• Publicitate

IELTS : totul despre examen, subiecte, materiale de studiu

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Mesajde minodoral74 » 05 Mar 2010, 10:40

Catalin o sa primesti si ciorna la writing.
Despre ce trebuie sa acoperi si in ce maniera la writing tocmai ti-am zis.
Da, nu te apuci sa numeri cuvinte dar 150 inseamna aproximativ jumatate - trei sfert de pagina - depinde si cum ti-e scrisul - iar la 250 cam o pagina. Ar fi ok daca ai numara cate cuvite iti intra pe un rand cu scrisul tau si sa inmultesti cu nr de randuri. Va fi aproximativ dar tot asa calculeaza si ei.
The key for success: faith, patience and ambition.
minodoral74
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 2 ori

Publicitate

Mesajde DoeDany » 06 Mar 2010, 02:25

Catalin, la writing primesti 2 "carticele", una in care sunt scrise subiectele, si una libera, unde scrie pe prima sus "Task 1" si pe a doua "task 2". Iti va spune sa scrii cu creionul sau pixul. Eu am scris cu creionul pentru a putea sterge in caz de nevoie. In cele 60 minute, ai timp 2-3 minute sa-ti formulezi in cap o schita, ai timp sa scrii si subiectele in timpul cerut de ei, iti ramane la urma si 5 minute sa te verifici si sa numeri efectiv cele 150, respectiv 250 cuvinte. Si eu eram tare speriata inainte, ca nu voi putea acoperi cele 400 cuvinte in timpul dat, dar de fapt am terminat cu 10 min mai devreme, am avut timp sa-mi numar si cuvintele si sa verific gramatical compunerile. Nu-ti face griji.
DoeDany
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 0 data

Mesajde kyofighter » 12 Mar 2010, 05:55

Mie m-i s-a parut destul de complicat testul, mai ales la listening si reading. Timpul de o ora nu mi-a ajuns la reading iar la listening m-a deranjat accentul australian de pa CD plus gramada de termeni tehnici din subiecte. La speaking am luat 8 si la writing 7 deci nu se justifica faptul ca am luat note mici la reading si listening. Cred ca problema mea a fost ca vorbesc engleza-americana dupa ce am trait 7 ani in state si ca am invatat limba din mers si nu scoala ( pe vremea mea am facut rusa si franceza la scoala ). Oricum am luat numai 6,5 dar nu-mi fac griji, stiu ca pot vorbi , citi si scrie cursiv in engleza.
kyofighter
Imi place aici si raman...

Mesajde catalin_b » 12 Mar 2010, 12:28

Cred ca la Reading rezultatul 6,5 îţi asigură calificativ HIGH, deci 4 puncte. Important e daca ai facut per total numarul de puncte necesar pentru cele 67.
Failure is not an option!
D1: 06.04
D2: 14.07
FM/AM: 14.08 / 08.09
Viza: 01.11
Canada: 18.03.11
catalin_b
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde catalin_b » 09 Apr 2010, 14:28

Deşi a trecut ceva timp de când am dat IELTS-ul, revin cu impresiile mele.
Testul l-am dat pe 20 martie la hotel Caro (Bucureşti) pentru probele L-R-W şi duminică 21 martie la British Council pentru Speaking. Ca mod de desfăşurare a testului, colegii au descris foarte bine procedura, în paginile precedente, ceea ce m-a ajutat destul de mult pentru a înţelege modul de derulare. Punctez doar câteva lucruri.
- luni pe 15 martie am primit detaliile pe email, cu locaţia şi restul detaliilor;
- ora la care trebuia să fii prezent: 8:30, practic testul cred că a început efectiv pe la 9:40
- toată comunicarea a fost în engleză, au fost 3 supraveghetoare; dacă ai totuşi o nelămurire şi vorbeşti în română nu este nici o problemă;
- probele L-R-W s-au desfăşurat cursiv, doar cu pauză pentru distribuirea materialelor; nu ai voie de ex. la Reading să întorci foaia cu răspunsurile şi să te uiţi la răspunsurile de la Listening;
- audiţia a fost CD, s-a auzit foarte bine; organizarea mi s-a părut foarte bună

Referitor la probele în sine:
- cele mai multe exerciţii le-am făcut pentru listening si reading. Cu toate acestea, la Listening am ratat un răspuns. Conversaţiile au crescut progresiv în dificultate, fără a fi extraordinare. Un singur spelling parcă
- Reading mi s-a părut cel mai uşor; au fost mai multe subiecte, dacă îmi amintesc bine unul legat de motociclete, unul de căile ferate, subiectul cel mai mare legat de guma de guar :shock: Au fost cam toate tipurile posibile de răspunsuri, inclusiv cele care nu îmi plac, tip match headings. Am avut timp suficient la Reading, cred că am terminat cu vreo 15 min înainte.
- la Writing, proba de care mă temeam cel mai mult, am avut timp chiar să număr cuvintele la final :) Sincer m-am chinuit să-mi amintesc subiectele, dar le-am uitat. Cert este că trebuie să înveţi cum trebuie să structurezi conţinutul atât la letter cât şi la essay, să îţi aloci 1-2 min şi să faci un plan, să ştii, aşa cum a spus Minodora, cam câte rânduri trebuie să scrii pentru cele 150 respectiv 250 cuvinte. Dacă îţi rămâne timp la final să numeri cuvintele este ok.
- la Speaking doamna a fost foarte amabilă, nu a încercat să mă încurce sau altceva. În prima parte a fost o discuţie generală (cu ce mă ocup, chestii de genul...), apoi subiectul 2 a fost să discut despre o poveste cunoscută în istoria poporului. Pe cartonaşul respectiv sunt şi câteva puncte "ajutătoare" şi din câte am citit trebuie să dezvolţi subiectul astfel încât să le punctezi. Am vorbit vreo 2 min, şi apoi au mai fost nişte întrebări suplimentare despre subiectul respectiv.

Cam atât...
Ţin să precizez că există materiale suficiente pe net pentru IELTS. Eu am cumpărat de la British Council şi cartea Official Practice Materials (cea de 80 lei), dar n-am mai apucat să o studiez :D
Dacă cineva are nevoie de materiale IELTS şi nu găseşte pe net, daţi-mi un semn şi vă trimit prin messenger.

Baftă multă celor care care vor da IELTS-ul !
Failure is not an option!
D1: 06.04
D2: 14.07
FM/AM: 14.08 / 08.09
Viza: 01.11
Canada: 18.03.11
catalin_b
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde korinna » 19 Apr 2010, 00:45

Eu deja iti multumesc pentru ca m-ai ajutat.Acum asteptam sa vedem noile reglementari.
DCS 26.05.2011
ACCOUV: 17.IAN.2012 -perm 104
Inv Interviu 25.09.2013 ora 14,30
korinna

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza