• Publicitate

Emigrare din UK in Canada

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Re: Emigrare din UK in Canada

Mesajde togo » 25 Iul 2017, 15:33

Gator scrie:
togo scrie:...In UK daca pleci de aici iti dasesti de lucru mult mai bine platit si in pozitii mai bune ,deoarece aici este birocratie iar in cele mai multe cazuri joburile bune se dau prin pile si cunostinte ,in Uk am membri din familie care au plecat de aici si acolo au realizat in 3 ani ce nu au facut in Canada in 10 asa ,conditia este sa fi bun in ceea ce faci

... foarte relativ ce spui ...

aia cu pilele e tare de tot ... de acu incolo o sa angajez numai cunostinte ...

BTW, cum definesti "bun in ceea ce faci"?

Gator la taraba ta stim ca e diferit iar Alberta stiu ca este raiul pe pamant deci e diferit de Quebec .Foarte bine angajeaza pe cine vrei tu si eu am facut la fel .
definesc bun in ceea ce faci cand stii meseria care o faci si iti dai si interesul ,adica depui efort nu tragi matza de coada ,spre deosebire la ce am vazut si auzit de la alti aici cand nu e importanta ce faci la locul de munca ci cu cine esti ,sau cu cine votezi sau cu cine o arzi
Daca nu esti lamurit imi pare nespus de rau
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 77 ori
I s-a multumit: 30 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 25 Iul 2017, 15:48

geomaticianu scrie:.La Québec sunt foarte multi francezi,dar nu prea am auzit de canadieni sa mearga in Franta.

Si cam de unde ai putea tu sa stii cati canadieni au plecat in Franta cand tu nu ai pus piciorul vreodata in Franta?
Uite ce zice nea guvernul cica 72000 de canadieni au plecat in UK si cca 10000 in Franta iar alti 10000....go figure,in Grecia ai auzit de vreunul dintre astia?
Eu cunosc cativa care au ales sa traiasca in Romania si nu-s romani care s-au intors.
Unde vrea sa traiasca fiecare,e treaba lui si ar trebui sa fim bucurosi ca putem sa ne facem bocceluta si sa plecam unde vedem cu ochii cand vrea muschiul nostrum asta.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

Mesajde togo » 25 Iul 2017, 15:50

utilizatorgmx scrie:Togo, poate ca in Ca s-au specializat si au fost mai competitivi pe piata muncii in UK. Au aplicat ca cetateni canadieni? Sunt o multime de factori in joc. Sunt sanse mari sa o duci mai bine plecand din Ca in UK si invers din cauza specializarii si a limbii perfectionata in tara din care pleci.

De plecat au plecat cu pasaportul Canadian dar au vazut ca acolo in UK acest pass nu te ajuta cu nimic ,si si-au facut pasaport romanesc ,au aplicat ca si cetateni romani la joburi dar desigur au explicat ca au stat si studiat in Canada .limba o vorbesc bine plus ca englezi sunt foarte impresionati de Canada ,nici unul nu au inteles de ce dar ei vad Canada cu alti ochi cam cum vad emigranti cand vin in Canada ,nu ii condamn ca si eu cand am aplicat sa vin in Canada din Anglia la fel vedeam dar aici vezi defapt cum este realitatea plus ca se vinde bine Canada pe piata ,asta este realitatea au o strategie buna care inca merge
Nu a fost vorba de specializare ,aici daca muncesti si esti chiar interesat nu esti apreciat ,acolo toti au reusit pentru ca angajatori apreciau cand cineva isi da interesul pentru companie ,cu alte cuvinte in Canada primordial nu este sa iti dai tot sufletul ca sa fi apreciat in schimb acolo asta e primul lucru ,asta am vazut eu acolo si asta am vazut la persoanele pe care le cunosc care au decis sa se mute in UK
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde Tavi » 25 Iul 2017, 15:53

geomaticianu scrie:Poze luate de pe Google poate pune oricine,poze cu tine agariciule...de la matura

capsunare, baga si tu o poza cu The Times-ul de azi pe care ai scris cu markeru' CAPSUNARU LA LONDRA la ceva landmark de-acolo, ca sa vedem daca scrii din grota sau nu :)
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde Tavi » 25 Iul 2017, 15:54

geomaticianu scrie:romanii sunt campioni la prejudecati.

Asta cam asa este.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Mesajde togo » 25 Iul 2017, 16:01

Si inca ceva cand am fost ultima data acolo am observat ca ieseau in fiecare vineri dupa munca si se vedeau si sambata colegii printre care erau neo zeelandezi ,australieni ,canadieni si din EU si toti se respectau nu conta de unde vin sau ce nationalitate au.
Eu cand ma duc todeauna ma intalnesc cu prietenii britanici si toti stiu ca eu sunt roman doar ca traiesc in Canada si sunt respectat si respect la randul meu.
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni