• Publicitate

O zi la Consulatul Romaniei la Montreal

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Re: O zi la Consulatul Romaniei la Montreal

Mesajde crsv » 08 Noi 2017, 21:36

eu cred ca cei de la consulat sunt pe forum si l-au recunoscut ,deci au facut asta cu intentie sa vada ce posteaza aici :D
crsv
Imi place aici si raman...

A multumit: 8 ori
I s-a multumit: 44 ori

Publicitate

Mesajde togo » 08 Noi 2017, 22:41

crsv scrie:eu cred ca cei de la consulat sunt pe forum si l-au recunoscut ,deci au facut asta cu intentie sa vada ce posteaza aici :D

Tot ce se poate sa ai dreptate,poate Topo a avut un aer de superioritate cu cei de la consulat si efectul a fost ca cei de acolo nu s-au lasat mai prejos.Eu am fost anul trecut dar chiar nu am avut nici o problema ,nimeni nu a facut mutre ,chiar am fost mirat,dar nu am afisat nici un aer de superioritate sau aroganta.Cu mine au fost foarte amabili si ce am avut de rezolvat sa rezolvat in timp util
togo
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 76 ori
I s-a multumit: 29 ori

Mesajde MMIERDNA » 09 Noi 2017, 00:58

Astfel de povestiri sunt la ordinea zilei, aici, in Romania. In acelasi timp poti avea parte si de un tratament corect si o atitudinea profesionista. Cred ca, pana la urma, depinde de noroc :)).
MMIERDNA

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde thief » 09 Noi 2017, 01:19

Gator scrie:Dupa unii rezulta ca lu Geo i s-a parut ...

Posibil ca i s-a parut. 90% din poveste e subiectiv - "o fata obosita si plictisita,ce iti crea din start o stare de inconfort,tipul arogant al functionarului roman.In fata era o tipa ce astepta dupa niste acte,si al doilea lucru anormal ce il remarc sunt intrebarle acre ale functionarei,in ce am inteles,viceconsul.
Cum lucrurile pareau sa treneze ma apropii mai mult de ghiseu si observ cu stupefactie dificultatea persoanei in cauza de a gasi tastele claviaturii.Am inteles clar,nu era vorba de o persoana ajunsa pe competente,ci cu un spate solid,promovata rapid in armata nationala a capetelor seci,vorba baietilor de la Sarmale Reci.
O iau ca pe o chestie comica,gandind,asta e,nu ma afecteaza pe mine.In fine,tipa din fata pleaca mai mult grabita de functionara,desi se pare ca nu era complet lamurita sau rezolvata "
- samd, tot asa o tine pina la sfirsit. Nimic tangibil doar impresie personala.

Singura chestie tangibila pare ca aia voiau sa-nchida pravalia la 11.40, cind de fapt "programul cu publicul afisat e pana la 14:30", zice Geo. Daca te uiti pe siteul consulatului o sa vezi ca programul e pina la 13.30, nu 14.30 cum zice el ca era afisat. Ma rog, nu c-ar schimba situatia fundamental, dar idea e ca daca el zice ca era pina la 1430 cind de fapt era pina la 1330, asta pune sub semnul intrebarii cit de obiectiv e Geo de fapt.

Alta chestie ca "a asteptat 2 ore" pina sa-i dea niste acte. Din nou, daca te uit la orarul de pe site e clar ca release of documents e incepind de la 1430.

In rest, numai pareri, ca ala era acru, ca altu-i incompetent, ca a venit alt romanash de zicea ca vine a treia oara, toate chestii relative. La fel spune ca pe adeverinta erau mai multe erori, dar nu spune ce erori, si spune ca dna. consul a venit de abia pe 5, dar nu-i clar de ce a asteptat pt dna consul, si ce a facut aia in final.

in konkluszie: se poate sa i se fi parut.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 4 ori
I s-a multumit: 78 ori

Mesajde thief » 09 Noi 2017, 01:49

Eu am avut din cite imi aduc aminte de-a face de 2 ori oficial, si o data personal cu consulatele / ambasadele romaniei. Prima cu consulatul din Toronto, pe la inceputul anilor '00, cind eram in Canada da nu ne luasem cetatenia, deci nevasta-mea avea nevoie de viza sa calatoreasca in Ro. Am fost la consulat la Toronto ca voiam sa mergem in Ro de sarbatori de iarna, nu mai stiu detalii dar impresia generala despre consulat mi-a ramas f. buna, oamenii amabili, expeditivi i-au dat viza ne-au urat sarbatori fericite, totul a fost perfect.

A doua oara la consulatul de la Berlin, cind ni s-a nascut copilul in germania si am fost sa-i scot un certificat de nastere romanesc (nu ca l-a folosit vreodata, dar am zis sa fie ...). Acolo a fost o poveste lunga ca mama copilului nu-i romanca, si eu n-aveam tot ce-mi trebuia la dosar, greseala era la mine. Cu toate astea au fost baetzi de baetzi, au sunat pt mine la bucuresti sa verifice aia nu stiu ce in bazele de date cu strainii - faptul ca nevasta-mea-i araboaica si mai ales ca-i nascuta in Arabia Saudita a complicat lucrurile dar au fost cum nu se poate mai helpful, chiar le ziceau la aia de la Bucale ca bah hai faceti nu stiu ce ca a venit omu de la Hanovra sa nu-l mai punem pe drum inc-o data, ... si alte din astea. S-a rezolvat in aceasi zi am plecat acasa cu certificatul de nastere.

Finally cind eram in Kuwait l-am cunoscut pe ambasador si pe familia lui pe latura personala, am devenit prieteni de familie in final, mai ales cu fiul lui care era consul, si care el cu sotia si fata au devenit toti pina la urma pacientii lu nevasta-mea. Niste oameni extraordinari. Intr-un an au organizat revelionul la ambasada Ro din Kuwait pt comunitatea de romani de acolo, foarte frumos, numai amintiri bune.
thief
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 78 ori

Mesajde EdwardS » 09 Noi 2017, 02:02

Mi-am reinnoit anul trecut pasaportul la Consulatul Romaniei de la Vancouver si am fost tratat foarte bine, nu am ce sa reprosez. M-am prezentat la ora la care eram programat cu toate documentele, n-au fost nici un fel de probleme.
EdwardS

I s-a multumit: 14 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni