• Publicitate

Am viza, now what? (TO DO BEFORE LEAVING THE COUNTRY)

Etapele emigrarii in provinciile engleze ale Canadei (aplicatii pe partea federala): variante de emigrare, actele necesare, formulare, costuri, teste de limba, informatii si discutii
Răspunde

Mesajde sorro » 10 Feb 2014, 08:40

miri2005 scrie:Multumesc mult pentru raspuns, Sorro. Inseamna ca astia or sa ne "investeasca" banii pana nu vor mai avea ce sa ne dea la pensie :evil:

Din pacate, cam asa se pare... :( Sper sa se schimbe legislatia la un moment dat, insa cred ca sansele sunt destul de subtiri in sensul asta.
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro
Moderator 'Copiii si familia in Canada'

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 492 ori

Publicitate

Mesajde valentin007 » 26 Mar 2014, 03:51

Buna ziua la toti.
Am si eu o intrebare,
pina a ajunge in Canada, daca ai aplicat pentru o provincie
dar pleci in alta provincie care sunt + si - e posibil asa ceva.
Mersi.
valentin007
Am aflat de voi...
Am aflat de voi...

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Mesajde sorro » 26 Mar 2014, 07:00

valentin007 scrie:Buna ziua la toti.
Am si eu o intrebare,
pina a ajunge in Canada, daca ai aplicat pentru o provincie
dar pleci in alta provincie care sunt + si - e posibil asa ceva.
Mersi.

Salut. Exista mai multe topicuri pe care acest subiect a fost discutat si intors pe toate fetele. Ai un sumar + link-uri la topicurile mai vechi aici:
http://www.realizat.com/viewtopic.php?p=1081244#1081244
Cine e înțelept? Cel care învață de la oricine. Cine e bogat? Cel care se bucură de ceea ce are.
sorro

A multumit: 734 ori
I s-a multumit: 492 ori

Re: Am viza, now what? (TO DO BEFORE LEAVING THE COUNTRY)

Mesajde vasile99x » 03 Mai 2015, 08:03

In legatura cu permisul de conducere eu am permis de conducere englez ,daca as veni in EDMONTON ALBERTA care este modalitatea de a schimbat din englez in canadian ?Permisul fiind cu categoria A-B-C-E-D1.Poate cineva sa imi dea vreo informatie poate a auzit de la cunosciti sau prieteni.MULTUMESC ANTICIPAT
vasile99x

A multumit: 0 data
I s-a multumit: 0 data

Re: Am viza, now what? (TO DO BEFORE LEAVING THE COUNTRY)

Mesajde tsunami » 03 Mai 2015, 09:31

Vii in Canada,
Lasa cunoscutii si da-i pe google:

https://ama.ab.ca/knowledge-base/articl ... a-licence/

UK e in lista tarilor care-ti acorda din start preschimbarea fara examen.
Dar eu parca nu stiu de a-b-c- etc in UK, parca e pe clase.

La motocicleta nu cred sa fie valabil si nici la vehicule mari cu frana pe aer
Chop your own wood, it'll warm you twice
tsunami
Sunt de-al casei...
Sunt de-al casei...

A multumit: 162 ori
I s-a multumit: 199 ori

Re:

Mesajde bobel » 21 Ian 2016, 10:47

catalin_b scrie:
comisaru scrie:costurile pentru card sunt prea mari sa merite ...

Comisaru, aici nu sunt de acord cu tine, și vorbesc din experiența proprie. Noi am venit în martie 2011, cash + bani pe card. Am procedat astfel:
- am deschis cont la Banca Transilvania, am put tot cash-ul acolo. Deschiderea de cont ori a costat foarte puțin, ori deloc, nu mai știu exact.
- am cerut card internațional. La BT primești un card Visa și unul Mastercard, ambele pe același cont. Cardurile nu au taxă de emitere, sau nu aveau când am facut noi.
- am deschis și cont în $ canadian și am cumpărat $ canadian. Cumpărarea se poate face la ghișeul lor, mergi în ziua respectivă și le zici că vrei să cumperi x C$. De obicei obțin un curs mai bun decât cel normal, dacă e vorba de sume mai mari. Poți cumpăra și online, dar nu aveam la momentul respectiv punctul următor...
- am cerut activarea BT24 costă 1 leu / lună și ai acces la aplicația web prin care îți gestionezi contul, inclusiv cumpărarea de valută.

Cu retragerea banilor în C$ e un pic mai dificil, nu se poate face peste noapte, pentru că C$ este considerat o valută lentă. În funcție de sumă, trebuie să anunți cu ceva timp înainte. Ca să-ți faci o idee, noi am retras banii în 2 tranșe, prima data parcă vreo 3000 apoi restul până la 9500. Prima dată am anunțat cu o săptămână înainte, mergi la ghișeu și le zici că vrei în data de să retragi suma x. Se completează o cerere, nimic deosebit. Prima sumă am retras-o cu vreo lună înainte de plecare, fiind prima dată cînd făceam așa ceva, nu știam cum funcționează, și am zis să am timp suficient în caz de probleme. A doua parte a banilor am retras-o cu 2 zile înainte de plecare, dar am anunțat cu vreo 11 zile că am nevoie de bani în ziua Z. Nu există comision pentru operația asta, e treaba lor cum fac rost de bani.
Despre card: nu există comision când cumperi cu el aici de la comercianți. Am cumpărat și cu Visa și cu Mastercard și am urmărit tranzacțiile pr BT24. Nu știu care sunt protocoalele interne ale Visa / Mastercard, dar parcă Visa calcula la cursul din ziua când s-a făcut tranzacția, la Mastercard se bloca suma, apoi când se retrăgeau banii se luau la cursul din ziua cand se debita tranzacția, de obicei cam peste 3-5 zile. Este bine că se emit ambele carduri, pentru ca de ex. la NoFrills (un supermarket) nu acceptă decât Mastercard. Mi s-a întâmplat într-un Walmart să nu-mi accepte Mastercard-ul dar să meargă Visa.

Despre transfer interbancar: am făcut-o și pe-asta, dar nu pot spune decât un singur lucru: scump dom'le, scump, dincolo era mai ieftin! Nu merită decât pentru sume mari.

Proof of Funds: la aterizare am fost întrebați de bani. Am zis că avem 17.000, cam atât era minimul. Ne-a întrebat dacă avem suma asta cu noi, cash, și atunci i-am zis că avem 9500 cash, restul pe card. L-am ”atacat” cu întrebarea ”vrei să ți-i arat” și a zis că nu, e ok. Nu garantez că e o regulă, dar așa a fost în cazul nostru.

Salutare.
Pentru cine a fost in situatia de mai sus, cu catecomisionat un transfer interbancar cont ro - cont Canada?
Card romanesc ati folosit in Canada? Noua la BT ne-au zis ca nu merge cardul visa si mastercard ce avem. Daca ati folosit card imi puteti spune va rog de la ce banca si daca e card la cont de ron sau cad?

Multumesc!
bobel
Imi place aici si raman...
Imi place aici si raman...

A multumit: 10 ori
I s-a multumit: 23 ori

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Canada - Emigrarea pe partea federala/engleza