• Publicitate

Index subiecte utile pentru toti!!

Locul de intalnire al viitorilor canadieni: discutii diverse, informatii, socializare, organizare intalniri. Pentru detalii legate de dosare de emigrare pe rol, va rugam sa folositi sectiunea repectiva (Quebec respectiv federala)
Răspunde

Mesajde dede97 » 26 Ian 2012, 13:57

Multumim monik_g.Sunt de mare folos.
dede97
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde MirelaMelanie » 27 Aug 2012, 15:49

Buna! Sunt destul de noua pe aici :) si am nevoie de un mic ajutor. Am inteles ca au fost facute niste schimbari in ceea ce priveste dosarul. Se pleaca mai repede daca imi depun dosarul pe partea franceza sau la fel de repede pot pleca si daca mi l depun pe partea engleza?
MirelaMelanie
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde mony 2010 » 28 Aug 2012, 04:49

MirelaMelanie scrie:Buna! Sunt destul de noua pe aici :) si am nevoie de un mic ajutor. Am inteles ca au fost facute niste schimbari in ceea ce priveste dosarul. Se pleaca mai repede daca imi depun dosarul pe partea franceza sau la fel de repede pot pleca si daca mi l depun pe partea engleza?

Pa partea engleza nu se poate aplica in acest moment pana in ianuarie 2013, cand ar trebui sa apara noile reguli de emigrare. Citeste aici:

http://www.realizat.com/viewtopic.php?t=267189

Pe partea franceza se poate pune dosarul doar daca te incadrezi la domeniul de formare si faci punctajul. Citeste aici: gasesti si site-ul oficial

http://www.realizat.com/viewtopic.php?t=261260
DCS: long time ago
mony 2010
Moderator 'Romani in Germania'
Moderator 'Romani in Germania'

A multumit: 13 ori
I s-a multumit: 6 ori

Mesajde roxana.enache » 04 Sep 2012, 15:05

Salutare!

Este cineva aici care a platit taxa pentru primul dosar luna aceasta sau luna trecuta (august 2012) ?

Eu am incercat sa platesc la BCR, insa mi-au zis ca de mai bine de o luna nu mai au voie sa elibereze CEC-urile pentru aceasta taxa. Am incercat si la Banca Transilvania, insa cei de acolo stiau de a doua taxa, ce se plateste in euro, la Ambasada Canadei in Romania, dar despre prima taxa, cea de 750 $ CAD nu stie nimeni.

Stiti ultimele variante de plata? Unde? Cum? Ce sa intreb la banci? Poate nu m-am facut eu inteleasa.. si de asta nici nu au stiut sa imi raspunda.

Mersi frumos!

Roxana
roxana.enache
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Reintoarcere in Canada

Mesajde alina bt » 27 Noi 2012, 14:33

As avea si eu nevoie de AJUOR!

Am emigrat in Canada in iunie 2012 dar dupa 2 luni a trebuit sa ne intoarcem in Romania pentru o problema medicala la unul dintre parintii din Ro. Intre timp am primit RC si in scrisoarea care a venit cu RC scrie ca trebuie sa fim in Canada 750 de zile in primi 5 ani pentru a nu pierde drepturile. De la un avocat pr probleme de emigrare din Canada am aflat ca nu pot sa stau mai mult de 6 luni in afara Canadei. AM luat legatura cu cei de la YMCA din Canada si mi-au spus ca aceasta regula sa scos... .
Stie cineva ceva concret.... sau a trecut cineva prin aceasta situatie;
Va sut tare recunoscator si v amultumesc!
DCS: 27.07.2010
INTERVIU 28.04.2011 ora 14:30 ** + CSQ
D2: 20.05.2011
CB: 06.06.2011
alina bt
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde nutumarian » 04 Dec 2012, 15:41

Buna ziua ! Astazi am avut refuz la interviu.Problema nu cred ca este chiar asa de grava cum a zis d_na Bernard.Urmeaza sa ne fie trimisa o scrisoare detaliata.Avem 55 de puncte pentru ca sotiei nu i sa luat in calcul decat diploma de studii secundare avand un magazin de 5 ani in care vindem carne .din traduceri si din toate actele rezulta Bucherie an detail. A zis ca daca nu are diploma nu ia in calcul .Nimic din tot dosarul nu sa analizat, adeverinte de la fisc, chitante atestare fiscala nu am prezentat ultimele 3 bilanturi solicitate, nimic din dosarul doamnei.La INSISTENTELE noastre a facut si schimb de aplicant principal la care am acumulat 63 de puncte dar tot daca aveam diploma respectiva. Ma intereseaza o noua aplicatie pe Nouveau Brunswick. Nu stiu cum se aplica nu am luat in calcu acest fapt , poate spune cineva in linii mari in ce consta?
nutumarian
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Cafeneaua viitorilor canadieni