• Publicitate

IELTS : totul despre examen, subiecte, materiale de studiu

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Re: IELTS : totul despre examen, subiecte, materiale de stud

Mesajde ciprianpe » 24 Oct 2014, 14:49

Gasesti pe torrente materiale cu galeata pentru ielts. Eu mi-am luat o carte "Ielts practice tests - Plus 3". E buna, e pentru advanced, o sa te ajute. Am dat 63 de lei pe ea de pe okian.ro (nu fac reclama). Spor!
ciprianpe
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde PopicNor » 24 Noi 2014, 07:00

--- Hello everybody! (am numai engleza in cap de cand cu examenul :) )
--- Daca am scris prea mult, puteti citi doar ce este bold-it mai jos.

--- Am sustinut examenul Sambata, 22 noiembrie, 2014. Pentru cei care sunt interesati de cateva sfaturi sau detalii fizice despre examenul IELTS, m-am gandit sa scriu aici cateva randuri pentru a va introduce un pic in acea atmosfera. Poate pentru unii nu sunt de ajutor, dar cu cat un candidat se pregateste in conditii cat mai apropiate de cele ale examenului oficial, cu atat ii va fi mai usor. De exemplu, nu stiu de ce am trait cu impresia (probabil citisem undeva pe forum) ca la examen, vom primi cu totii casti audio pt. partea de 'Listening'. Se pare ca m-am inselat; erau niste boxe in tavan. Eu acasa m-am pregatit cu casti, ca sa replic cum ma voi descurca la examen: ca poate imi cade o casca din ureche, poate ma incurca firul, etc. Astea erau partile proaste de care ma temeam si de aia am exersat cu casti. Pe cealalta parte, dezavantajul boxelor este ca atunci cand iti este lumea mai draga si vine raspunsul, il apuca pe unul tusea, pe altul stranutul si tot asa.
--- Examenul l-am sustinut la Bucuresti (apropos: poate la Iasi, de exemplu, 'Listening-ul' este cu casti).
--- Detalii despre locul si organizarea examenului:
Pe 22.nov primele 3 teste (in ordine: 'Listening', 'Reading' si 'Writing') s-au sutinut la Hotel Caro. La garderoba (sau in masina) trebuie sa iti lasi toate obiectele, in afara de creioane sau pixuri/stilouri, radiere, ascutitori, apa (in sticla transparenta) si actul de identitate. In sala nu este frig, deci nu va imbracati prea gros; din cauza emotiilor, s-ar putea sa va "aprindeti" :) La ora stabilita de ei, se incepe strigarea. In functie de cel strigat se fac fotografii la intrare. In sala: sunt 320 de locuri organizate pe 4 randuri (cate 2 oameni in banca). In fata si la mijlocul salii, pe centru, exista cate un ceas mare; foarte util pt. cine stie sa isi regleze viteza in functie de timp. Pentru altii poate fi un stres. Oricum, la 'Reading' si la 'Writing' te anunta cand mai sunt 40, 20, 10 sau 5 minute din timpul de 1 ora. Atentie la banci: pe suprafata bancilor exista un burete subtire peste care vine fata de masa. Dezavantajul este ca, fiind moale, daca apesi, spargi foaia de examen (ceea ce mi s-a si intamplat o data). Nu exista pauze. Daca vrei sa mergi la baie, nu ai voie decat la 'Reading' si la 'Writing', dar o faci pe timpul tau, cu buletinul si insotit ce cineva. De copiat, nicio sansa. Sunt in jur de 8 persoane care au grija de acest lucru si sincer, daca pierzi 5 secunde sa te uiti in foaia altuia (care este departe de tine), pierzi concentrarea de care ai mare nevoie. La sfarsit de fiecare test se striga "Pencils down!". Daca nu l-ai pus, te poate da afara.
--- Atentie: exemplele date de mine, sunt concrete pt. o locatie anume (Hotel Caro) si o sala anume (cea de la subsol: 'Ballroom').
--- Dupa aceste 5 ore, pt. care am platit 22 RON parcarea, am mers la sediul British Council pentru a sustine 'Speaking-ul'. Aceasta parte o sustii la ora precizata de ei pe un biletel pe care l-ai primit incepand cu 'Listening-ul'. Ca idee, cu cat esti mai departe de capitala (ca si in cazul meu), cu atat esti programat mai repede pt. 'Speaking', pe considerentul ca trebuie sa mai si ajungi acasa. Pentru cei care sunt din Bucuresti, am inteles ca 'Speaking-ul' s-a tinut a 2-a zi (adica Duminica). Spre deosebire de Hotel Caro, aici nu ai garderoba. Daca iti este frica ca ai vreun telefon scump sau vreo tableta pe la tine, mai bine lasa-le in masina sau unde te-ai cazat. Nu a fost cazul si nici nu cred ca se poate intampla ceva, dar au fost unii care s-au contrariat ca le lasa asa pe o masuta in hol. Dar sa fim seriosi, hotul nu vine la British Council sa dea examen... Aici astepti sa fii strigat. Nu prea am ce detalia. Daca va uitati pe youtube, conditiile sunt similare (esti inregistrat audio, examenul tine 11-15 min., etc.)
--- In legatura cu subiectele de examen, pot sa spun ca link-urile oferite spre exemplu de FSoana mai sus sunt foarte utile. La 'Listening' si 'Reading' nu cred ca vor fi niciodata subiectele la fel. Poate cel mult sa fie cate o sectiune asemanatoare, dar un test intreg - ma indoiesc. Insa la 'Writing' si 'Speaking' chiar au cazut subiecte foarte asemanatoare cu cele precizate anterior.
--- Sper ca nu am plictisit prea tare. Mult succes si celor care urmeaza sa sustina examenul!
PopicNor
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 27 ori
I s-a multumit: 10 ori

Mesajde acino » 22 Aug 2015, 07:02

Exista cineva aici care a dat ex IELTS de curand?Aveam o nelamurire referitoare la partea de LISTENING.....sa inteleg ca am o foaie cu raspunsuri, unde eu completez ce lipseste si o alta foaie cu textul.Am voie sa tin foaia cu raspunsuri langa mine si in timp ce citesc sa imi si completez raspunsurile?Sau am inteles eu gresit?
Multumesc
D - 20.12.2010
AM - 04.07: Re - 02.11.
Toronto - 25.02.2012
acino
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde acino » 22 Aug 2015, 07:04

Vroiam sa spun la partea de READING, scuze