• Publicitate

Working in Canada

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Re: Working in Canada

Mesajde Sly » 03 Oct 2017, 23:08

Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Publicitate

Mesajde thief » 04 Oct 2017, 00:23

Pare corect articolul reg. cheltuielile, pe de alta parte nu-s de acord cu recomandarile - adica politica sociala, etc.. adica subventii mai mari la transport, community services, education, samd. Sint de acord la partea cu "employer sponsored benefits".

Logica mea, right or wrong, e ca daca statul continua sa subventioneze serviciile publice si comunitare va incuraja si mai mult parazitismul social, care se pare ca oricum e peste limita in Canada, cel putin in ontario si Quebec. Employer sponsored benefits e ok, pt. ca i-ar motiva pe oameni sa-si caute de lucru.

Oricum, pt cei care o iau de la zero, sau aproape de zero, cred ca e cam la fel aproape oriunde in lume. banuiesc ca in orice oras mare din "vest" e cam la fel. de aia eu tot recomand ca daca vrea careva sa plece din Ro, sa mearga catre est nu vest. Si in Asia e scump traiul, dar exista oportunitati mai mari de avea si salarii ceva mai mari, adica sa n-o iei chiar de la un job cu salariu mic, cum s-ar intimpla probabil daca emigrezi acum in Canada.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 75 ori

Mesajde capsunar » 04 Oct 2017, 11:39

Titlul mi se pare de KK. thrive insemna a prospera https://www.merriam-webster.com/dictionary/thrive Nu gasesc un cuvant in momentul asta da thriving in nici un caz nu e potrivit in context, poate "decent living", din nou redefinim cuvinte sa dea bine, tipic pt cultura astora.

Pe de alta parte, de unde si pana unde un salariu minim trebuie sa asigure prosperitatea cuiva? Aici mi se pare propaganda curata iar un emigrant prospector o sa "inteleaga" ca in Ca umbla sau umblau caiinii cu covrigi in coada daca puteai sa prosperi din salariu minim. In realitate cu salariu minim abia daca o duci de la o zi la alta iar salariu minim ar trebui sa asigure exact asta, un trai minim ca altfel am fi ca in comunism unde toata lumea castga la fel si nu mai exista nici o motivatie pt cineva sa faca chesti avansate. Problema in ziua de azi e ca salariul minim nu mai asigura nici macar un trai minim. "thrive" ar trebui sa se aplice la salariul median da nici la ala nu e cazul.

La capitolul venituri si costuri, articolul e relativ corect dar.. uita cu desavarsire sa compare cu median income ca iar da prost pt ca 55k after tax e sub salariul median pe To de unde ar rezulta clar ca jumate din populatia din To e vai mama ei si iar da prost asa ca nu o spune.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde geomaticianu » 04 Oct 2017, 12:50

capsunar scrie:

Titlul mi se pare de KK. thrive insemna a prospera https://www.merriam-webster.com/dictionary/thrive Nu gasesc un cuvant in momentul asta da thriving in nici un caz nu e potrivit in context, poate "decent living", din nou redefinim cuvinte sa dea bine, tipic pt cultura astora.

Pe de alta parte, de unde si pana unde un salariu minim trebuie sa asigure prosperitatea cuiva? Aici mi se pare propaganda curata iar un emigrant prospector o sa "inteleaga" ca in Ca umbla sau umblau caiinii cu covrigi in coada daca puteai sa prosperi din salariu minim. In realitate cu salariu minim abia daca o duci de la o zi la alta iar salariu minim ar trebui sa asigure exact asta, un trai minim ca altfel am fi ca in comunism unde toata lumea castga la fel si nu mai exista nici o motivatie pt cineva sa faca chesti avansate. Problema in ziua de azi e ca salariul minim nu mai asigura nici macar un trai minim. "thrive" ar trebui sa se aplice la salariul median da nici la ala nu e cazul.

La capitolul venituri si costuri, articolul e relativ corect dar.. uita cu desavarsire sa compare cu median income ca iar da prost pt ca 55k after tax e sub salariul median pe To de unde ar rezulta clar ca jumate din populatia din To e vai mama ei si iar da prost asa ca nu o spune.

Voua care nu ati ajutat niciodata pe nimeni va pasa de salariul minim.Va pasa doar daca voi sunteti pe salariul minim.Frustratilor
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni