• Publicitate

Diferenta intre suma minima (proof of funds) - federal vs qc

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Diferenta intre suma minima (proof of funds) - federal vs qc

Mesajde laurentiup » 25 Sep 2017, 04:35

Salut,

Am observat ca este o diferenta mare intre suma minima cu care trebuie sa o ai in Canada.

Luand cazul unei singure persoana, fara familie, pentru partea federala suma este $12,300 iar in Quebec este $3,085.

De ce este diferenta aceasta atat de mare?

Multumesc,
Laurentiu
laurentiup
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Re: Diferenta intre suma minima (proof of funds) - federal v

Mesajde astalavistababy » 25 Sep 2017, 13:17

Probabil ca reflecta costul vietii care este diferit intre cele doua provincii.
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 19 ori

Mesajde suceava » 25 Sep 2017, 15:17

laurentiup scrie:Salut,

Am observat ca este o diferenta mare intre suma minima cu care trebuie sa o ai in Canada.

Luand cazul unei singure persoana, fara familie, pentru partea federala suma este $12,300 iar in Quebec este $3,085.

De ce este diferenta aceasta atat de mare?

Multumesc,
Laurentiu

Québecul este foarte generos in ceea ce priveste programele de asistenta sociala, Canada este ca un joc de poker in care contribuie la pot 10 provincii dar castigatorii pot fi doar din 6 provincii celelalte 4 vor pierde mereu pentru ca au de unde. QC este intre cele 6, din pacate banii primiti fara a munci se cheltuie usor si nu te fac mai bogat.
DCS 12.12
Montréal 01.16
suceava
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 14 ori
I s-a multumit: 46 ori

Mesajde laurentiup » 26 Sep 2017, 03:13

Salut,

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Am inteles ca provincia Quebec este mai generoasa, dar mi se pare o diferenta foarte mare.

Ideea este ca nivelul de trai din Toronto nu este extraordinar de mare fata de Montreal, ca sa se ajunga la o diferenta de aproximativ $9000. Eu am luat Toronto ca exemplu, dar comparatia este valabila si pentru Vancouver, Calgary, etc. vs Montreal, Quebec City, etc.

Exista un program de selectie al imigrantilor asemanator cu cel din Quebec, pentru Ontario?

Multumesc,
Laurentiu
laurentiup
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde astalavistababy » 27 Sep 2017, 11:44

laurentiup scrie:Salut,

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Am inteles ca provincia Quebec este mai generoasa, dar mi se pare o diferenta foarte mare.

Ideea este ca nivelul de trai din Toronto nu este extraordinar de mare fata de Montreal, ca sa se ajunga la o diferenta de aproximativ $9000. Eu am luat Toronto ca exemplu, dar comparatia este valabila si pentru Vancouver, Calgary, etc. vs Montreal, Quebec City, etc.

Exista un program de selectie al imigrantilor asemanator cu cel din Quebec, pentru Ontario?

Multumesc,
Laurentiu

Atentie, eu am spus "costul vietii" nu "nivelul de trai", chestii diferite. Deci costul vietii este mai mic (cu salarii mai mici) in Quebec, fata de Ontario unde costul este mai mare (salarii mai mari), dar nivelul de trai este acelasi. Provincia Quebec nu este neaparat generoasa, toate astea au un cost care se plateste prin impozitele si taxele mai mari din Quebec.
astalavistababy
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 6 ori
I s-a multumit: 19 ori

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni