• Publicitate

Express Entry 2017 - and way forward

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Express Entry 2017 - and way forward

Mesajde MMIERDNA » 01 Aug 2017, 13:34

Salutare oameni buni,

Am citit destul de mult acest forum. De curand am inceput sa ma interesez de cele necesare emigrarii in Canada. Eu si prietena mea ne gandim sa plecam in Calgary (desigur, si alte orase sunt optiuni valabile. Decamdata facem research).

Am cateva intrebari despre anumite aspecte pe care nu le-am inteles pe deplin. Sper sa ma puteti ajuta.

1. Echivalarea diplomelor de studii se face inainte de ITA sau dupa ce primesti invitia? (in cazul in care primim, desigur)
Eu am diploma de licenta in Jurnalism (3 ani de studii), iar prietena mea diploma de licenta in Farmacie (5 ani de studii) ( a facut Carol Davila).
Din ce am citit pe aici, am ajuns la concluzia ca eu as putea sa imi echivalez diploma prin WES sau CES, insa prietena mea trebuie sa trimita documentele la Colegiul Farmacistilor din Canada si e posibill sa mai fie nevoie sa faca cursuri acolo.(am citit si despre tot procesul pe care trebuie sa-l faci odata ce ai ajuns acolo). Stiti vreun caz concret despre cum e cu echivalarea in cazul farmacistilor? Mentionez faptul ca ea in prezent face si rezidentiatul si in momentul in care o sa demaram procesul va avea si diploma de rezident(inca 3 ani de studii).

2. O alta intrebare este despre NOC-uri. Dupa cum am spus, eu sunt licentiat in Jurnalism( am facut si master in Management, dar nu am dat dizertatia. Insa o voi da anul acesta pentru a avea diploma de Master, deci mai multe puncte pt emigrare). Am lucrat 7 ani in presa(full time 40ore/saptamana), insa recent mi-am schimbat cariera si lucrez in IT (software tester). M-am apucat sa invat si programare si urmeaza sa ma ocup de niste proiecte, iar in momentul in care vom demara procesul voi avea deja peste un an experienta in IT(testare-full time 40ore/saptamana+ programare - project-based). Am vazut pe site-ul guvernului din CA ca toate cele trei ocupatii sunt pe lista de NOC-uri(Jurnalist, Software Tester si Programator)

Intrebarea este. Daca eu sunt aplicantul principal, ce NOC aleg? Cel in care am studiile sau celelalte in care lucrez acum si voi lucra in viitor? Nu am gasit dupa ce criterii ar trebui sa alegi NOC sub care aplici.

Prietena mea va avea 2+ ani de experienta full-time in domeniul farmaceutic in momemntul in care vom aplica.

3. Ultima intrebare. Nu am inteles pe deplin cum e cu diplomele la ei. La mine banuiesc ca e simplu: daca imi iau si diploma de master inseamna ca, am Master Degree. Insa la ea nu imi dau seama cum va fi: 5 ani de studii pentru diploma de licenta si inca 3 ani pentru cea de rezidentiat.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri. Si bine v-am gasit! :)
MMIERDNA

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Anterior

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza