• Publicitate

Working in Canada

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Re: Working in Canada

Mesajde Tavi » 28 Sep 2017, 10:42

geomaticianu scrie:Multe universitati din Canada au super centre de cercetare,cele din Romania nu au fonduri nici sa plateasca o femeie de servici.

Da, modelul cercetarii din AdN functioneaza bine deoarece:
- partea riscanta (cercetare pre-patent, costuri mari & rezultate incerte) se face pe bani publici in universitati;
- daca cercetarea reuseste si se obtine patentul, tehnologia se muta in privat, profiturile ramanand private :)

Cat priveste femeia de serviciu, in RO ea e membra PSD :)
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 350 ori
I s-a multumit: 281 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 28 Sep 2017, 11:11

geomaticianu scrie:Multe universitati din Canada au super centre de cercetare,cele din Romania nu au fonduri nici sa plateasca o femeie de servici.

Si in cate cazuri te avantajaza chestia asta ca absolvent?
Mai ales daca centrul ala de cercetare e facut pe banii mei pt cercetare in astrofizica ( tocmai au facut un radiotelescop parca ).
In unele domenii nu prea ai nevoie de mare investitie, de ex in IT totul e virtual, nu ai nevoie de multi bani. Eu am lucrat in R&D partea de corporatie pt mai bine de 15 ani si pot sa confirm ce a scris Tavi, ba mai mult in Ca companile cu R&D primesc grant de la statul canadez pt studentii la internships asa ca studentii lucreaza aproape pe gratis. Daca ajung sa lucrez si la D-wave e different story da o sa vedem.

Din punctul de vedere al studentului care vrea un degree conteaza:
- cat de bine vazuta e diploma unde iti cauti job. ( In Ca faptul ca dupa ce termin trebuie sa dai examen sa intri in Ordin si nu e automat spune multe )
- examene acreditare dupla diploma ( ordin, barou etc )
- cat costa
- cat timp iti ia
- ce relatii si referrals poti sa-ti faci la internships ca sa poti sa te angajezi la terminare.
- viata studenteasca ( aici de multe ori suck big time )

La capitolul cost si timp Ro sta mai bine, nu am scris nimic despre cat de utile sant cursurile pt ca in general maj cu care am discutat au zis ca la facultate au invatat cum sa invete. Atia zis ca ce invata conteaza max 25%. Daca in Ro se invata jmate ponderea finala e mica.
Da facem un raport cost benefits lucrurile devin coplicate si depinde enorm de specializare dar cel tare probabil e sa faci facultatea de medicina in Ro pe ratis si profesezi in UK.
Ro nu prea are internships aici sta mai rau desi am inteles ca au inceput sa apara si acolo.
De asemeni dupa 3 ani de job ponderea diplomei cand cauti alt job e minima iar dupa 5 ani scade la aproape zero.

Centrul de cercetare conteaza cand discutam de mastere si doctorate ma refer la MSc ca pt MBA nu ai nevoie :lol:
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde sorro » 28 Sep 2017, 11:22

capsunar scrie:Deci sorro are dreptate, e normal ca autoritatile sa le arate zaharelul dar asta nu insemna ca e si etic. E ca si cum ai spune ca e normal ca un escroc sa-ti arate zaharelul. Sau un popa sa te puna sa muncesti acum ca o sa ajungi in rai dupa moarte.

Am scris că autoritățile arată ȘI zăhărelul, nu DOAR zăhărelul. Am dat și exemple. Mie unul mi se pare că proporția prezentată este corectă și că aplicanții sunt preveniți corespunzător că garanții nu există și nici rețete universale pentru succes. Cine aude și își face temele temeinic, are șanse. Restul...

capsunar scrie:E datoria fiecaruia sa-si faca socotelile cat poate de bine in conditiile in care se stiu foarte putine de afara si sa incerce sa vada daca ar putea sa iasa pe pozitive sau nu si ce sacrificii si riscuri. Daca socoteala e simpla pt cineva ca topo lucrurile sant mult mai complicate la alte meserii si asteptari.

100% de acord.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde Gator » 28 Sep 2017, 14:39

Alt topic de pe care aflu de la capsu, sly ca a nasol, nu merge cum trebuie, vin vremuri grele, etc. Vorbim despre working in Canada, ca Romania e parfum.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

Mesajde Sly » 28 Sep 2017, 16:43

Gator scrie:Alt topic de pe care aflu de la capsu, sly ca a nasol, nu merge cum trebuie, vin vremuri grele, etc. Vorbim despre working in Canada, ca Romania e parfum.

Afli de la CBC,gatore caci ei au produs reportajul.
Vorbim despre Canada pentru ca aici muncim cei care suntem aici si cei care citesc din Ro tot aici vor sa munceasca.
Tu vrei in Ro sau de ce intrebi de Ro?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 422 ori

Mesajde Gator » 29 Sep 2017, 10:00

Sly scrie:
Gator scrie:Alt topic de pe care aflu de la capsu, sly ca a nasol, nu merge cum trebuie, vin vremuri grele, etc. Vorbim despre working in Canada, ca Romania e parfum.

Afli de la CBC,gatore caci ei au produs reportajul.
Vorbim despre Canada pentru ca aici muncim cei care suntem aici si cei care citesc din Ro tot aici vor sa munceasca.
Tu vrei in Ro sau de ce intrebi de Ro?

Sent from my iPhone using Tapatalk

asa, iar tu te simti flatat cind esti confundat cu CBC. Bine ai ajuns.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 49 ori
I s-a multumit: 310 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni