• Publicitate

IELTS : totul despre examen, subiecte, materiale de studiu

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Mesajde minodoral74 » 19 Feb 2010, 10:29

Catalin, la reading s-au impartit booklet-uri, e adevarat ca nu e f comod sa tot intorci paginile revenind la text dar asta e situatia. Cum spuneam si cum zicea si Gilbert, nimic complicat la reading, doar ca e o lupta contracronometru cu tine, cu rabdarea ta si cu timpul ramas. Atata tot :) Dar o sa fie ok daca vezi lucrurile cu calm. A, si nu te crampona in ce nu ti se pare f sigur, treci mai departe si revii la ce a ramas neterminat. Nu pierde timpul pt vreun punct la care te poti intoarce ulterior sau sa-l rezolvi chiar si prin eliminare.
The key for success: faith, patience and ambition.
minodoral74
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde gilbert » 19 Feb 2010, 10:42

Aşa cum spune şi whitewings, nu te speria de reading. Nu e complicat. Însă cel mai bine este să ai antrenament/exerciţiu. Mă refer să poţi înţelege subiectul unei propoziţii/fraze/pasaj de text fără citirea în întregime a textului. Citirea "în diagonală" şi "scanarea" vizuală după cuvintele cheie ale textului. Asta însă o obţii doar după puţină practică.
gilbert
Mereu prezent...
Mereu prezent...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde aissela » 22 Feb 2010, 01:45

material didactic pentru ielts gasiti si la aceasta adresa
http://romania-inedit.3xforum.ro/post/1 ... ictionare/

este ultimul post de pe pagina

tot acolo gasiti zeci de cursuri de engleza... pentru orice nivel...
D - 05.04.2012 Sydney
OK - 13.04.2012
IV - 30.08.2012/V - 26.09.2012
Canada - 05.10.2012
aissela
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

Mesajde catalin_b » 02 Mar 2010, 09:09

Mulţumesc aissela, foarte utilă adresa.
Legat de writing, am gasit pe site-ul www.ielts-blog.com urmatoarea nota:
In Writing 1 you receive a “scenario” and you have to write a letter. Not many people know that there are 4 types of letters in IELTS:

•Complaint / Request (of information) letter
•Formal business letter
•Job application letter
•Personal letter

1. Poate confirma cineva clasificarea aceasta? O să caut în seara asta şi pe site-ul oficial IELTS dacă există ceva...
2. Cum v-aţi pregătit la writing? :) Caut subiecte, scriu răspunsul, apoi verific cu spelling-ul din Word ce greşeli am?
catalin_b
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde minodoral74 » 03 Mar 2010, 11:35

catalin_b, cu alte cuvinte ce ziceam eu la writing;
sa tineti cont ca sunt 2 teme de abordat la writing si una e pe stil formal - una din primele 3 enumerate de tine - si una in stil informal: o scrisoare personala.
La prima categorie - fie aplicatie pt un job, fie plangere fie formal business letter(vezi ca-i zice si denumirea ca e formala) si limbajul e formal, folosind expresii de genul "it was noticed...", "one can say" etc, la modul formal, general, in passive voice majoritatea. Important la acest gen de eseuri/scrisori e ca nu se admit prescurtari" de genul "that's why", ït's""don't'...ci 'that is why", "it is' "do not"etc. Si introducerea si incheierea sunt formale, de genul : "sincerely yours", "best regards" etc.

La scrisorile personale stilul e informal - deci nu ne formalizam cum zicem si noi in limbaj uzual - ci putem folosi un stil apropiat, familiar, prescurtarile sunt admise.
Cam asta e ce trebuie retinut, sa fii in stare sa sesizezi ce tip de scrisoare sau eseu e, oficial/formal sau informal/familiar/personal si mai ales care sunt punctele cheie pt astea 2 categorii. A, si neaparat exemplu daca e vb de a argumenta raspunsul tau pe "da"sau "nu" despre un enunt oarecare.

Bafta! ;)
The key for success: faith, patience and ambition.
minodoral74
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde catalin_b » 05 Mar 2010, 09:23

Multumesc Minodora pentru precizari.
Fiindcă acum "studiez" writing-ul, aş vrea să ştiu dacă în afară de foile pe care trebuie să scriu răspunsul, primesc şi vreo foaie gen ciornă, pe care eventual să-mi fac o schiţă cum trebuie organizat răspunsul.

Foarte utile mi se pare informaţiile de aici. Din informaţii reise că la writing 1:
- trebuie să-ţi dai seama dacă abordarea e formală sau informală şi în funcţie de asta să utilizezi formule de început şi încheiere corespunzătoare;
- trebuie să vezi exact ce se solicită şi să acoperi în text toate punctele solicitate;
- trecerea de la o cerinţă la alta şi tot textul în principiu, trebuie "formatat" corespunzător (văd că se recomandă paragrafe şi spaţiere) şi de asemenea "legate" prin expresii...

Legat de numărul de cuvinte nu ştiu cum aţi făcut, dar sunt convins că nu ai timp să stai să numeri. Mă gandesc că exersând pe o foaie A4, să pot estima un număr de rânduri care să acopere cele 150 cuvinte solicitate.
catalin_b
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza