• Publicitate

Locuri de munca in IT in Toronto si viata de acolo?

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Locuri de munca in IT in Toronto si viata de acolo?

Mesajde MariusBA » 02 Aug 2016, 06:28

Salut si bine v-am gasit.
O sa incerc sa fiu scurt si concins cu postarea asa ca incep cu ce fac dupa care o sa trec la ce informatii m-ar interesa.
Locuiesc in CJ, lucrez in IT (QA manual si automation), sotia e arhitecta cu 7+ ani de experienta si am o fata de 3 ani. Venitul lunar pe familie este de 2000 de euro, nu platesc chirie si nu am rate la banca (deci nu sunt legat de glie :) )
M-ar interesa o emigrate in CA, mai exact in Toronto dar din cate am vazut pe google, salariile in IT pe partea de QA nu sunt foarte mari, comparativ cu traiul si cu salarul care il am aicea nu ar fi un mare plus. Motivul pentru care vreau sa plec este viitorul copilului, viitor care cred si consider eu ca ar putea sa fie mai stralucit in CA decat in RO si evident pentru posibilitatile care sunt intr-o tara precum CA fata de RO.

Poate cineva sa imi spuna cam ce salarii sunt in Toronto in IT, care ar fi preturile la chirii, sper cumva sa pot trage o concluzie si o linie daca sa incep demersurile pentru viza sau sa raman in RO.
Nu merg pentru bani si nu m-ar deranja sa trag cativa ani acolo pana sa ajung intr-un punct OK atata timp cat ar merita efortul asta pentru viitorul copilului.

Mersi pentru ajutor
MariusBA

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Locuri de munca in IT in Toronto si viata de acolo?

Mesajde capsunar » 02 Aug 2016, 10:16

Ar trebui sa vorbesti cu floribadoiu, ea s-a mutat invers, din Ca in Cluj.
Salariul pe QA, media e mica 39k -> https://www.glassdoor.ca/Salaries/toron ... KO8,10.htm
La arhitect salariul e pe la 110k, dar ar trebui sa stii ca arhitect e mai mult un stagiu de vechime decat ce faci, prin urmare sansa sa gasesti arhitect din prima e redusa, te gandesti la ceva gen software developer intermediate.
Si in QA daca te ocupi de automation si programare (Python, Perl Groovy) cu cunostinte solide de sysadmin / vmware docker pe partea de CI/CD sant salarii comparabile adica pe la 100.

Cu putin noroc la salarii ai putea sa pleci in medie de la cca 55K fiecare si in cca 5 ani sa ajungeti mai sus pe la 75k sau mai bine. Ca nivel de trai cred ca o sa aveti nevoie cam tot de 3-5 ani de tras ca sa ajungi inapoi la nivelul din Ro. Daca aveti bona si sau femeie la curatenie o sa trebuiasca probabil mai mult, chestiile astea sant f scump in Ca.
Tot la capitolul nivel de trai To e un oras f mare fata de Cluj, asta are avantaje de ex la oportunitati dar si dezavantaje, poti sa te gandesti la condus mai bine de 1 ora pe zi. Casele s-au scumpit enorm, probabil o sa iti permiti un townhosue sau apartament, visul american cu casa, masina si piscina e cam mort si ingropat. Clima din To nu prea e stralucita.

Cat priveste copilul, eu zic ca copilului o sa-i fie bine unde o sa le fie bine parintilor. La capitolul scoala la astia e un fel de gradinitza pana la liceu unde au avantajul ca pot sa-si aleaga ce cursuri vor sant cateva obligatorii si trebuie sa aiba un nr de credite. Dezavantajul e ca nu-si fac prieteni si pot sa treaca si prin liceu fara sa invete nimic. Droguri la greu, in general marihuana si ecstasy(ca doar ecstasy nu da dependenta) cam 10-15% nu incerca nimic. Ca alternative ar fi scoli private (10-50 000 pe an) sau scoli catolice (gratis- pana la 10 000 pe an sau mai bine). Bacalaureatul nu e obligatoriu dar exista IB. La universitate se intra dupa media la vreo 4 materii de la liceu si trebuie medie mare gen 80-90%. Ca sa ai rezultatele astea cam trebuie sa bagi bani in copil in meditatzii. Au si avantaje, e mut mai usr pt copii sa munceasca vara, sa castige niste bani si sa vada cu ce se mananca lumea reala. Mai sant si tot felul de programe pe timpul vacantelor, maj sant insa pe bani.
Poti sa termini o universitate si daca nu ai media, te duci la un colegiu, tragi tare si pana la urma ajungi la unversitate. Exista o diferenta, la universitate trebuie sa ai media suficient cat sa nu te dea afara iar la colegiu trbuie sa ai media suficient de mare cat sa fii admis.
Si in Ro ai putea sa-ti permiti sa-ti trimiti copilul la o universitate straina si sa mearga la o scoala buna + meditatzii. Una peste alta in copil o sa bagi bani de la gradinita pana la facultate. (te gandesti la cca 1000 - 2000 pe luna). Lucrul bun e ca la fel ca in Ro nu sant obligatorii.

Una peste alta eu zic ca ar putea sa-ti fie ceva mai bine in Ca dar nu mult mai bine, o sa fie intotdeauna plusuri si minusuri. E insa posibil sa nu te adaptezi de loc, citeste de la cei care s-au intors.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Mesajde MariusBA » 02 Aug 2016, 11:25

Mersi mult de raspuns, m-am cam lamurit cum sta treaba, din pacate e asa cum imi imaginam, fiind ca au salariile mai mici o sa fie f greu cu chiria + adaptarea de la un apartament de 4 camere la unul de 2, poate 3, ca sa nu mai vb de faptul ca o sa lucrez doar eu o perioada, pana isi gaseste sotia, daca isi gaseste.
Treaba cu drogurile este si aicea, acolo e macar light cu mj si ecstasy, la noi sunt chestii mai grave, dar oricum de asta nu scapi indiferent unde mergi.
Scoala nici aicea nu e stralucita, inveti multe kkturi degeaba care nu o sa te ajute niciodata cu nimic.
Sunt curios dc ai zis ca poate trece copilul prin liceu fara sa isi faca prieteni, sunt ei mai anti sociali sau e ca in filmele americane in licee (sunt marginalizati foarte multi din diferite motive)?
Overall singura chestie care ma atrage sa merg este faptul ca o tara ca si CA si un oras ca TO iti ofera oportunitati nelimitate, dar asa cum ai zis si cum au scris multi pe forum, nu mai este ce a fost acuma 15 ani, poate chiar mai bine de 15.

Pe partea de QA nu sunt asa profi (pana as primi viza poate as invata una alta, dar daca nu lucrezi daily, degeana inveti de pe net sau faci tu acasa, nu e acelasi lucru) ca sa pot ajunge la un 100k dar din cate am vazut pe linkedin mai toate anunturile din TO sunt pt. posturi de automation, si am mai vazut ca au niste expectante pe partea de rasponsabilitati a postului de iti pica fata (ai foarte multe atributii pt un amarat de post de QA, fie ca e manual sau automation).
Sti o alternativa buna la TO, tot pe partea federala?

Mersi pentru raspuns, oare poti sa lasi un link cu ceva topic unde povestesc oamenii dc s-au intors?
MariusBA

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde rux13 » 02 Aug 2016, 11:48

capsunar scrie:La arhitect salariul e pe la 110k, dar ar trebui sa stii ca arhitect e mai mult un stagiu de vechime decat ce faci, prin urmare sansa sa gasesti arhitect din prima e redusa, te gandesti la ceva gen software developer intermediate.

Capsunare,
Cred ca sotia lui Marius e arhitect, nu in IT.

Marius, cauta pe internet care sunt conditiile ca sotia sa profeseze ca arhitect. Cu siguranta ca va trebui o evaluare a studiilor+internship+intrare in ordinul profesional. Detaliile sunt inportante pentru ca tot procesul asta poate fi lung, costisitor si depinzand de provincie/oras poate fi foarte dificil de profesat. Din auzite, dar nu pot sa garantez, parea aproape la fel de dificil ca recunoasterea unui medic.
rux13
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 71 ori
I s-a multumit: 82 ori

Mesajde Petrica Rusu » 02 Aug 2016, 15:05

MariusBA scrie:Salut si bine v-am gasit.
O sa incerc sa fiu scurt si concins cu postarea asa ca incep cu ce fac dupa care o sa trec la ce informatii m-ar interesa.
Locuiesc in CJ, lucrez in IT (QA manual si automation), sotia e arhitecta cu 7+ ani de experienta si am o fata de 3 ani. Venitul lunar pe familie este de 2000 de euro, nu platesc chirie si nu am rate la banca (deci nu sunt legat de glie :) )
M-ar interesa o emigrate in CA, mai exact in Toronto dar din cate am vazut pe google, salariile in IT pe partea de QA nu sunt foarte mari, comparativ cu traiul si cu salarul care il am aicea nu ar fi un mare plus. Motivul pentru care vreau sa plec este viitorul copilului, viitor care cred si consider eu ca ar putea sa fie mai stralucit in CA decat in RO si evident pentru posibilitatile care sunt intr-o tara precum CA fata de RO.

Poate cineva sa imi spuna cam ce salarii sunt in Toronto in IT, care ar fi preturile la chirii, sper cumva sa pot trage o concluzie si o linie daca sa incep demersurile pentru viza sau sa raman in RO.
Nu merg pentru bani si nu m-ar deranja sa trag cativa ani acolo pana sa ajung intr-un punct OK atata timp cat ar merita efortul asta pentru viitorul copilului.

Mersi pentru ajutor

Daca sotia e arhitecta (nu legat de IT), drumul ei nu va fi prea usor. Sigur cu experienta din Ro, va putea sa-si gaseasca un job sa faca randari sau alte mizerii d-astea. Ca insa sa poata sa inceapa sa profeseze, va trebui sa-si echivaleze studiile (dureaza in jur de un an mai ales ca mai trebuie sa faci 1-2 cursuri in plus), sa faca minim un post-professional master care dureaza minim 1 an jumate, etc. Si abia apoi va putea sa lucreze ca intern unde ii trebuie sa lucrezi vreo 3 ani intr-un birou de arhitectura ca apoi sa-si poata da examenle de ordin ca sa aibe licenta. E un drum lung si marea problema e ca daca nu ai relatii nu prea gasesti joburi de intern architect.

Daca motivul principal e viitorul copilului, mai bine il trimite-ti sa studieze prin Europa undeva, sau in US daca ia burse...
Petrica Rusu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 69 ori
I s-a multumit: 71 ori

Mesajde capsunar » 02 Aug 2016, 16:13

rux13 scrie:Capsunare,
Cred ca sotia lui Marius e arhitect, nu in IT.

My bad, in cazul asta situatia se schimba radical.
Marius ar trebui sa te gandesti serios la nevasta ca ea va fi cea sacrificata. In primul rand depinde de "disponibilitatea" ei de a se lupta cu sistemul pt ceva ani buni, si sa ai si un copil pt care o sa trebuiasca sa aduci parintii din tara (cu schimbul cate 6-9 luni ) sa va ajute. Daca a fost mai tocilara si ii place sa invetze poate e ok daca nu s-ar putea sa ai o problema. Faptul ca ea e cea sacrificata poate sa duca la divortz, multi sfarsesc in modul asta.

Cat despre copii, ei sant la fel, sistemul difera. In primul rand cand sant mici, oportunitatile sa se joace intre ei nesupravegheati cum sa intampla in Ro sant minime. Cand intra la liceu nu prea stiu sa se descurce intre ei, asteapta sa li se spuna ce sa faca.
Ca sa faci liceul trebuie sa ai un nr de credite. Iti alegi materiile si clasele, in functie de cat de mare e liceul poti sa nu ai mai mult de cativa colegi comuni la cateva ore, restul sant tot timpul diferiti. Ca urmare fiecare isi vede de ale lui, nu prea exista acel spirit "noi (elevii) contra lor (profesorii)" sau "smecheri vs tocilari". Exista si aici tocilari si smecheri dar nu prea se lovesc intre ei. Cei care merg la licee mici sfarsec cu mai multi prieteni. Si diferentele de venituri ale parintilor sant net mai mari ca cele din Ro, chiar daca liceele sant arondate la cartiere astia de aici au programe prin care amesteca oamenii si chiar si in cartierele smechere (ex pe malul oceanului) sant amarasteni care stau acolo prin diverse programe de ajutor social. In principiu, parintii fara venituri mari nu pot sa-si dea odraslele la activitatile unde se duc cei smecheri, si aici fata de Ro, posibilitatile sant al naibii de multe sant tot felul de camp-uri de la cateva sute la peste 5000 pt cateva saptamani. Amestecatura nu se limiteaza numai la bani, si interesele viitoare in viata difera, unii vor sa se faca tamplari si altii doctori, deci e mai greu sa gasesti preocupari comune. La asta se adauga si partea rasiala, copiii sant net mai rasisti decat parintii.

Ca orase, in afara de To mai poti sa te uiti la
Ottawa dar nu poti sa te uiti la maj joburilor pana nu iei cetatenia,
Montreal, necesita franceza, clima mai nasoala, e o provincie mai sociala, ai gradinita ieftina de $7 pe zi si welfare pe viata
Calgary - clima mai ok , mai departe si in momentul de fata in recesiune.
Vancouver - clima cea mai buna din Ca, ploua insa cam mult, casele sant extrem de scumpe un apartament de 2 camere mai ok e cam >350 000 de nou intr-o zona cat de cat ok. Foare multi asiatici, in oras as zice ca depinde de zona, inre 40 si 60%. Sant moluri (Aberdeen in Richmond ) unde poti sa fii singurul alb.

La ce se cere pt joburi, da ei cer cate in luna si stele dar se si minte din greu in resumeuri. Eu nu pot sa aplic la jobul meu daca e sa ma iau dupa ei. :lol:
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 408 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni