• Publicitate

Viata in Canada cu frustrari de Romania-RASISM/XENOFIBISM +a

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Viata in Canada cu frustrari de Romania-RASISM/XENOFIBISM +a

Mesajde ionutgex » 18 Iun 2016, 05:36

Buna ziua,

Imi recomanda cineva sa deschid un topic cu intrebarile mele...cu nelamuririle mele.Asta dupa ce am facut prostia sa citesc o poveste al unuia dintre romanii plecati in Canada de 4-5 ani si care incerca sa ne faca mai atenti vis-a-vis de dorinta de a emigra si modul in care o facem, prin cateva avertismente si sugestii...topicul se numea "23 august ! rezumat dupa 4 ani in Canada ! Montreal !"

Multe dintre randurile scrise de catre aceasta persoana si de catre personajele care au mai intrat sa dea cate o parere, sunt....MIZERABILE !
O gandire comunista si xenofoba...unde acesti asa zisi oameni nu pot face diferenta intre paturile sociale, rasa, orientare sexuala...si probabil din acest motiv(LIPSA DE EDUCATIE CULTURALA)....DUPA ANI SI ANI DE Canada....AU RAMAS LA FEL...

Printre altele personajul "SteaDeMare" autorul postarii ne avertizeaza sa fim pregatiti ca daca "doamne fereste fiul/fiica dvs se combina/casatoreste cu un african chinez etc..." ---eu intreb : daca acel mic african este fiul/fiica lui Obama...? putem face diferenta intre clasa sociala si rasa ? SAU CHIAR ESTI XENOFOB ??? ...ORICUM E DE KKT POSTAREA!

Bafta la comenturi...dar aceasta postare nu instiga lu ura rasiala....poate la ura inculturii...si cum astia cu scoala sunt mai putini...nu cred ca vom avea cine stie ce dezbateri...TOTI VOR MESAJE IN PRIVAT PE SUBIECTE DELICATE...CA DEH..NU E DE BUN SIMTI SA JIGNESTI UN XENOFOB, SA FI AGRESIV IN VORBIRE CU EL !
Daca nu s-a simtit nimeni prost ca face parte din acelasi neam cu astfel de specimene...ignorati aceasta postare...mult probabil nu puteti intelege.
CSQ - 08.15
D2 - 10.15
IUC - 01.16
FM - 02.16
AM - 02.16
IV - 09.16
ionutgex
Imi place aici si raman...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 4 ori

Publicitate

Re: Viata in Canada cu frustrari de Romania-RASISM/XENOFIBIS

Mesajde Sly » 18 Iun 2016, 08:38

Tu ai vrut sa spui ceva cu postarea asta sau doar ai vrut sa arati ca stii sa injuri si sa fii xenofob?
Sper ca nu esti surprins sa afli ca mesajul tau este cu mult mai xenofob decat al lui SdM,daca injuri Romanii tot xenofob se cheama ca esti.
Oricum daca intr-adevar ai vrut sa spui ceva pe acest topic,eu zic sa mai incerci o data caci nimeni nu a inteles nimic altfel ii invit pe admini sa stearga acest topic caci nu e decat un rant.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde SteaDeMare » 18 Iun 2016, 09:17

Salut, la *tine acasa* sa zic asa...

E bine ca ai si tu un loc al tau..munde sa ti versi amarul / sau sa incerci sa ne lamuresti de fapt, care i problema ta ! ;))

Spuneai "la plecare" de pe topicul meu, facut varză cu nebuniile tale...ca tu "speri, sper sa ai parte de alta varianta a visului Canadian, probabil sper ca tu sa NU fii alta variata a mea, sau al altuia de pe aici...dar te asigur ca si tu v a trebui sa urmezi aceiasi paşi...mici..si greoi in
noua viata, cu echivalari , examene, cautari...etc..etc...si cum spuneam, vedem peste ani....CE /CUM ai ajuns...si CU CE te diferentiezi de...noi, prostimea !

Bafta maximă !

P.S. Apropo, vezi ca e foarte multa lume pe acest forum,din comunitatea ro, si lucratori la guvern, si chiar de la ambasada/consulat. .vezi cut de rotund te dai...asteapta macar sa intri in Canada, cu atitudinea ta...de era si un control mental...nu stiu ce sanse aveai sa primesti mult dorita viza ! ;)))
Caut job uri cash / 9 -17 / Montreal
15$ ora / minim 3 ore / 514 5033557
SteaDeMare
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 63 ori

Mesajde crsv » 18 Iun 2016, 09:57

E chiar amuzant ca tu ai o opinie despre ceva aflat la vreo 10000 de km de tine , pe care nu l-ai vazut , mirosit , nu te-ai lovit de nimic pe si pe deasupra e contrara unora cu ani buni de Canada .Pe de alta parte odata ce nu esti in stare sa-ti sustii parerile fara sa-i insulti pe altii mai bine ramai in rom . Oricum as fi foarte curios sa citesc topicul tau de realizari dupa x ani de Canada
crsv

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 41 ori

Mesajde capsunar » 18 Iun 2016, 12:31

ionutgex scrie:Multe dintre randurile scrise de catre aceasta persoana si de catre personajele care au mai intrat sa dea cate o parere, sunt....MIZERABILE !
O gandire comunista si xenofoba...unde acesti asa zisi oameni nu pot face diferenta intre paturile sociale, rasa, orientare sexuala...si probabil din acest motiv(LIPSA DE EDUCATIE CULTURALA)....DUPA ANI SI ANI DE Canada....AU RAMAS LA FEL...

#1. Cati ani ai tu? Nu de alta da yo am aproape 50 si am prins relativ putin din comunisti, am apucat insa la lucrez ceva.. Prin urmare daca ai sub 40 folosesti cuvinte fara sa ai habar, aici ma refer la gandirea comunista.

#2. Xenofobia. Imi amintesti de tanti aia din Franta care lua apararea cainilor de pe strada din Buc. Iarasi habar nu ai ce vorbesti.

#3. Paturile sociale. In principiu aici cam toata lumea se crede in clasa medie... si variatii pe tema asta, superioara etc. Mai serios se pune problema in India. Cu toate astea fata de Ro paturile sociale sant mult mai clare fata de Ro, desi si acolo se continua separarea. Daca vrei mai multe detalii poti sa citesti pe tuicopedia despre cele 5 paturi. Din pacate daca ai venituri corespunzatoare cu mijlocul paturii medii locale nu-ti poti permite o casa tipica cam nicaieri in Ca. (visul american), poate vreun cotetz de lemn (apartament) pe undeva.
#5. Cand se pune problema casatoriei sa zicem a copchilului de ex cu o ciunganeza problema e bariera culturala, nu neapart culoarea. E mai complicat, nu ai cum sa pricepi din Ro cum e cu cultura altor pana nu o sa ai niste vecini grozavi pimpilipinezi care gatesc pesti din aia care ii lasa sa se imputa.. :lol:. Nu mai zic de ciunganezi ca nu dau si nu raspund la buna ziua si nu respecta reguli elementare. Daca vorbim insa de banane (nu am pretentia sa stii ce sant da pt incultura ta o banana e un chinez nascut aici ) lucrurile nu mai sant asa nasoale, multi sant relativ ok. Deci nu e vorba de culoare cat de integrare. Daca vorbim de negrii se aplica teoria once u go black u never go back... de unde si combinatia el negru ea blonda admiratoare de PH (sau phi..) . :lol:
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde ionutgex » 19 Iun 2016, 06:22

SteaDeMare scrie:Salut, la *tine acasa* sa zic asa...

E bine ca ai si tu un loc al tau..munde sa ti versi amarul / sau sa incerci sa ne lamuresti de fapt, care i problema ta ! ;))

Spuneai "la plecare" de pe topicul meu, facut varză cu nebuniile tale...ca tu "speri, sper sa ai parte de alta varianta a visului Canadian, probabil sper ca tu sa NU fii alta variata a mea, sau al altuia de pe aici...dar te asigur ca si tu v a trebui sa urmezi aceiasi paşi...mici..si greoi in
noua viata, cu echivalari , examene, cautari...etc..etc...si cum spuneam, vedem peste ani....CE /CUM ai ajuns...si CU CE te diferentiezi de...noi, prostimea !

Bafta maximă !

P.S. Apropo, vezi ca e foarte multa lume pe acest forum,din comunitatea ro, si lucratori la guvern, si chiar de la ambasada/consulat. .vezi cut de rotund te dai...asteapta macar sa intri in Canada, cu atitudinea ta...de era si un control mental...nu stiu ce sanse aveai sa primesti mult dorita viza ! ;)))

Din tot ce am scris eu, tu..sau voi...ati inteles ca am un limbaj agresiv si ca va fac prosti ????
Te simti...te regasesti in postarea mea....?
Trist...
CSQ - 08.15
D2 - 10.15
IUC - 01.16
FM - 02.16
AM - 02.16
IV - 09.16
ionutgex

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 4 ori