice mai bine nu veniti ca turist, ca bagati pe altii in rahat.
Sanatate.
Thrac92
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde Discovery » 03 Mar 2016, 10:44

Thrac92 scrie:Asigurarea medicala merita pentru turist dar nu pentru emigrant.
Un emigrant primeste health card repede, 1-2-3 spatamani, depinde cat de repede aplica dupa ce aterizeaza.
La turist e bine sa aiba asigurare, in caz de urgenta ca sa nu dea faliment cu facturile de sanatate de aici.
Stiu un caz cand ambii parinti turisti fiind au facut: stroke (atac cerebral) si mama/bunica a fost diagnosticata cu cancer la creier (operata imediat partial cu success in Canada).
Aveau asigurare dar de urgenta (rupt picioare, etc). Asigurarea de urgenta nu acopera boli cornice.
Facturile de spital de la boli cornice pentru un turist aici sunt foarte scumpe (zeci, sute de mii de CAD). Whatch out for that.
Daca aveti boli cornice mai bine nu veniti ca turist, ca bagati pe altii in rahat.
Sanatate.

Fratilor, de unde le scoateti? aveti vreo sursa credibila? sau o dati asa, la plesneala?
DCS-7.3.3
ACC-9.5.3
Mj-19.8.4
CSQP-3.10.4
D2-12.1.5
IUC-28.4.5
FM-12.6.5
AM-19.6.5
IV-5.8.5
V-12.8.5
Discovery
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 58 ori
I s-a multumit: 64 ori

Mesajde sorro » 03 Mar 2016, 11:20

Indiferent cand se primeste cardul, exista délai de carence (cel putin in QC), timp in care NU esti asigurat.
Am postat asta deja: viewtopic.php?p=1127886#p1127886
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 492 ori

Mesajde capsunar » 03 Mar 2016, 17:19

Thrac92 scrie:Asigurarea medicala merita pentru turist dar nu pentru emigrant.
Sanatate.

Iar stroke a boala cronica nu?
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Re: Asigurare de sanatate inainte de cea canadiana?

Mesajde sorro » 06 Mar 2016, 10:03

Veste foarte buna pt. noii imigranti! :)

Iata si sursa oficiala la ce preciza Musette5 (thanks!) pe un alt topic: cu formular doveditor de asigurare din Romania, nu se mai asteapta 3 luni pt. asigurarea efectiva RAMQ.
http://www.ramq.gouv.qc.ca/en/immigrant ... tries.aspx

musette5 scrie:Incepand cu 1 martie 2016, Canada si Romania au facut un acord de recunoastere a cotizatiilor de asigurari de sanatate. Daca ati cotizat in Romania si aveti carnet de asigurat , mergeti la CAS si cereti formularul 104. Acesta va face ca Assurance maladie sa fie inmanata PE LOC si NU MAI AVETI NEVOIE DE ASIGURARE PRIVATA PENTRU PRIMELE TREI LUNI. Bafta tuturor :)

viewtopic.php?p=1128327#p1128327

p.s. Nu am idee cum e in alte provincii, poate intrati pe site-ul institutiei similare RAMQ din provincia voastra ca sa vedeti daca exista ceva similar si in ce conditii.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 492 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni