• Publicitate

Emigrare din U.K

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Re: Emigrare din U.K

Mesajde DonTavo » 13 Aug 2017, 02:10

Daca ai nivelul intelectual al uni copil mic, esti perfecta pentru Canada. Te iei de mana cu indienii, arabetii si chinezii care nu au avut acces la civilzatie pana acum, faci copii, stai pe social si o sa iti placa... Mai vezi o veverita, o cladire cu geamuri multe si o sa zici ca Canada e " the best place to live" :).
CSQ aprilie 2014
VIZA : noiembrie 2015
Montreal : Mai 2016
Bucuresti : Octombrie 2016 8)
DonTavo
Imi place aici si raman...

A multumit: 63 ori
I s-a multumit: 30 ori

Publicitate

Mesajde iulllian » 13 Aug 2017, 09:06

DonTavo scrie:Daca ai nivelul intelectual al uni copil mic, esti perfecta pentru Canada. Te iei de mana cu indienii, arabetii si chinezii care nu au avut acces la civilzatie pana acum, faci copii, stai pe social si o sa iti placa... Mai vezi o veverita, o cladire cu geamuri multe si o sa zici ca Canada e " the best place to live" :).

:D , mi-am zis ca nu sunt rasist, dar cateodata ma incearca cate un sentiment cand vad exemplarele enumerate de tine mai sus.
Imagine
iulllian

A multumit: 20 ori
I s-a multumit: 39 ori

Mesajde geomaticianu » 13 Aug 2017, 18:45

Eu nu am aceste probleme la Quebec,unde doar 3% sunt imigranti.
Trebuie tinut cont mereu de context cand vorbim de diverse populatii .Ca proaspat venit in Canada nu ai acces la cartierele bune ci alegi ce e mai ieftin.Acolo se strang in general imigrantii de clasa inferioara sau bastinasii eterni sociali.Dar asta nu e Canada,e doar ce Iti poti tu permite pentru inceput.De exemplu orasul Quebec are 6 sectoare din care unul sarac,cu eterni sociali,unul intermediar cu populatie colorata si 4 sectoare frumoase si civilizate.
Depinde in ce clasa esti dar daca esti de la clasa medie in dus,Canada arata mult mai bine.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 98 ori
I s-a multumit: 107 ori

Mesajde capsunar » 14 Aug 2017, 09:28

geomaticianu scrie:Eu nu am aceste probleme la Quebec,unde doar 3% sunt imigranti.

Artmetica nu e punctul tau forte. In 2011 la cca 7 milioane popor aveam cca 1 milion immigranti. De atunic a mai crescut.

Se vorbea insa de visible minorities care nu e acelas lucru.
In 2011, the racial composition of Quebec was: 87.2% white, 11% visible minority groups and 1.4% Aboriginal (1.1% First Nations, 0.5% Metis, 0.2% Inuit).
Si aici discutam de provincie, cu cat est mai la tara cu atat mai putine visible minorities.

In Montreal, locul ales de maj ca destinatie sta mult mai bine cu 30% minorities.
About 31% of the Montreal population belong to a visible minority, up dramatically from just 5% in 1981. The most common visible minorities are black (9.1%), Arab (6.4%), Latin Americans (4.2%), South Asians (3.3%) and Chinese (2.9%).

Am spus mai bine fata de Vancouver cu sub 50% albi.

De asemeni eu ma gandesc ca cineva din UK ar prefera zona engleza.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 397 ori

Mesajde Gator » 14 Aug 2017, 10:29

DonTavo scrie:Daca ai nivelul intelectual al uni copil mic, esti perfecta pentru Canada. Te iei de mana cu indienii, arabetii si chinezii care nu au avut acces la civilzatie pana acum, faci copii, stai pe social si o sa iti placa... Mai vezi o veverita, o cladire cu geamuri multe si o sa zici ca Canada e " the best place to live" :).

Daca ai nivelul intelectual al unui copil mic, ia-te dupa sfaturile de mai sus.
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 48 ori
I s-a multumit: 306 ori

Mesajde astalavistababy » 14 Aug 2017, 11:01

geomaticianu scrie:Eu nu am aceste probleme la Quebec,unde doar 3% sunt imigranti.

Am fost de curind la Quebec City. La un moment dat am ajuns la molul ala nou ultra modern in Ste Foy (cred ca se cheama tot Ste Foy). Am stat la o cafenea acolo si dupa vreo juma de ora nu-mi dadeam seama ce ma deranjeaza. Ceva nu era in regula. In tot timpul cit m-am perindat in acel loc, in total vreo 1.5h nu am vazut o singura persoana altfel decit caucaziana. Nu am vazut nici picior de asiatic, indian, negru, sau combinatii, numai si numai albi. O senzatie interesanta, noua, oarecum troublanta, cam cum arata Europa in anii 90. In restul orasului cam tot asa, nu stiu daca am vazut 0-1% de alta culoare, inclusiv cartiere, nu numai in centrul turistic.
Orasul ce sa mai zic, o frumusete….
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 12 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni