• Publicitate

Bilet one-way Canada via SUA?

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Bilet one-way Canada via SUA?

Mesajde Yankee » 15 Mai 2017, 07:28

Salut!

Sunt de curand "landed" in Canada, moment in care am primit Confirmation of Permanent Residence. Eu sunt acum in Romania impreuna cu sotia (cetatean canadian) pentru a ne finaliza obligatiile aici inainte de mutare.
Bineinteles ca in momentul in care am primit CoPR nu am asteptat dupa cardul de rezidenta permanenta (aprox. 2 luni), pentru ca eram in vacanta limitata (inca am job in Romania).

Formalitatea in momentul in care primesti CoPR este ca ti se anuleaza viza de turist (fara prejudicii), iar pe CoPR e specificat "not valid for travel".

Practic ce se intampla este ca la imbarcarea in avion catre Canada ti se cere - normal - viza. A mea este anulata, si deci as vrea sa luam biletele (one way) prin NY, apoi sa inchiriem masina si sa mergem spre Canada.

Credeti ca am putea avea probleme la vama in NY daca explicam toata situatia asta... si anume ca doar ne folosim de port of entry american pentru a merge in Canada?
"Bate la ochi" ca este one-way?

Este oricum mult mai convenabil si pentru ca pretul catre Toronto e aproape de 2 ori mai scump decat cel pentru NY, deci oricum am fi preferat varianta asta.

Mersi!
Yankee

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Bilet one-way Canada via SUA?

Mesajde sorro » 15 Mai 2017, 07:42

Yankee scrie:Salut!

Sunt de curand "landed" in Canada, moment in care am primit Confirmation of Permanent Residence. Eu sunt acum in Romania impreuna cu sotia (cetatean canadian) pentru a ne finaliza obligatiile aici inainte de mutare.
Bineinteles ca in momentul in care am primit CoPR nu am asteptat dupa cardul de rezidenta permanenta (aprox. 2 luni), pentru ca eram in vacanta limitata (inca am job in Romania).

Formalitatea in momentul in care primesti CoPR este ca ti se anuleaza viza de turist (fara prejudicii), iar pe CoPR e specificat "not valid for travel".

Practic ce se intampla este ca la imbarcarea in avion catre Canada ti se cere - normal - viza. A mea este anulata, si deci as vrea sa luam biletele (one way) prin NY, apoi sa inchiriem masina si sa mergem spre Canada.

Credeti ca am putea avea probleme la vama in NY daca explicam toata situatia asta... si anume ca doar ne folosim de port of entry american pentru a merge in Canada?
"Bate la ochi" ca este one-way?

Este oricum mult mai convenabil si pentru ca pretul catre Toronto e aproape de 2 ori mai scump decat cel pentru NY, deci oricum am fi preferat varianta asta.

Mersi!

Înțeleg că ai făcut deja landing-ul și ai COPR, dar nu card RP. În situația dată, ai practic 2 opțiuni:

1. Mergi la Ambasada Canadei cu documentele și soliciți PRTD (Permanent Resident Travel Document) -- http://www.cic.gc.ca/english/informatio ... travel.asp

2. Vii din SUA cu mașina (proprie sau închiriată) și la granița cu Canada prezinți pașaportul cu viza de emigrare (deja folosită) + COPR în original -- http://www.cic.gc.ca/english/helpcentre ... 064&top=10 . Repet însă: nu poți face chestia asta dacă vii cu avionul, autobuzul, trenul sau orice alt commercial carrier.

Mult succes!

p.s. Legat de ”bătutul la ochi” pe partea americană, asta e discutabil. De multe ori, o explicație + documente în sprijinul acesteia ajută. Dar uneori, desigur, pot apărea și probleme... Nu cred că la partea asta vei putea obține un răspuns 100% sigur, poți însă desigur încerca (dar costă). Cea mai simplă variantă însă (cred eu) este cu PRTD.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde sorro » 15 Mai 2017, 07:53

Apropo, am avut în urmă cu câteva săptămâni o prietenă din România în vizită în Montreal. A venit inițial în SUA, a zburat de la NY la Montreal cu bilet one-way, apoi de la Montreal la Vancouver și apoi a revenit în SUA cu trenul către Seattle. Când a aterizat în Canada, au trimis-o la secondary inspection pe aeroport, să explice de ce are bilet one-way spre Canada. A explicat exact traseul, au ținut-o vreo 30 de minute, i-au verificat probabil povestea (avea invitație de la noi, dar nu ne-au sunat să confirme) și apoi au procesat-o cu intrare în Canada pe max. 6 luni (ca orice turist).
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 696 ori
I s-a multumit: 463 ori

Mesajde Yankee » 15 Mai 2017, 07:56

Da, nu as vrea sa pierd aiurea viza de State si banii... desi noua ne cam convine pt ca e mai ieftin. Plus ca o zi de NY nu strica niciodata (nu plecam direct de la aterizare 8-9 ore cu masina, ca nu rezistam dupa 14 ore de avioane).
De PRTD stiu, dar am zis sa imi fac o parere si de la voi inainte sa ma apuc iar de completat formulare / facut poze / scanat documente :)
Yankee

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni