• Publicitate

Imi doresc sa emigrez in Canada si habar n-am ce sa fac

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Re: Imi doresc sa emigrez in Canada

Mesajde Tavi » 03 Feb 2017, 11:37

capsunar scrie:De asemeni incidenta drogurilor e muult mult mai mare ca in Ro iar cei care fac droguri sant vazuti ca `cool people`. Din pct asta de vedere cel mai rau sta BC-ul dar nici celalte nu sant departe. Fetele iau mai multe droguri ca beietii dar in general au o viata privilegiata daca sant peste medie la capitolul aspect, aici sant mult mai multi pretendenti ca in Ro, la baieti e cam pe dos exceptie provincile maj albe gen Alberta si Saskabush.

Nici cei de la Statistics Canada nu puteau sintetiza situatia mai bine.
The real purpose of life is to enjoy your limited time.
Tavi
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 358 ori
I s-a multumit: 296 ori

Publicitate

Mesajde liviuc10 » 03 Feb 2017, 13:05

capsunar scrie:
canin scrie:.si tot vreau sa plec din aceasta tara, iar din acest punct de vedere ...cel financiar....pot spune ca sunt fericit ca imi permit sa "experimentez" acest proces de emigrare mult mai degajat in comparatie cu altii/de aceea poate ca par sarit de pe ax si poate prea optimist :)

Cu cat esti mai sus in clasa sociala din Ro cu atat mai greu o sa fie sa egalezi situatia. Poti sa ai si noroc sa fie in cateva luni da poate fi si in 7 ani sau niciodata. Depinde de meserie, de situatia economica, legislatie etc. Am cunoscut de toate dea lungul timpului, ex fost director la firma telco ajuns aici gradinar sau economisti ajunsi administrator de bloc. La partea buna e sa ajungi sa faci RnD pt firmele de top chestie care nu prea aveai sansa sa se intample in Ro, stiu si din astia din pacate nu asa multi. In final depinde numai de tine sa fii capabil sa te lupti cu piedicile sistemului si handicapul de limba.

La capitolul copil trebuie sa te gandesti ca vesel nu o sa-i fie, o sa-l rupi de prieteni si bullies exista peste tot. Cu cat mai mic cu atat mai bine.
Trebuie sa-ti fie clar ca un copil e un show stoper cand e vora sa te gandesti la intorsul in Ro pt ca aici nu se invata nimic, deseneaza si fac adunari pana prin clasa 8-a. Daca te intorci dupa 2 ani nu mai face fata la cerintele din Ro si ii e imposibil sa se readapteze. Pe la scolile private se mai invata cate ceva da tot putin.
De asemeni incidenta drogurilor e muult mult mai mare ca in Ro iar cei care fac droguri sant vazuti ca `cool people`. Din pct asta de vedere cel mai rau sta BC-ul dar nici celalte nu sant departe. Fetele iau mai multe droguri ca beietii dar in general au o viata privilegiata daca sant peste medie la capitolul aspect, aici sant mult mai multi pretendenti ca in Ro, la baieti e cam pe dos exceptie provincile maj albe gen Alberta si Saskabush.

Capsunarule in general gasesc ca ai dat raspuns de bun simtz (mai ales ca nu ai invocat statisticile).
Singurul bemol e cind zici ca aici nu se invata nimic, aici copilul in primul rind invata ca e o persona care trebuie sa fie respectata si sa respecte, ca traieste pe o planeta in care nu e singur. Matematica si fizica vin si ele dupa aia. Cunosc chiar un baiat roman care a iesit primul pe Quebec la fizica intr-un concurs gen olimpiada. Nu cred ca riscul ca un copil sa se rateze e mai mare in Ca decit in Ro.
In rest emigrarea e un proiect pe termen lung si trebuie planificat ca atare. Si la minevcind eram in tara intrau doua salarii de inginer in metalurgie, nu eram muritori de foame dar situatia era volatila si am avut dilema sobolanului de pe barca: stau si mor pe catarg sau sar pe scindura si dau din labe?
Cred ca trebuie tinut cont si de punctul de vedere al lui DonTavo: nu sariti pe-o scindurica asa la plezneala ca e posibil ca apa sa vi se para uda dupa trei luni(si nici macar nu ai ajuns in zona cu rechini)
Deci sfatul meu Canin, e sa planifici bine viitorul pe urmatorii trei ani.
liviuc10
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 7 ori

Re: Imi doresc sa emigraz in Canada

Mesajde Gator » 03 Feb 2017, 14:00

canin scrie:... ...intre UK si Canada am optat pentru multiculturalismul din Montreal ...

Ooops, incep sa fiu ingrijorat...
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 333 ori

Mesajde utilizatorgmx » 03 Feb 2017, 16:43

Gator scrie:
canin scrie:... ...intre UK si Canada am optat pentru multiculturalismul din Montreal ...

Ooops, incep sa fiu ingrijorat...

Te-ai ingrijora mai mult daca te-ai duce in UK si ai spune ca esti roman.
utilizatorgmx
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 37 ori
I s-a multumit: 21 ori

Mesajde capsunar » 03 Feb 2017, 18:24

liviuc10 scrie:Singurul bemol e cind zici ca aici nu se invata nimic, aici copilul in primul rind invata ca e o persona care trebuie sa fie respectata si sa respecte, ca traieste pe o planeta in care nu e singur.

Intradevar trebuie sa-i invete cineva ca nu sant singuri. Asta le zice in prima zi.. pe urma deseneaza.
liviuc10 scrie: Matematica si fizica vin si ele dupa aia.
Astea vin mai pe la liceu o varianta simplista.
Nu cred ca riscul ca un copil sa se rateze e mai mare in Ca decit in Ro.

Astia zic ca cu cat e mai expus cu cat riscul ca un copuil sa incerce creste. Aici sant mai expusi la droguri, la arme si alte idei. De ex pot decide mai usor sa devina LBGT sau sa take a break de vreo 3 ani sa colinde lumea cu backpackul. Dar sa join LGBT e ratare pt unii si realizare pt altii.. :lol:
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 51 ori
I s-a multumit: 409 ori

Mesajde Sly » 03 Feb 2017, 20:26

utilizatorgmx scrie:Te-ai ingrijora mai mult daca te-ai duce in UK si ai spune ca esti roman.

In UK sunt de cateva ori mai multi romani decat sunt in Canada si sunt foarte bine,doctori,profesori,zidari,soferi...personal am multi prieteni care locuiesc in Anglia si nu se plange nici unul.
Tu ai trait acolo?
Ce ti-au facut/spus englezii de esti asa de speriat?
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 157 ori
I s-a multumit: 446 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni