• Publicitate

Express Entry 2017 - and way forward

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: Express Entry 2017 - and way forward

Mesajde Ssorina » 28 Noi 2017, 11:34

aggarth scrie:
Ssorina scrie:Am si eu o intrebare, aparuta mai mult din ingrijorare decat din curiozitate....la cat timp dupa medicale ati primit viza? A mea cred ca s-a ratacit..... :(

Daca nu ma insel, medical check a fost in iunie si invitatia sa depundem pasapoartele, undeva in septembrie - deci max 4 luni (in cazul nostru)... La voi cat timp a trecut?

La final de martie am trimis analizele, intre timp, prin august mi-au mai cerut niste documente si in septembrie, de atunci tot proceseaza dosarul... ce mai vor sa analizeze, nu stiu, dar mi se pare ca e prea mult. In plus de asta, vin sarbatorile si e evident ca toti vor fi inconcediu.
Ssorina
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 3 ori
I s-a multumit: 12 ori

Publicitate

Mesajde aggarth » 28 Noi 2017, 11:46

Ssorina scrie:
aggarth scrie:
Ssorina scrie:Am si eu o intrebare, aparuta mai mult din ingrijorare decat din curiozitate....la cat timp dupa medicale ati primit viza? A mea cred ca s-a ratacit..... :(

Daca nu ma insel, medical check a fost in iunie si invitatia sa depundem pasapoartele, undeva in septembrie - deci max 4 luni (in cazul nostru)... La voi cat timp a trecut?

La final de martie am trimis analizele, intre timp, prin august mi-au mai cerut niste documente si in septembrie, de atunci tot proceseaza dosarul... ce mai vor sa analizeze, nu stiu, dar mi se pare ca e prea mult. In plus de asta, vin sarbatorile si e evident ca toti vor fi inconcediu.

Buna,

Intr-adevar, cam multicel. Dar dat fiind faptul ca dupa medical v-au mai cerut documente (asta dupa ~5 luni) inseamna ca procesul se prelungeste - din acest motiv. Acum depinde si ce documente in plus v-au cerut caci asta poate insemna ca cele initiale (ori ca vorbim despre documente ori despre informatii pe care le-ati inserat in aplicatie) nu i-au satisfacut/convins. Eu sper ca totul va decurge bine in final si veti obtine viza cat mai repede.

Multa bafta si seara faina!
I was born in the U.S. of R.
aggarth
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 18 ori
I s-a multumit: 14 ori

Mesajde saneaous » 04 Dec 2017, 14:04

Salutare tuturor.
Sunt in plin proces de emigrare (Calgary as vrea) acum prin procesul express entry si am o mica nedumerire. aggarth spunea intr-un post anterion:

"You must provide proof of work experience for your current job and for each past position you listed. Proof must include a reference letter from your employer and pay stubs, if you have them. The reference letter must:
be an official document printed on company letterhead
include your name, the company's contact information (address, telephone number and e-mail address), the signature of your immediate
show all positions held while employed at the company
include these details: job title, duties/responsibilities, job status (if current job), the dates you worked for the company, the number of work hours per week and your annual salary plus benefits.
You must scan all documents for this period of employment and save them as one file. (You must create a separate file for each period of employment."

Cum ati prcedat voi?
Eu am avut in 3 ani 8 joburi, dintre care jumatate in strainatate si este destul de dificil sa adun de la toti angajatorii "reference letter" (care banuiesc e un fel de recomandare). Am de la toti adeverinta de salariat, e de ajuns?
Voi ati tradus actele respective? La un traducator autorizat?
Va multumesc anticipat tuturor.
saneaous

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde aggarth » 04 Dec 2017, 14:17

saneaous scrie:Salutare tuturor.
Sunt in plin proces de emigrare (Calgary as vrea) acum prin procesul express entry si am o mica nedumerire. aggarth spunea intr-un post anterion:

"You must provide proof of work experience for your current job and for each past position you listed. Proof must include a reference letter from your employer and pay stubs, if you have them. The reference letter must:
be an official document printed on company letterhead
include your name, the company's contact information (address, telephone number and e-mail address), the signature of your immediate
show all positions held while employed at the company
include these details: job title, duties/responsibilities, job status (if current job), the dates you worked for the company, the number of work hours per week and your annual salary plus benefits.
You must scan all documents for this period of employment and save them as one file. (You must create a separate file for each period of employment."

Cum ati prcedat voi?
Eu am avut in 3 ani 8 joburi, dintre care jumatate in strainatate si este destul de dificil sa adun de la toti angajatorii "reference letter" (care banuiesc e un fel de recomandare). Am de la toti adeverinta de salariat, e de ajuns?
Voi ati tradus actele respective? La un traducator autorizat?
Va multumesc anticipat tuturor.

Salut,

Adeverință de salariat este suficient atâta timp cât specifică poziția, datele între care ai lucrat, câte ore sau cumva specificat dacă full sau part-time etc.
Da, noi am tradus și legalizat documentele (atâta timp cât nu au fost deja în engleză, semnate și stampilate).

Spor și seară faină!

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
I was born in the U.S. of R.
aggarth
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 18 ori
I s-a multumit: 14 ori

Anterior

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza