• Publicitate

WES - Echivalare studii superioare

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

WES - Echivalare studii superioare

Mesajde icatalin » 02 Noi 2017, 09:45

Salut,

Ma ocup in prezent de echivalarea studiilor superioare pentru express entry 2017.
Am ales sa le echivalez la WES, deoarece ma cam grabesc.
WES are nevoie de documentele(diploma + supliment traduse sau in format bilingv) vizate de CNRED.
Traducerea o poate face Universitatea (la Al. I. Cuza, acest serviciu costa 50lei/document).
Vizarea actelor traduse se face la CNRED. In baza documentelor originale + Adeverinta de autenticitate a diplomei (licenta/master) eliberata de institutia emitenta a actelor (Aceasta adeverinta ramane la CNRED)
Conform informatiilor pe care le am, WES nu cere legalizare(de catre notari) si nici supralegalizare ( de catre MAE sau Camera Notarilor Publici). Nu scrie nicaieri pe site-ul lor despre acest lucru. Unii colegi de pe forum au trecut prin aceste proceduri bolovanoase, dar vad ca in prezent nu este nevoie. Ce parere aveti?
icatalin
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 1 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Re: WES - Echivalare studii superioare

Mesajde andreeam00 » 16 Noi 2017, 06:17

icatalin, ai gasit informatia pe care o cautai? Suntem si noi (eu si sotul) la pasul asta si nu am gasit raspunsuri. Legalizate ori ba?
andreeam00

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 1 data

Mesajde icatalin » 17 Noi 2017, 07:40

Salut,

Am sunat la WES si au confirmat ca trebuie trimise diplomele si suplimentele originale vizate de CNRED.
Traducerea, daca e facuta de universitate, trebuie doar o copie simpla.
Am trimis saptamana asta, au ajuns, conform estimarilor lor dureaza 20 de zile procesul de echivalare.
icatalin
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde icatalin » 09 Ian 2018, 00:54

Astazi am primit evaluarea de la WES. Totul a mers dupa instructiunile de la wes. Nu a fost nevoie de supralegare la MAI sau de copii supralegalizate. Eu am urmarit exact instructiunile de la WES si totul a fost ok.
icatalin
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza