• Publicitate

Emigrare din U.K

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Re: Emigrare din U.K

Mesajde geomaticianu » 15 Aug 2017, 09:18

Sly scrie:Nu stiu pe unde ai fost in NY,precis nu la Saks Fifth Ave sau Bloomingdale's daca tie Path ti s-a parut mall "subteran",acum inteleg totusi de ce esti asa de mesmerizat de Canada

Am fost de 5 x la NYK,cu masina,suficient cat sa il cunosc destul de bine tovarase,nu zic ca stiu tot dar sigur il stiu mai bine ca tine.Am stat si la 2 blocuri de Epire State.

Gator scrie:Da aveti frantuji gramada ... e suficient...

Prefer mereu frantujii in fata negrilor,arabilor,chinezilor sau indienilor.Ma simt confortabil printre ei,ma simt chiar onorat ca am aceasta sansa.
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 105 ori
I s-a multumit: 119 ori

Publicitate

Mesajde capsunar » 15 Aug 2017, 09:29

geomaticianu scrie:Capsunaru cred ca confunda Montréalul cu orasul Québec.

ia citeste ce ai scris,
geomaticianu scrie:Eu nu am aceste probleme la Quebec,unde doar 3% sunt imigranti.

Nee, ai facut afirmatia intentionat fara sa specifici, tipic canadian care care se da mare si ii lasa intentionat pe altii sa confunde.. ( e.g mananca la restaurant - adica MC Donald, sant manageri de building aka femeie de servici si traiesc in cartiere rezidentiale adica in orice cartier normal de locuinte, ni :lol: )

geomaticianu scrie:Apropos,la Québec nu prea avem negri,nici arabi,nici chinezi,nici indieni...vi-i lasam voua pe toti en tabarnac
J'adore Québec
[/quote]
Problema e ca nu aveti multe altele cand e vorba de chesti avansate si aici ma refer la joburi bine platite in industrie, software, banking etc. Maj emigrantilor in Ca selectati in baza diplomelor universitae nu si-ar gasi job la tine in urbe. Nici aeroportu nu e prea stralucit, da poti sa zbori direct in Cuba si cateava alte locuri.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 399 ori

Mesajde Sly » 15 Aug 2017, 22:23

geomaticianu scrie:
Sly scrie:Nu stiu pe unde ai fost in NY,precis nu la Saks Fifth Ave sau Bloomingdale's daca tie Path ti s-a parut mall "subteran",acum inteleg totusi de ce esti asa de mesmerizat de Canada

Am fost de 5 x la NYK,cu masina,suficient cat sa il cunosc destul de bine tovarase,nu zic ca stiu tot dar sigur il stiu mai bine ca tine.Am stat si la 2 blocuri de Epire State.

L-oi cunoaste nu zic nu insa tot nu ai spus cu ce compari mall-ul quebecos.Ma bucur ca stii NY-ul mai bine decat il stiu eu dar nu despre asta era vorba. :lol:
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 145 ori
I s-a multumit: 423 ori

Mesajde togo » 16 Aug 2017, 17:17

Alinalalu scrie:Multumesc, dar e mai complicat sa vin ca turist întâi din motive financiare. Dacă vin, vin sa rămân. Știu sigur ca mi-ar plăcea :)

Deci pana la urma vii sau nu sau nu stii sau poate...
Important este ca stii dinainte ca o sa-ti placa si asta este hotarator in alegerea facuta
Oricum ai citit ce sa scris si clar ca trebuie sa mergi in Quebec City ca acolo este un mall ce nu a vazut Parisul ,nici Los Angeles sau Los Cabos plus ca acolo traiesc cei mai decolorati oameni de pe planeta si cei mai blajini ei se numesc quebeci iubitorii de emigranti in special romani.
Asa am auzit si eu de la un topograf
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 74 ori
I s-a multumit: 28 ori

Mesajde Isostar » 17 Aug 2017, 15:17

geomaticianu scrie:
Prefer mereu frantujii in fata negrilor,arabilor,chinezilor sau indienilor.Ma simt confortabil printre ei,ma simt chiar onorat ca am aceasta sansa.

Da ai dreptate. Uite o poza cu echipa de fotbal a Frantei...

france2016_8fi8nrh-lr_erjlkc1.jpg
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 223 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde Alinalalu » 19 Aug 2017, 00:01

Stimate domn cu nume de cap al mafiei italiene, cu poza steagului României la profil și cu reședința in Canada, eu doar am cerut un ajutor, nicidecum nu am jignit pe nimeni. Nu ma cunoasteti, nu știți ce pregătire am, habar nu aveți! Ca am folosit sintagma explicați-mi "ca unui copil mic" iar dumneavoastră ați luat-o ad literam, ar trebui sa va ridice un semn de întrebare. Dar se pare ca așa suntem noi romanii, le știm pe toate, ne putem da cu părerea despre orice și oricine, uneori ne autointitulam chiar și "formatori de opinii" :)))
Ce trist ca plec din Anglia sa scap de rasiști și naționaliști și voi da de mama lor!
Alinalalu

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni