• Publicitate

IELTS : totul despre examen, subiecte, materiale de studiu

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Mesajde domidomokos » 09 Feb 2010, 11:31

Eu de exemplu l-am dat la Budapesta in 12.Dec.2009unde a costat 44000 HUF + taxele pentru plata externa si aplicatia am trimis-o scanata pe mail, nu prin posta. Alt avantaj e ca se dau examene din 2 in 2 saptamani. Examenul a decurs super Ok fara probleme si rezultatul l-am primit spre surprinderea mea in doar 6 zile.(adica un link unde deja imi puteam verifica rezultatele). Rezultatul prin posta a venit dupa vreo 2 saptamani. M-au intrebat daca vreau sa-mi trimita inca un exemplar vreunei institutii si le-am raspuns negativ pentru ca atunci trebuia sa-mi soseasca rezultatul din Sydney,Ca. Dar faza e ca rezultatul original l-am trimis la ambasada in Bucuresti impreuna cu D2 si eu am ramas fara vreun original in mana. Asa ca le-am scris un mail in Ungaria si i-am rugat frumos ca pe viitor o sa-mi trebuiasca inca un rezultat original. M-au considerat un caz special si mi-au trimis inca un rezultat, spunandu-mi ca asa ceva nu se face de obiciei. A sosit si al doilea dupa vreo 2 saptmani. In concluzie recomand pe viitor celor carora distanta este mai apropiata decat Bucuresti sau Timisoara sau vreau rezultatul in timp record. :)
Imagine
domidomokos
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde gilbert » 09 Feb 2010, 13:50

Personal nu aş recomanda opţiunea de a trimite un duplicat al rezultatelor direct la ambasadă. De ce? Hai să ne gândim la nişte scenarii posibile.

În cazul unor rezultate slabe (sub cele necesare ca punctaj), există riscul de a da peste cap cele 67 de puncte. Adică ambasada va face calculul şi va constata că nu acumulaţi punctajul minim pentru emigrare. În cazul cel mai rău, se poate chiar primi răspuns negativ la D2. Adică... astea sunt actele, aplicantul nu întruneşte punctajul, sănătate şi adio!
Cazul fericit va fi dacă reuşiţi să notificaţi ambasada cum că veţi susţine din nou testul IELTS şi să amâne (dacă timpul permite) luarea unei decizii finale.

Aşadar cred că ar fi mai înţelept să aşteptaţi rezultatul testului IELTS şi abia apoi, dacă rezultatul vă convine, îl ataşaţi la dosarul 2. Dacă rezultatul nu e convenabil, mai susţineţi un examen şi speraţi să obţineţi rezultate mai bune. Practic se evită scenariul de mai sus.

Pe de altă parte nu trebuie să uităm că scrisoarea celor de la British Council (cu rezultatul testului), adresată ambasadei, în lipsa etichetei cu codul de bare aferent dosarului nostru, are destul de mari şanse să fie ignorată sau să rămână rătăcită prin teancul de corespondenţă (şi care nu e deloc mic).
gilbert
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde DoeDany » 10 Feb 2010, 08:08

Despre sustinerea examenului Ielts
Eu am sustinut examenul in Salonic (Grecia), dar banuiesc ca examenul propriu-zis se desfasoara in acelasi mod peste tot.
Prima proba: Listening
Intrarea in sala de examen se face cam cu 20 min inainte. Se impart creioane marca Ielts.com rosii :) atat, fara radiera. Deci sa aveti cu voi un pix, o radiera, si inca un creion. Fara telefoane mobile( eventual inchise), fara posete, borsete, caiete etc. La usa salii veti fi strigat pe nume de un supraveghetor si ii veti arata buletinul( pasaportul) si altul in sala va preia si va duce la locul vostru la o masa/birou. Revin, dupa intrare se impart creioane si foaia de examen ( answer sheet) pe o parte pt listening pe una pt reading. Sunteti indrumati cum sa scrieti pe foaie: nume candidat, candidat ID. Se face o proba pt listening sa vada daca toata lumea aude si sonorul e bun, si cand totul e ok, da drumul la banda. Boxele sunt puse in toata incaparea si parerea mea este ca se aude f bine. Timp de lucru: 30 min. Cand banda se opreste, creioanele jos.
Imediat incepe Reading-ul. Se impart lucrarile si se scrie direct pe foaia de examen( answer sheet) pt ca nu veti avea timp sa transcrieti de pe question sheet pe answer sheet. Timp de lucru: 60 min.
Ca o observatie ceea ce m-a deranjat. Pe perete e un ceas mare, dar supraveghetoarea anunta din 10 in 10 min timpul ramas. Si dupa ce ca emotiile sunt mari, te concentrezi sa citesti si sa gasesti raspunsul bun, mai spunea si tanti: mai aveti 20 min, mai aveti 10 min... de tremura si creionul in mana :). Am uitat sa precizez ca la fiecare proba vi se spune cu ce sa scrieti: creion, pix.
Dupa proba 2, urmeaza 3- Writingul. La mine nu a fost nici o pauza intre probe, decat cea pt speaking.
Writing. S-au impartit fisele cu compunerile aferente ( voi scrie mai jos si despre subiecte). Timp de lucru 60 min: 20 min pt task 1 si 40 pt task 2. La fel anunta supraveghetoarea, minutele ramase :).
Examenul a inceput la ora 9 si la 11,30 am iesit din sala.
La ora 13 am sustinut Speaking. Timp de lucru: 15 min. Am fost examinata de un domn care vorbea foarte clar engleza, banuiesc ca era profesor. Ma refer ca nu "canta " cuvintele cum vorbesc englezii, dar nici stricat ca americanii. Foarte zambitor si amabil.
Subiecte:
Listening- subiecte nu foarte grele, nu am avut spelling, sau numere de telefon sau adrese. Foarte multe de completat spatii libere cu un cuvant, 2 cuvinte sau 3 cuvinte. Si de incercuit raspunsul bun din grila de 4.
Reading - usurel pana la punctul 27. De acolo mi-a picat un text despre pasari, studierea telepatiei la pasari( o aberatie) si a tinut-o cu intrebari din text pana la punctul 40.
Writing: Task 1- de facut o scrisoare directorului unu colegiu unde am fost inscris la un curs, in care sa-mi cer scuze ca nu pot incepe cursul la data stabilita deci automat voi pierde cursul, datorita unor probleme ivite.
Task2- Unii considera ca adolescenta este cea mai frumoasa perioada din viata omului, altii considera ca perioada de adult este cea mai frumoasa cu toate ca are multe responsabilitati. Argumente si exemple.
Listening: Dupa prezentare, a inceput sa ma intrebe daca lucrez sau studiez. Cati ani am studiat in ce domeniu.Apoi daca mananc fructe si legume. De ce nu, de ce da.
Partea 2: Mi s-a inmanat un cartonas cu urmatorul subiect: Sa descriu o persoana care m-a ajutat cel mai mult in viata. In ce imprejurari m-a ajutat.
Partea 3: Daca tinerii au nevoie de ajutor. Sau batranii . Si din trecut , in prezent oamenii s-au schimbat sau nu in modul de a acorda ajutor celorlalti.
Cam astea au fost subiectele.
M-am pregatit dupa materiale Ielts, 2 carti si un Cd comandate la British si dupa urmatoarele site-uri.
http://www.canadavisa.com/ielts/free-pr ... tests.html
http://www.neamt.ro/ielts/
http://www.ielts-exam.net/IELTS-Writing ... riting.htm
http://www.examenglish.com/IELTS/IELTS_listening.htm
http://www.englishonline.org.cn/en/lear ... mping-trip

MULT SUCCES LA TESTUL IELTS!
DoeDany
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde minodoral74 » 15 Feb 2010, 10:17

Scuze pentru intarzierea cu care postez. Anca, inca o data felicitari ca te gandesti atat de minutios sa ajuti lumea cu info din toate unghiurile.

Experienta mea IELTS nu a fost cu nimic mai iesita di comun decat a celor ce au dat testul. Din punct de vedere al pregatirii pt test si a organizarii lui tehnice, a redat Gilbert cea mai buna expunere, deci nu vreau sa-l repet.
Ce vreau e sa adaug cateva lucruri pe care mi le amintesc de la test si care va pot fi, poate, de folos:

1 - la proba de listening vi se va spune sa fiti atenti de ex la intrebarile de la 1 la 5...sa nu faceti greseala sa dati ignore la urmatoarele pt ca va treziti ca nu va anunta de genul: acum fiti atenti de la 5 la 10, ci conversatia merge in continuare;
2 - la writing: incercati sa faceti diferenta intre abordarea formala si cea informala, cu alte cuvinte: daca primul topic e o scrisoare unui prieten puteti folosi prescurtari si un limbaj mai familiar, daca la topicul 2 aveti ceva de genul a ce am avut eu: "Children are lately let for much time in front of the TV while parents are busy or gone - do you agree or not, bring arguments for your answer'- atunci va asteptati sa fie un limbaj formal, cu diateza reflexiva, de genul : one can say". "it was noticed that" etc. si fara prescurtari. Si cel putin un exemplu in argumentare.
3 - la reading e o lupta contra cronometru, mie nu mi s-a parut greu dar la un mom dat testul nu mai e unul de cata engleza stii cat devine o lupta psihologica cu tine si cu timpul ce-l ai la dispozitie. Acolo ca mic truc pot spune ca e bine sa cititi intai intrebarile/cerintele pe urma textul ca sa economisiti timp.
4 - Speaking: just relax. Luati discutia ca pe una la o cafea cu o cunostinta. Va fi in avantajul vostru si nu veti fi stresati. Cum zicea si Gilbert, intre primele 3 probe nu aveti pauza: listening, reading and writing. Pe urma in functie de ora ce v-o fixeaza inca de la probele scrise mergeti unde se organizeaza speaking-ul: de ex in Bucuresti la British Council, pe Dorobanti.
La mine a dura destul de mult, am discutat din una-n alta despre o gramada de lucruri conexe subiectelor supuse discutiei. De ex: la intrebarea unde lucrezi? de ce in invatamant? Crezi ca tinerii sunt deschisi provocarilor mai mult decat cei mai in varsta? De ce? Se trecea apoi brusc la intrebari de genul: cum se sarbatoresc zilele de nastere in tara ta? Unde ai calatorit ultima data si ce ti-a placut/ ce nu ti-a placut? Se trecea apoi din nou la ce rezultate remarcabile ai avut in profesia ta? Pe urma de discutat un subiect la care aveai 2 minute timp de gandire. Al meu a fost: discuta despre o persoana pe care o admiri. De ce o admiri? Pe urma, spunandu-i anterior ca predau la facultate, ma intreaba cum ii poti face pe copii (nu studenti) sa invete cu placere. Ce metode psiho-pedagogice sunt pt a avea performanta in invatamant la toate nivelele. Noroc ca eu predasem si la nivel preuniversitar si la chestia cu psihopedagogia m-a nimerit :) Mi s-a parut la un moment dat ca sunt la academic nu la general training dar a fost ok. Am luat 7 si la speaking. A durat conversatia vreo 25 de minute. Deci trebuie sa discutati cat mai lejer si liber si sa vorbiti cat mai mult pe un subiect.
Bafta tuturor!
Daca mai aveti intrebari mi le puteti adresa oricand. Va raspund cu drag in masura in care stiu ;)
The key for success: faith, patience and ambition.
minodoral74
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde catalin_b » 18 Feb 2010, 10:55

La Reading inţeleg că primeşti nişte foi, care conţin atât pasajele de citit cât şi întrebarile iar răspunsurile trebuie să le treci pe "answer sheet".
Sunt curios cum sunt foile care conţin pasajele şi întrebarile: tip carte (lipite sau capsate cumva) sau sunt foi independente. Mă gândesc ca mi-ar conveni mai mult sa fie independente, astfel încât să poţi avea în faţă şi întrebările şi pasajele de citit, să nu fii nevoit să tot întorci foaia.
catalin_b
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

Mesajde DoeDany » 19 Feb 2010, 09:29

Catalin la reading e tip carte, asa a fost la mine. Si intr-adevar, tot sucesti foile, ca ma enerva tipa din spate cu fosnaitul :).
DoeDany
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza