• Publicitate

O zi la Consulatul Romaniei la Montreal

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

O zi la Consulatul Romaniei la Montreal

Mesajde geomaticianu » 08 Noi 2017, 13:39

Nu te plictisesti niciodata sa traiesti in Romania

Am retrait din plin senzatia ieri,cand am fost la Consulatul Romaniei la Montréal.Cred ca nicaieri discrepanta dintre Romania si Canada nu poate avea un impact mai mare.
Aici nu mai este un ocean ce te desparte,e doar o usa ce face diferenta dintre cele doua lumi,ceva ce te duce cu gandul la zona (de)militarizata dintre Corea de Nord si de Sud.

Mai concret,pentru ce am fost.Aveam nevoie de un cazier judiciar din Romania,actul fiindu-mi necesar pentru un proiect de adoptie internationala.
Trebuie specificat ca am sunat cu 2-3 saptamani inainte la consulat sa ma interesez,de unde cu o voce plictisita si grabita,inainte de a termina intrebarea,mi s-a zis sa nu mai pun intrebari,ca gasesc raspunsuri direct pe site-ul consulatului.Zis si facut,intru pe site,si gasesc acolo ca poti face cerere de cazier judiciar la consulat.Completez direct pe site formularul cu datele si toate informatiile necesare si primesc peste cateva zile,confirmarea si o data cu ora la care sa ma prezint la consulatul din Montreal cu documentele necesare.
Nu puteam face nimic de la Québec,ca deh nu e asa simplu,trebuie sa faci si tu ceva,o vizita la Montreal.Imi zic,pana la urma nu e chiar asa rau,cel putin nu trebuie sa merg in Romania pentru asta.Chiar daca nu puteam sa fac totul de la Québec,macar la Montréal aveam o programare,aveam o solutie.I-am zis sotiei,o luam ca pe o zi de vacanta,mai vizitam Montrealul.Si a fost intradevar o zi de vacanta,o zi de neuitat.

Ajungem la Montréal pe la 10:30 dimineata,las masina intr-o parcare subterana,la 3 min de mers pe jos de consulat.Sotia optimista zice "sper sa ne intoarcem intr-o ora".Nu am contrazis-o,nu aveam de ce,doar mergem la consulat,vom fi tratati repede si profesional,avem si o programare.
Ne oprim la un Subway pe drum,sa mancam ceva,ca ajunsesem mai devreme si in mesajul de confirmare al programarii ne-au avertizat sa nu venim decat la ora programata.
Ca idee,Cosulatul Romaniei la Montréal,e intr-o cladire inalta,din centrul Montrealului,pe rue Sherbrooke,un mediu de afaceri unde vezi multi oameni in tinuta business,engleza e la ea acasa.
Consulatul e undeva la etajul 6.Intram in consulat,in fapt un apartament,o camera,transformata in sala de asteptare,si cateva ghisee improvizate ce dau intr-o alta camera.Cum nu era inca 11:40,ma asez pe un scaun la o masa,ce reprezenta singurul mobilier din incapere.
Pe pereti erau cateva imagini cu Romania,sa nu uitam de unde am plecat.

La ghiseu,te intampina o fata obosita si plictisita,ce iti crea din start o stare de inconfort,tipul arogant al functionarului roman.In fata era o tipa ce astepta dupa niste acte,si al doilea lucru anormal ce il remarc sunt intrebarle acre ale functionarei,in ce am inteles,viceconsul.
Cum lucrurile pareau sa treneze ma apropii mai mult de ghiseu si observ cu stupefactie dificultatea persoanei in cauza de a gasi tastele claviaturii.Am inteles clar,nu era vorba de o persoana ajunsa pe competente,ci cu un spate solid,promovata rapid in armata nationala a capetelor seci,vorba baietilor de la Sarmale Reci.
O iau ca pe o chestie comica,gandind,asta e,nu ma afecteaza pe mine.In fine,tipa din fata pleaca mai mult grabita de functionara,desi se pare ca nu era complet lamurita sau rezolvata.

Aici incepe intradevar distractia.Dau sa merg spre ghiseu,cand defapt se inchidea ghiseul,se trageau jaluzelele.Sunt avizat,pe un ton acru si plictisit ca s-a incheiat programul cu publicul,ca sa vin a doua zi.Cum adica s-a incheiat,eram blocat,poate ca nu am inteles bine,poate progamarea mea era la alta data.
Ma uit pe programare,vad ca e corecta,si programul cu publicul afisat e pana la 14:30.Dupa mine mai era un tip care spune ca vine a 3-a oara,si la fel,aceeasi persoana de la ghiseu avea aceeasi atitudine,l-a grabit,i-a dat documente care nu erau in ordine.
Explic ca vin de la Québec,ca lipsesc de la job o zi pentru asta.Mi se spune pe un ton precipitat "hai spuneti repede pentru ce ati venit",ii explic pentru ce,ca am facut cerere.Imi da grabit doua foi,o adeverinta,sa semnez copia sa pastrez originalul.
vreau sa citesc,ma grabeste:

"Hai dom'le nu stam aici sa..." OK semnez,fara sa mai am timp sa verific ceva,imi lasa originalul,si imediat da sa traga jaluzelele.
"Ho ho ho,stati putin,mai e si sotia,avem amandoi programare unul dupa altul"
"Nu,nu se mai poate,trebuie sa inchid,e 11:40" A coborat deja jaluzelele,vorbind de dupa ele.
"Doamna,venim de la Québec,avem programare"
"Hai dati-mi repede,ziceti pentru ce ati venit" zise functionara pe un ton urgent,cu superioritate ca si cand ti-ar fi facut un extra-serviciu,din imensa ei gratitudine
"Este acelasi lucru,un cazier judiciar necesar pentru adoptie internationala,si mai am o itrebare..." zice sotia
"Nu avem timp de intrebari,trebuie sa inchid,luati formularele,semnati aici"
"Sotia da sa semneze,dar remarca pe adeverinta lipsea stampila" si a ramas asteptand la ghiseu.

Intre timp intra in consulat un alt domn,cu doua fete,zicand ca doamna viceconsul tocmai cobora la lift cand ei au intrat.Practic plecase,si ne lasase balta.Nu era ceva nou,barbatul ce venise,fusese cu o zi inainte la fel cu programare,dar fara succes.Am descoperit ca noi eram un caz "fericit" majoritatea celor de acolo aveau povesti mai interesante.Am constatat apoi ca pe adeverinta erau mai multe erori.Oricum fara stampila era un act nul.Ce puteam face?Un functionar de la consulat ne-a zis sa asteptam dupa ora 14 cand trebuie sa vina consulul.Ce sa facem,daca tot am pierdut o zi,sa asteptam.Se face ora 16 si nimic,nicio miscare.Nu doar asteptarea te enerveaza ci incertitudinea si lipsa de perspective.Dar nu eram singurii.La fel si barbatul cu cele 2 fete,astepta,pentru o semnatura.Intrand in vorba cu el imi spune ca e de 14 ani in Canada,si a venit cu fetele,care au in jur de 16 ani,sa vada si ele cum e defapt in Romania.Comic a fost una din intrebarile unei fete:"de ce trebuie sa mai venim si maine?",raspunsl tatalui:"pentru ca suntem in Romania" :)

Dupa ore de asteptare,unui functionar cu o fatza mai umana imi zice sa vin la ghiseu cu actele,sa vada ce poate face.Se uita el atent,si zice ca oricum adeverinta necesara pentru cazier,e valabila in Canada,dar nu si in Romania,desi datele veneau din Romania.Trebuie sa fac cazierul in Romania,pentru a fi valabil in Romania sau sa imi faca o procura de imputernicire,singura solutie.Dar si pentru aceasta procura trebuie sa semneze consulul,care nu era acolo.Abia pe la 17:30 a sosit si consulul,o doamna pe la 50 de ani,care se vedea de la o posta ca e o incompetenta.Venise in fapt sa isi ia fata acasa,care trecuse pe acolo,altfel noi,eram mai putin importanti.Celalalt angajat ii arata si ii explica de ce si unde trebuie sa semneze.Si uite asa a decurs "O zi in Romania",care cu siguranta e plina de "realizari marete".

Daca e sa vorbim in aceeasi ordine de idei,despre Romania si dosarul de adoptie,trebuie specificat ca un cazier romanesc expira la fiecare 6 luni.Deci pentru a fi la zi,la fiecare 5 luni trebuie sa il reinnoiesti,pentru ca o luna dureaza numai bucla.Ce implica asta:vizita la Montreal pentru procura,trimiterea in Romania,ai mei sa ia cazierul,sa il trimita la Québec,eu sa il trimit la Montreal,la SAI(Secretariat Adoption Internationale),pentru ca asa cere partea romana,si de acolo sa fie retrimis in Romania.
In conditiile date nu ai de ce sa te miri de ce sunt orfelinatele pline de copii in Romania,si parca o lume intreaga nu ii vrea.Aceasta e doar o picatura intr-un pahar,eu acum fiind doar la reinnoirea cazierului la dosar,nu are rost sa va spun ca sa fac dosarul a durat un an.Si sunt o gramada de lucruri ce trebuiesc updatate,si cazierul canadian care desi expira la 1 an,trebuie refacut la 6 luni,tradus si legalizat,ca deh,trebuie sa respecte legile din Romania.Si evaluarea psihosociala trebuie sa o refaci la 2 ani,ca deh,ei stiu,e greu sa ramai normal la cap dupa cat te freaca la melodie.

De aceea cine imi spune mie ca e bine in Romania,sigur nu a facut evaluarea psihosociala... :bom:
Fac curse ilegale de melci :!:
geomaticianu
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 107 ori
I s-a multumit: 127 ori

Publicitate

Re: O zi la Consulatul Romaniei la Montreal

Mesajde Sly » 08 Noi 2017, 14:29

geomaticianu scrie:
Daca e sa vorbim in aceeasi ordine de idei,despre Romania si dosarul de adoptie,trebuie specificat ca un cazier romanesc expira la fiecare 6 luni.

Cat ai vrea tu sa fie valabil?In 6 luni poti sa fii deja la parnaie si afara.Cazierul canadez e valabil doar o zi,ziua in care a fost emis.Police records checks are only valid on the day they are issued
Quand la dictature est un fait,la revolution est un devoir.
Sly
Veteran pe forum
Veteran pe forum

A multumit: 148 ori
I s-a multumit: 429 ori

Mesajde capsunar » 08 Noi 2017, 15:57

Topografe, tu cate cuvinte pe sec ai la keyboard ?
As pune pariu ca tipa aia are facultatea de drept, mie mi-au raspuns la tot felul de intrebari cretine pe care le-am pus si asta pe gratis fara sa ma trimita la vreun avocat. Cel putin cei din Vanc, eu prefer sa fie mai inceata la tastatura da sa stie cum e cu legile din Ro.

Parca erai happy sa nu platesti creioane din taxele tale pt votat, si eu sant happy sa nu platesc un fotoliu pe care sa-ti pui tu burdihanu cand te duci la consulat.
Spui ca femeia avea fata obosita.. poti sa spui acelas lucru si despre o chinezoaica? Pun pariu ca nici varsta nu o visezi.
Ma indoiesc ca intelegi nuanta de oboaseala in dialectul local.
Cu programu ai dreptate, da problema e in ambele locuri, vine Georgel de la FortMcMurry fara programare si tanti de la ghiseu e nice, in loc sa il trimita inapoi la FortMcMurry il primeste in dauna unora cu programare localnici. Pick your poison...

Ar fi bine sa stii ca orice chestie care nu e standard, se rezolva nasol si greu oriunde in lumea asta. Sa vezi ce fun o sa ai atat la partea romaneasca dar mai ales la cea canadeza cu supralegalizarea pt ca un act canadez nu e valabil in Ro si unul din Ro nu e valabil in Ca iar pt asta trebuie surpalegalizate.

BTW, bafta cu adoptia, aici cred ca faci o chestie f buna!
capsunar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 43 ori
I s-a multumit: 402 ori

Mesajde Isostar » 08 Noi 2017, 16:05

Cazierul poate fi valabil si 30 ani... Ceea ce zice in cazier este ca pana la data de 1 Ianuarie 1900, nu ai avut nici o problama cu justitia. Daca vrei sa vezi ce s-a intamplat dupa 1 Ianuarie 1900, ai nevoie de alt cazier. Dar daca nu, poti sa folosesti un cazier vechi de 10 ani....
Inghetand pe taramuri canadiene
Isostar
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 232 ori
I s-a multumit: 418 ori

Mesajde Gator » 08 Noi 2017, 17:35

Dupa unii rezulta ca lu Geo i s-a parut ...
Gator
Mereu prezent...
Mereu prezent...

A multumit: 50 ori
I s-a multumit: 322 ori

Mesajde Thrac92 » 08 Noi 2017, 20:54

Sorry for you buddy but for me was exactly to opposite in Toronto.

Eu am fost anul acesta la Consulatul din Toronto.
Mi-am facut planificare dinainte pe internet si stiam ce acte am nevoie.
Am fost servit atat de rapid ca nu mi-a venit sa cred, plus mi s-au dat si sfaturi extra.

Nu am stat la nici o coada si tot serviciul a durat 20 de minute in loc de o ora.
Deci se poate si altfel.
Thrac92
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 2 ori
I s-a multumit: 14 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni