• Publicitate

Am viza, now what? (TO DO BEFORE LEAVING THE COUNTRY)

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Am viza, now what? (TO DO BEFORE LEAVING THE COUNTRY)

Mesajde ciocan76 » 17 Feb 2011, 17:06

Sa zicem ca am viza. Nu am dar sa zicem.
Ce mama dracului am de facut acum?

Pentru ca pe forum simt o seceta de astfel de sfaturi/opinii/idei, iti propun sa facem o lista cu punctele care trebuiesc atinse in opinia ta INAINTE de plecarea din tara.

Si o sa incep eu cu mica lista pe care mi-am schitat-o. Bineinteles ca daca ai completari/adugiri la ea, esti liber sa te exprimi.

- lista cu ce contine fiecare cutie/geanta pe care o facem
- refacut CI dupa ce vindem casa cu motivul schimbare de domiciliu - vreau ca CI-urile sa fie valabile cat mai mult timp posibil pentru a nu avea de a face cu ambasada/consulat
- solicitat adeverinta de la scoala pt copil (adeverint ca ce? - chiar trebuie?)
- tradus carnetul de vaccinari al copilului
- tradus carnetele de conducerelegalizare si obtinere cazier rutier (carnetele sunt d-alea noi ce sunt scrise DOAR in romana)

Acum e randul tau...
<a href="http://www.giftjoy.com.au/">GiftJoy - Australian online gift shop</a>.
ciocan76
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Publicitate

Mesajde Anca Labuneti » 17 Feb 2011, 17:12

1.- Mers la asiguratorii auto si cerut adeverinte pt. istoricul rutier. Cu cat e mai lunga perioada dovedita cu atat e mai mare discountul obtinut la asigurare in Ca.
2.- Deblocat telefoane triband (daca sunt blocate intr-o anumita retea).
3.- Traduceri: acte de studii, eventuale recomandari, dovezile de la asigurari auto.
4.- Cautat adaptoare 110-220 daca aveti nevoie urgent pt. primele zile (laptop, telefon etc).

Asta imi amintesc acum, mai adaug pe masura ce-mi vin idei.
"Si-am renascut din propria cenusa ... Phoenix_Bird "
Anca Labuneti
Echipa Emigrare.CA
Echipa Emigrare.CA

I s-a multumit: 2 ori

Mesajde Radu7777 » 17 Feb 2011, 17:50

Anca Labuneti scrie:4.- Cautat adaptoare 110-220 daca aveti nevoie urgent pt. primele zile (laptop, telefon etc).

mai exista in ziua de azi adaptoare pentru laptop, telefon, camera foto, camera video etc. care nu merg si la 110 ?
Radu7777
Veteran pe forum
Veteran pe forum

I s-a multumit: 3 ori

Mesajde gilbert » 18 Feb 2011, 00:43

Radu7777 scrie:
Anca Labuneti scrie:4.- Cautat adaptoare 110-220 daca aveti nevoie urgent pt. primele zile (laptop, telefon etc).

mai exista in ziua de azi adaptoare pentru laptop, telefon, camera foto, camera video etc. care nu merg si la 110 ?

Da, există. Că de-aia sunt şi mai ieftine. Şi în Canada există multe "scule" care nu vor să meargă decât la 110...
gilbert
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde gilbert » 18 Feb 2011, 01:32

- lista cu ce contine fiecare cutie/geanta pe care o facem (dar nu în cel mai mic detaliu)
- refacut CI dupa ce vindem casa cu motivul schimbare de domiciliu - vreau ca CI-urile sa fie valabile cat mai mult timp posibil pentru a nu avea de a face cu ambasada/consulat
- tradus carnetul de vaccinari al copilului şi al adultului (dacă intenţionează să lucreze în domeniul medical)
- tradus carnetele de conducerelegalizare si obtinere cazier rutier (carnetele sunt d-alea noi ce sunt scrise DOAR in romana)
- mers la asiguratorii auto si cerut adeverinte pt. istoricul rutier. Cu cat e mai lunga perioada dovedita cu atat e mai mare discountul obtinut la asigurare in Ca.
- deblocat telefoane triband (daca sunt blocate intr-o anumita retea).
- traduceri: acte de studii (pentru cei care vor să-şi practice meseria şi în Canada, mai ales o meserie regulată), dovezile de la asigurari auto.
- reparat dantura (dacă e cazul şi există posibilitatea)
- consultaţie optometrist şi (re)făcut ochelari, dacă e cazul (păstraţi reţeta cu valoarea dioptriilor prescrise). Nu vă zgârciţi la rame şi/ori lentile: în Canada veţi plăti de cel puţin trei ori mai mult la aceeaşi calitate (dacă aveţi norocul să nu primiţi marfă contrafăcută)
- pregătit şi trimis colete sau lăsat la prieteni pentru a fi trimise ulterior, după ce se cunoaşte adresa de destinaţie. Se merită trimis orice lucru bun. Paritatea ar fi (în general) 1 RON la 1 CAD. Adică un lucru care în RO costă 1 leu, în CA costă cel puţin 1 dolar. Majoritatea produselor sunt tot chinezisme, dar de calitate mult mai proastă.
Cine-i fumător poate să-şi "strecoare" câte un cartuş în fiecare colet. NU puneţi alimente în colete.
- pregătit câteva medicamente de primă necesitate - antibiotice în special; antibioticele se dau numai pe reţetă, de către medicul de familie şi la care se face programare cu câteva zile înainte. Homeopate se găsesc dar nu de toate soiurile - pentru astea nu trebuie reţetă.
- luaţi baterii de ceas (în special doamnele care folosesc AG0, că nu prea se găsesc) - am dat $23 la ceasornicar să pună o baterie (de-a lui).
- luaţi cât mai multe haine adecvate sezonului în care ajungeţi. În plin sezon preţurile sunt cele mai mari şi nu prea aveţi timp de umblat după reduceri (şi care apar abia la final de sezon).

Adeverinţă de la şcoală nu trebuie. De regulă se dă copilului un test de evaluare (inclusiv la limba engleză).
Recomandările din România sunt inutile. Dacă obţii o recomandare de la un canadian face cât 10 recomandări din Românica. Şi în general totul e telefonic şi nu pe bază de hârtii.
gilbert
Mereu prezent...
Mereu prezent...

Mesajde Anca Labuneti » 18 Feb 2011, 16:31

Radu7777 scrie:

M-am exprimat eu gresit Radu. Despre mufa care intra in priza am vrut sa mentionez. Alimentatorul de laptop permite 100-240V, dar mufa de priza nu se potriveste.
"Si-am renascut din propria cenusa ... Phoenix_Bird "
Anca Labuneti
Echipa Emigrare.CA
Echipa Emigrare.CA

I s-a multumit: 2 ori

Următorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza