• Publicitate

Working in Canada

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Re: Working in Canada

Mesajde geomaticianu » 28 Sep 2017, 10:01

Ceea ce spui tu reflecta multa frustrare Sly.Nu o mai da tu la intors ca nu tine.Adevarul e ca scoala canadiana,desi nu e perfecta,e mult mai axata pe piata muncii decat cea romaneasca.Raportul absolventilor care gasesc un job in domeniu in Canada este net superior fata de Romania.O diploma canadiana,e ca si pasaportul canadian,recunoscuta aproape oriunde.Scoala romaneasca de care facem atata tam-tam,e ca fotbalul romanesc,nu au auzit multi de ea in afara.O diploma in Romania nu e mult mai valoroasa ca una din Bourkina Faso.Geniile si exceptiile din Romania sunt merite si valori individuale,si nu sunt rezultatul scolii romanesti.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 28 Sep 2017, 10:05

Tavi scrie:Cred ca nu ti-ai baut cafeaua inca, sau daca da, mai bea una. Unde am spus eu ca "toti in Romania au joburi pe pile sau diplome cumparate"? Reciteste citatul meu de mai sus si dupa ce sesizezi conditionalul 'daca' reluam discutia.
[".

Ai dreptate nu ai spus toti si dealtfel cei cu diplome cumparate sunt supravietuitori prin definitie si probabil ca se descurca si aici.
Ideea este ca oamenii trebuie sa priveasca realitatea de aici asa cum e si cu bune si cu rele insa cum spunea canin pe alt topic,aspirantii la emigrare vor povesti de succes nu vor sa auda ca exista oameni impuscati pe strada.

Sent from my iPad using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde Sly » 28 Sep 2017, 10:08

geomaticianu scrie:Ceea ce spui tu reflecta multa frustrare Sly.Nu o mai da tu la intors ca nu tine.Adevarul e ca scoala canadiana,desi nu e perfecta,e mult mai axata pe piata muncii decat cea romaneasca.Raportul absolventilor care gasesc un job in domeniu in Canada este net superior fata de Romania.O diploma canadiana,e ca si pasaportul canadian,recunoscuta aproape oriunde.Scoala romaneasca de care facem atata tam-tam,e ca fotbalul romanesc,nu au auzit multi de ea in afara.O diploma in Romania nu e mult mai valoroasa ca una din Bourkina Faso.Geniile si exceptiile din Romania sunt merite si valori individuale,si nu sunt rezultatul scolii romanesti.

Lol
Eu nu spun nimic sunt cei de la CBC cei care au facut reportajul.
Dar ma simt flatat daca tu consideri ca eu sunt in spatele CBC :lol:

Sent from my iPad using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde Tavi » 28 Sep 2017, 10:19

geomaticianu scrie:O diploma canadiana,e ca si pasaportul canadian,recunoscuta aproape oriunde.

Diploma canadiana e recunoscuta in provincia unde a fost obtinuta (pentru profesiile reglementate). Dupa mutarea in alta provicie/teritoriu trebuie echivalata, facuta inscrierea in ordinul profesional, etc. Diplomele canadiene recunoscute si pretuite in strainatate...ai exemple?
Pasaportul canadian e 'recunoscut', dar nu da niciun drept in afara celui de a fi turist in multe tari. La americani se poate lucra cu viza TN, dar cum asta e legata de NAFTA...mai vedem ce va fi.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde capsunar » 28 Sep 2017, 10:25

geomaticianu scrie:Ceea ce spui tu reflecta multa frustrare Sly.Nu o mai da tu la intors ca nu tine.Adevarul e ca scoala canadiana,desi nu e perfecta,e mult mai axata pe piata muncii decat cea romaneasca.Raportul absolventilor care gasesc un job in domeniu in Canada este net superior fata de Romania.O diploma canadiana,e ca si pasaportul canadian,recunoscuta aproape oriunde.Scoala romaneasca de care facem atata tam-tam,e ca fotbalul romanesc,nu au auzit multi de ea in afara.O diploma in Romania nu e mult mai valoroasa ca una din Bourkina Faso.Geniile si exceptiile din Romania sunt merite si valori individuale,si nu sunt rezultatul scolii romanesti.

Bati campii, incurci o diploma cu un degree si generalizezi aiurea in urma unei scoli postliceale.
Daca te uiti pe oferta unei universitati din Ro e comparabila cu cea a universitatilor de aici, ba chiar aici sant mai multe degrees fara nici un viitor ( gen antropologie si astrofizica ) aici. Ce se face la una si la alta e alta discutie da iti spun din ce vad la copchil ca jumate din cursuri nu ai nevoie aici si le iei de umplutura da le platesti. Nu mai stiu ce se intampla in Ro da raportul ala de care spui tu e din burta, ai idee cati termina arheologia si astrofizica pe an aici? Ai idee cati fac electronica sau automatica in ro si nu-si gasesc ?
La capitolul diplome, nu pot sa ma pronunt nu stiu ce se face scoala de electricieni si de instalatori din Ro.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde geomaticianu » 28 Sep 2017, 10:38

Multe universitati din Canada au super centre de cercetare,cele din Romania nu au fonduri nici sa plateasca o femeie de servici.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 129 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni