• Publicitate

Mutare In Canada

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Re: Mutare In Canada

Mesajde Isostar » 09 Dec 2017, 13:10

Sly scrie:Acum ideea e,Iso....astea sunt povestile preponderente sau exceptiile?
Nu de alta dar te stiu mare amator de statistici.
Asa cam cum ne spune gator ca odata la un training inUS a baut o bere fara alcool la lunch cu colegii si deci...se poate. :lol: :lol: :lol:

Sly, ca sa-ti dau un exemplu, statistica spune ca 50% reusesc si 50% nu reusesc. Daca cele 6 exemple ale tale sunt 6 care au reusit, inseamna ca undeva acolo sunt 6 care nu au reusit.
Pana la urma, toate exemplele de aici sunt personale. Daca tu te invarti intr-un cerc de "invingatori", o sa vezi viata in roz si cam asa o sa apara in comentariile tale. Daca este cineva care se invarte intr-o comunitate defavorizata, asta o sa se reflecte in comentarii lor.
In aceasta situatie nu exista doar alb si negru, sunt o multitudine de nuante gri...
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 248 ori
I s-a multumit: 432 ori

Publicitate

Mesajde Sly » 09 Dec 2017, 13:36

Isostar scrie:Sly, ca sa-ti dau un exemplu, statistica spune ca 50% reusesc si 50% nu reusesc. Daca cele 6 exemple ale tale sunt 6 care au reusit, inseamna ca undeva acolo sunt 6 care nu au reusit.
Pana la urma, toate exemplele de aici sunt personale. Daca tu te invarti intr-un cerc de "invingatori", o sa vezi viata in roz si cam asa o sa apara in comentariile tale. Daca este cineva care se invarte intr-o comunitate defavorizata, asta o sa se reflecte in comentarii lor.
In aceasta situatie nu exista doar alb si negru, sunt o multitudine de nuante gri...

Nu stiu ce statistici citesti tu insa cam 0.1% reusesc...dar e bine sa speri.
Cat despre chestia asta cu cercurile in care te invarti e cam bs,degeaba vrei tu sa te invarti prin cercuri cu Trump sau Tiriac daca tie nu-ti da mana sa te sustii in cercurile respective,chiar daca respectivii te-ar accepta in cercul lor,mijloacele tale financiare nu ti-ar permite sa participi la vreo chermeza de-a lor de exemplu.
La fel cum spunea si capsu,daca nu-ti da mana sa cumperi o sticla de vin si un buchet de flori...mergi mai rarutz in vizite.
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 158 ori
I s-a multumit: 461 ori

Mesajde cpitis » 15 Dec 2017, 09:13

jean scrie:. ...Daca nu primesti raspunsuri la CV-urile trimise inseamna ca e ceva in neregula cu ele si trebuie sa le modifici, sa le imbunatatesti, acum gasesti modele peste tot. Ia in considerare si alte locatii mai departe de Montreal, chiar si alte provincii.
Multa bafta!

Clar nu e in regula CV-ul, si am acum cateva zile libere la dispozitie ca sa rezolv problema. Eu mi-am facut cateva versiuni care arata foarte bine dpdv grafic, experienta garla, studii la fel chiar daca doar in RO, dar suspectez ca problema tine de keywords pe care nu le-am pus pt ca n-am avut niciodata timp sa le caut, si de asta nu trec de filtrari.
Acel soft face filtrarile in functie si de informatiile cuprinse in profil sau doar strict dupa CV ?
Toate site-urile astea (Monster, Indeed, etc) cer sa-ti completezi si un profil si sa atasezi si un CV (~.dox, ~.pdf, etc) Se uita in ambele parti My Profile/My CV ? Asta ma intreb....
D1 : 03 Mart 2013
IV : 24 Aug 2016
VIZA : 21 Sept 2016
Montreal : 27 Oct 2016
cpitis
Imi place aici si raman...

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 11 ori

Mesajde capsunar » 15 Dec 2017, 10:52

cpitis scrie:Clar nu e in regula CV-ul, si am acum cateva zile libere la dispozitie ca sa rezolv problema. Eu mi-am facut cateva versiuni care arata foarte bine dpdv grafic, experienta garla, studii la fel chiar daca doar in RO, dar suspectez ca problema tine de keywords pe care nu le-am pus pt ca n-am avut niciodata timp sa le caut, si de asta nu trec de filtrari.

Viteza de raspuns depinde de cat de des exista oportunitati pe ce aplici. Daca e ceva cautat poti sa primesti 2-3 telefoane pe zi, daca nu e cautat poate fi odata la cateva luni sau chiar mai rar.
Daca meseria e cautata, merge un resume general dar daca nu trebuie sa de devii activ si mai ales creativ, trebuie sa cauti joburile care te intereseaza si sa faci pt fiecare cate un resume cat mai potrivit. Resumeurile le pui intr-un folder si faci si un excel cu data compania, pozitia, cerinte sau link la cerinte la care ai aplicat si resumeul folosit.
Daca esti mai lenes poti sa pui numele file-ului .. ex:resume_comania_xxx .
Daca resumeurile sant diferite, cand te suna fie nu raspunzi, fie spui ca esti in the middle of something si stabilesti o ora si o zi pt un interviu ca sa te pregatesti pe resumeul respectiv.

cpitis scrie:
Acel soft face filtrarile in functie si de informatiile cuprinse in profil sau doar strict dupa CV ?
Toate site-urile astea (Monster, Indeed, etc) cer sa-ti completezi si un profil si sa atasezi si un CV (~.dox, ~.pdf, etc) Se uita in ambele parti My Profile/My CV ? Asta ma intreb....

Se uita in amandoua. Asta are ca dezavantaj ca daca profilul e mult diferit fata de ce ai aplicat tu ai o problema. Ca sa ocolesti problema asta e recomandabil ca profilul public sa fie mai general.
In zilele noastre e foarte comun sa te caute pe linkedin si facebook.
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 54 ori
I s-a multumit: 411 ori

Mesajde jean » 15 Dec 2017, 12:29

cpitis scrie:
jean scrie:. ...Daca nu primesti raspunsuri la CV-urile trimise inseamna ca e ceva in neregula cu ele si trebuie sa le modifici, sa le imbunatatesti, acum gasesti modele peste tot. Ia in considerare si alte locatii mai departe de Montreal, chiar si alte provincii.
Multa bafta!

Clar nu e in regula CV-ul, si am acum cateva zile libere la dispozitie ca sa rezolv problema. Eu mi-am facut cateva versiuni care arata foarte bine dpdv grafic, experienta garla, studii la fel chiar daca doar in RO, dar suspectez ca problema tine de keywords pe care nu le-am pus pt ca n-am avut niciodata timp sa le caut, si de asta nu trec de filtrari.

1. Foloseste un font larg folosit si aceeasi dimensiune. Nu folosi 'Underline' sau "Italic'.
2. Evita bullet-urile; in Resume-ul meu folosesc paragrafe (cate 2 la fiecare pozitie) dar poti folosi si lista, parerile sunt foarte impartite.
3. Daca esti tanar, pana in 35 de ani, pune studiile si certificarile la inceput sa scoti asta in evidenta; daca esti mai in varsta pune-le la sfarsit.
4. Poti "imprumuta" cuvintele cheie din descrierea pozitiei dar asta nu garanteaza vor cauta dupa acele cuvinte. Cuvintele cheie depind de la o profesie la alta dar poti fi si generale.
5. Cuvintele cheie pot fi skills, certificari, software, atributii. Foloseste-le asa cum sunt folosite in mod curent: de exemplu daca zici 'Professoinal Engineers of Ontario' sau P.E.O. nu vei fi gasit. Forma usuala este PEO.
6. In profilul de pe Linked-In nu copia ce ai in Resume la fiecare pozitie. Descrie pozitia mai sumar si mai general dar nu uita de cuvintele cheie. Detaliile in Resume (unul sau mai multe) care poti fi atasate sau trimise la cerere. Acelasi lucru, dupa parerea mea, si pe site-urile de joburi (eu n-am facut niciodata asa, doar pe LinkedIn).
7. Un singur Resume poate fi facut vizibil pe site-urile astea.
8. Tine evidenta stricta a ceea ce ai trimis: Denumirea pozitiei, locatia, denumirea companiei/agentiei, contact, versiunea de Resume, data. Salveaza intr-un fisier descrierea pozitiei pentru ca este posibil sa nu o mai gasesti pe site cand te cauta.
9. Daca ai trimis mai multe versiuni de Resume nu raspunde direct la telefon ca risti sa dai raspunsul incorect. Asteapta sa-ti lase mesaj, sa vezi cine te-a sunat, despre ce e vorba si ce-l doare. De aia trebuie sa tii evidenta stricta.
10. Trimite cat mai multe Resumee, nu conteaza ca este un job de doi lei sau unul care stii ca nu ai sanse. In felul asta iti ajustezi Resumeul finctie de feed-back.
11. Bafta!
"Ce este este, ce nu este nu este."
jean

A multumit: 119 ori
I s-a multumit: 189 ori

Mesajde cpitis » 15 Dec 2017, 14:34

O ultima intrebare mai am....unde imi fac profil in Eng si unde in Fr ? Pe Linkedin am si si, pe Workopolis am facut in Eng ca si pe Indeed si Monster.
E ok asa ? Sau dat fiind faptul ca "On vit au Quebec, ici on parle le francais, on aime ca" BS sa fac in FR peste tot ?
Merci guys ! Sau mecs, cum va place :D
D1 : 03 Mart 2013
IV : 24 Aug 2016
VIZA : 21 Sept 2016
Montreal : 27 Oct 2016
cpitis

A multumit: 5 ori
I s-a multumit: 11 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni