• Publicitate

Locuri de munca in IT in Toronto si viata de acolo?

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Re: Locuri de munca in IT in Toronto si viata de acolo?

Mesajde capsunar » 01 Sep 2016, 17:50

popescu dragos scrie:Dar daca ai ca mine 45 de ani , sau ai trecut deja de 40 de ani , stai cuminte cu emigrarea , ca nu mai ai timp si nu mai ai cum sa ajungi in Canada la nivelul pe care il ai deja in Romania.

e relativ..
Daca are >40 sta la parinti si lucreaza la spalatoria auto are sanse mari sa-i fie mai bine in Ca, poate sa faca un curs de topografi si gata... e realizat.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Publicitate

Re: Locuri de munca in IT in Toronto si viata de acolo?

Mesajde svennyrocky » 27 Sep 2016, 13:30

MariusBA scrie:Salut si bine v-am gasit.
O sa incerc sa fiu scurt si concins cu postarea asa ca incep cu ce fac dupa care o sa trec la ce informatii m-ar interesa.
Locuiesc in CJ, lucrez in IT (QA manual si automation), sotia e arhitecta cu 7+ ani de experienta si am o fata de 3 ani. Venitul lunar pe familie este de 2000 de euro, nu platesc chirie si nu am rate la banca (deci nu sunt legat de glie :) )
M-ar interesa o emigrate in CA, mai exact in Toronto dar din cate am vazut pe google, salariile in IT pe partea de QA nu sunt foarte mari, comparativ cu traiul si cu salarul care il am aicea nu ar fi un mare plus. Motivul pentru care vreau sa plec este viitorul copilului, viitor care cred si consider eu ca ar putea sa fie mai stralucit in CA decat in RO si evident pentru posibilitatile care sunt intr-o tara precum CA fata de RO.

Poate cineva sa imi spuna cam ce salarii sunt in Toronto in IT, care ar fi preturile la chirii, sper cumva sa pot trage o concluzie si o linie daca sa incep demersurile pentru viza sau sa raman in RO.
Nu merg pentru bani si nu m-ar deranja sa trag cativa ani acolo pana sa ajung intr-un punct OK atata timp cat ar merita efortul asta pentru viitorul copilului.

Mersi pentru ajutor

Salut,

depinde de experienta si skilluri tehnice. poti castiga ca si angajat permanent in jur de 100.000 de mii pe an si chiar mai mult in IT in Canada in general. Ca si contractor, poti castiga mult mai mult, si iti platesti tu singur taxele.
Acuma partea cu viitorul copilului, s-ar putea ca totusi cand copilul tau ajunge adult Canada sa fie sub Romania, sau Estul Europei in general daca lucrurile nu se schimba pe aici curand. Deci e un fel de risc ori vii ori nu vii, nu poti sa stii cum va fi viitorul :)

Oricum, multa bafta.
svennyrocky
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 3 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni